X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister kultury: Katyń to symbol walki o prawdę, która trwa do dziś

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 16:02
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński napisał na Twitterze, że Katyń to symbol trwającej do dziś walki o prawdę. Złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim przy placu Zamkowym w Warszawie wicepremier oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej w jej 81. rocznicę.
Pomnik Katyński w Warszawie
Pomnik Katyński w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

"Katyń to symbol walki o prawdę, która trwa do dziś" - napisał na Twitterze Piotr Gliński. Przypomniał, że wciąż nie znamy nazwisk wszystkich zamordowanych. Dodał, że w ostatnich latach widzimy w Rosji próby podważania sowieckiego sprawstwa. "Polska nigdy nie zgodzi się na kłamstwo i wykorzystanie pamięci o Ofiarach dla doraźnych interesów politycznych" - podkreślił wicepremier.

Pamięć o pomordowanych

Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiony przez Sejm w 2007 roku, przypada on w rocznicę opublikowania przez Niemcy - 13 kwietnia 1943 roku - oficjalnej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów.

Muzeum Katyńskie.jpg 1200/660
Zbrodnia katyńska upamiętniona przez polską młodzież

Wiosną 1940 roku NKWD, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego w tym Józefa Stalina, zabiło strzałem w tył głowy blisko 22 tysięcy obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę, 17 września 1939 roku; ludzi, którzy jako jeńcy wojenni mieli gwarantowane prawo przeżycia na podstawie prawa międzynarodowego. Z tej liczby 14 tysięcy 700 stanowili jeńcy z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, a 7305 osób - w większości cywile, osadzeni w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi.

Czytaj także:

W odpowiedzi na opublikowaną przez Niemcy informację o odkryciu zbiorowych grobów w lesie katyńskim, dwa dni później, 15 kwietnia 1943 roku Radio Moskwa oświadczyło, że zbrodnię popełnili niemieccy okupanci podczas zajmowania okolic Smoleńska. Sowieci przedstawili to jako prowokację Goebbelsa i jego "popleczników" skierowaną przeciwko ZSRR. Przez wiele lat władze Związku Sowieckiego odpowiedzialnością za mord na Polakach, obarczały III Rzeszę Niemiecką. Kłamstwo katyńskie upowszechniała ponad pół wieku sowiecka propaganda oraz władze PRL.

Dziś zbrodnia katyńska jest kwalifikowana jako ludobójstwo i zbrodnia przeciwko ludzkości.
13 kwietnia to symboliczna data upamiętnienia i oddania hołdu jej ofiarom - naszym rodakom.

Czytaj także

IPN upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Rusza festiwal filmowy "Echa Katynia"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 15:04
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że "naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach zbrodni katyńskiej". IPN w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprezentował program II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Jego celem jest ukazywanie wpływu i skutków totalitaryzmów dla społeczeństwa i jednostki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: prawda o Katyniu stanowi dzisiaj fundament wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 15:19
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Polski. Podkreślił, że "pamięć o Katyniu, o tej strasznej zbrodni" była kluczowa dla tych, którzy walczyli o wolność, demokrację, niepodległość Polski w latach komunizmu. Szef rządu wskazał, że prawdy o Katyniu trzeba dziś wciąż bronić.
rozwiń zwiń