X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Bez Katynia nie rozumiemy współczesnej Polski". Finał konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 00:20
- Pamięć o tragedii katyńskiej stała się częścią naszej tożsamości - mówił do laureatów konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, bez Katynia nie rozumiemy współczesnej Polski.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Twitter/polskieradiopl

"Polskie serce pękło. Katyń 1940" to konkurs literacko-plastyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w tym roku odbyła się jego II edycja.

Do laureatów konkursu kilka słów skierował prezydent RP Andrzej Duda. - Zbrodnia katyńska wciąż budzi grozę, gniew i potępienie. Tamte tragiczne wydarzenia sprzed 81 lat nadal są dla nas bardzo ważne. Nie pozostawiamy ich jedynie historykom. Dzieje się tak, ponieważ bez Katynia nie rozumiemy współczesnej Polski. Pamięć o tej tragedii stała się częścią naszej tożsamości - mówił.

- Ta pamięć, która nas dziś łączy, miała zginąć – tak samo jak zginęli wtedy polscy oficerowie. Sowieccy okupanci chcieli zgładzić wszystkich Polaków, którzy byli gorącymi patriotami. Wszystkich, którzy mieli jakieś zasługi, wiedzę i charakter - dodał, zwracając uwagę, że chcieli zgładzić wszystkich, którzy mogli przewodzić walce o wolną Polskę. Podziękował jednocześnie uczestnikom konkursu za udział, a także pogratulował.

Katyń rocznica PAP bieżący 1200.jpg
"Katyń – pamiętam". Reportaż na podstawie relacji świadków - POSŁUCHAJ

Witek: prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez dekady

Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która podczas gali mówiła, że "prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez całe dekady, a właściwie przemilczana, dlatego że celem władzy komunistycznej było wymazanie ze świadomości i pamięci Polaków tej straszliwej prawdy".

Z kolei minister Mariusz Kamiński podczas uhonorowania laureatów dziękował im za świadectwo żywej pamięci o tych, którzy zginęli w Katyniu. - Ci ludzie zginęli za to, że byli Polakami. Zginęli, dlatego, że służyli w formacjach symbolizujących suwerenność naszego państwa. Państwa, które miało zniknąć z historii - mówił.

Głos zabrał także szef MON Mariusz Błaszczak, podkreślając, że pamięć o Katyniu jest naszym obowiązkiem, tak samo jak upowszechnianie tej wiedzy. - Katyń został otoczony murem kłamstw i przemilczenia. W związku z tym, że dziś np. w Moskwie próbuje się narzucić narrację, w której zaprzeczana jest współpraca Stalina z Hitlerem w pierwszym okresie w latach 1939-1941, dlatego też takie konkursy jak ten dzisiejszy są niezwykle istotne - zauważył.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zauważył z kolei, że "trzeba bezkompromisowo stać przy prawdzie, bo prawdy nie da się pogrzebać, bo prędzej czy później wyjdzie ona na jaw". Podkreślił jednocześnie, że znajomość tego, jaki jest wymiar współczesny kłamstwa katyńskiego, jest gwarancją tego, że młodzi laureaci tego konkursu będą w przyszłości bronić naszej ojczyzny przed totalitaryzmami, które opierają się zawsze na kłamstwie.

1200_Katyń_shutterstock.png
Hlebowicz: prawda o Katyniu to fundament polskiej niepodległości

Trzy kategorie, ok. 4 tys. prac konkursowych

Prace w konkursie można było nadsyłać w trzech kategoriach: plastycznej, gdzie zadaniem uczestnika było przygotowanie projektu plakatu na temat związany ze zbrodnią katyńską, literackiej, w której uczestnicy mieli napisać prace pisemne na temat "Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego" oraz kategorii tekst piosenki poświęcony zbrodni. Przysłano około 4 tys. prac.

W kategorii plastycznej konkursu zwyciężyła Jagoda Sołtysiak (Lubin), I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Na podium znaleźli się też Paweł Szczepanik (Biała), Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa w Częstochowie oraz Artem Iakubets (Kraków), Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie.

W kategorii literackiej na podium znaleźli się Ilona Woś (Łukowa), Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, Łukasz Celniak (Przespolew Kościelny), Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz Julia Pikul (Pyskowice), Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.

A w kategorii na tekst piosenki wygrali Kamila Jedynak (Częstochowa), IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, Dominika Liszkiewicz (Piła), I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, a także Małgorzata Skowrońska (Rogowo), Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie.

Laureaci w każdej z kategorii dostali nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie trzeciego miejsca czytnik e-book oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników, którzy zajęli miejsca 4 - 10 przewidziano także wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

W skład Komitetu Honorowego II konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" weszli: prezydent Andrzej Duda jako przewodniczący, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza.

ks

Czytaj także

Federacja Rodzin Katyńskich: 13 kwietnia zapalmy w domach światło dla tych, którzy odeszli 81 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 11:23
"Apelujemy do rządzących, aby w imię polskiej racji stanu podjęli zdecydowane działania w obronie nekropolii katyńskich i upamiętnień na terenie Rosji. Pilnujmy tych niemych, ale jakże wymownych świadków Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku" - czytamy w liście otwartym Federacji Rodzin Katyńskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludobójstwo dokonane na polskiej inteligencji". Prezydent uczcił pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:16
- Nie ma wątpliwości, że celem sowieckiej akcji mordowania polskich oficerów i polskiej inteligencji było unicestwienie naszego narodu; czcimy dziś pamięć tych, którzy polskości, swojego patriotyzmu i swojego oddania ojczyźnie nie wyrzekli się nigdy - powiedział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dr Korkuć: kłamstwo obrasta nowymi próbami manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 21:03
- Zawsze będzie część rzeczy, których nie wiemy, bo ta zbrodnia i to kłamstwo, nawet po ujawnieniu, obrasta nowymi przemilczeniami, nowymi próbami manipulacji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Akademii Ignatianum.
rozwiń zwiń