X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Daniel Obajtek: udziały w grupie Polska Press zostały zakupione zgodnie z prawem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 17:31
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kwestionuje decyzję Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który 8 kwietnia postanowił o wstrzymaniu przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press. Wnioskował o to Rzecznik Praw Obywatelskich.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek
Prezes PKN Orlen Daniel ObajtekFoto: Twitter/Daniel Obajtek

Daniel Obajtek mówił w TVP Info, że nie można wstrzymać czegoś, co zostało wykonane z mocy prawa. Zauważył, że wcześniej uzyskano wszystkie wymagane zgody, w tym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes PKN Orlen zaznaczył, że jeżeli Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjąłby decyzję w trakcie przejęcia, to kupująca spółka nie mogłaby przejąć udziałów.


Posłuchaj
00:32 11016420_2.mp3 Daniel Obajtek: w momencie, kiedy już nastąpiło przejęcie udziałów, to mamy prawo, jako właściciel, wykonywać swoje w tym zakresie prawa (IAR)

- W momencie, kiedy już nastąpiło przejęcie udziałów, to mamy prawo, jako właściciel, wykonywać swoje w tym zakresie prawa - dodał Daniel Obajtek.

Sąd free shutterstock 1200.jpg
Wstrzymanie decyzji przejęcia Polska Press przez Orlen. Biuro RPO opublikowało uzasadnienie sądu

Prezes PKN Orlen zapowiedział, że spółka będzie zarządzała grupą Polska Press. - Nie możemy w żaden sposób tego wykonać, bo stracilibyśmy możliwość sterowania tą spółką - powiedział Daniel Obajtek. Jak tłumaczył, zakupiona spółka mogłaby za rok lub dwa stracić płynność i zmierzać w kierunku upadłości.

Posłuchaj
00:34 11016420_1.mp3 Daniel Obajtek: uważam, że jest to decyzja polityczna, która nie wynika z prawa (IAR)

Daniel Obajtek napisał też na Twitterze, że "nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia".

- W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - podnosi prezes PKN Orlen. Zauważa przy tym, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press". Zaznaczył, że o wydanie takiego zakazu do sądu wnioskował Rzecznik Praw Obywatelskich, ale "sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku".

Wstrzymanie sprzedaży to środek tymczasowy

obajtek forum 1200.jpg
Daniel Obajtek: pierwsze pozwy zostały złożone. Będzie ich więcej
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny poinformował, że wstrzymanie przez sąd przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press jest wyłącznie środkiem tymczasowym. Zaznaczył, że postanowienie sądu nie podważa wydanej przez UOKiK decyzji, a sędzia wydał wyłącznie środek tymczasowy do czasu merytorycznego rozpoznania odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich.

Tomasz Chróstny powiedział, że ze zdumieniem przyjął zastosowanie środka tymczasowego "tak mocno ingerującego w prawa przedsiębiorców". Prezes UOKiK poinformował, że 7 kwietnia przekazał stanowisko i akta sprawy do sądu w związku z odwołaniem złożonym przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zauważył przy tym, że chronologia zdarzeń wskazuje, że sąd wydał postanowienie bez zapoznania się ze stanowiskiem UOKiK oraz z aktami sprawy.
UOKiK analizuje dalsze kroki prawne, w tym możliwość odwołania się od postanowienia sądu.

Czytaj także:

5 lutego 2021 roku prezes UOKiK zgodził się na przejęcie przez PKN Orlen grupy Polska Press, zrzeszającej największe dzienniki regionalne w Polsce. Transakcji Orlen dokonał w grudniu ubiegłego roku.

st

Czytaj także

"Sam o tym zdecydował". Mec. Zaborowski tłumaczy ujawnienie przychodów prezesa PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 03:40
Pełnomocnik Daniela Obajtka mecenas Maciej Zaborowski powiedział, że sam prezes PKN Orlen zdecydował się ujawnić źródła swoich dochodów z ostatnich lat. W programie "Minęła 20" prawnik podkreślił, że Daniel Obajtek nie zrobił tego z powodów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: we wtorek stanowisko ws. postanowienia sądu o przejęciu przez PKN Orlen spółki Polska Press

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 22:44
Nasze stanowisko w sprawie postanowienia Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącego decyzji wydającej zgodę na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press przekażemy we wtorek - poinformował PAP w poniedziałek wieczorem departament komunikacji UOKiK.
rozwiń zwiń