X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Premier: niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 10:26
"Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić; niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny, których nie popełniły; dlatego w takich dniach jak dziś musimy dbać o prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Rocznica Zbrodni Katyńskiej
Rocznica Zbrodni KatyńskiejFoto: twitter.com/LubuskiUW

Szef rządu zamieścił wpis na Facebooku w związku z przypadającym we wtorek Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


"»Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie, zapomnij o mnie« pisał Adam Mickiewicz. Te słowa cisną mi się na ustach w dniu dzisiejszym, przypominając o grzechu zaniechania głoszenia prawdy i pamięci, kiedy oddajemy hołd polskim oficerom, pomordowanym przez Sowietów w Katyniu" - napisał premier.

Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Został ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 r. Tego dnia czcimy pamięć bestialsko zamordowanych Polaków.

Mariusz Błaszczak free tt twiter wieniec Katyń 2021 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1200.jpg
"Zostali zamordowani dlatego, że byli Polakami". Szef MON o zbrodni katyńskiej

"Zostali zamordowani, bo byli Polakami. To był wystarczający i jedyny argument dla sowieckich zbrodniarzy. Sprawcy tej zbrodni, a także wielu innych, nigdy nie ponieśli kary. W PRL-u karano za to tych, którzy domagali się prawdy. Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić, nie rozpowszechniać prawdy o niej, bo uwiera" - argumentował szef rządu.

"Więcej - niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny, których nigdy nie popełnili. To pomieszanie pojęć, pomieszania dobra ze złem ma na celu zohydzenie prawdy, by powstało przekonanie, że »prawdę ma każdy swoją«. Dlatego w takich dniach jak dziś musimy dbać o prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom" - dodał Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZR. Władze ZSRR przyznały się do dokonania tej zbrodni dopiero w 1990 roku.

bf

Czytaj także

Premier: Katyń trwale wpisał się w historię naszej Ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 19:19
Mateusz Morawiecki na Facebooku odniósł się do przypadającej dziś 80. rocznicy zbrodniczej decyzji o rozstrzelaniu polskich oficerów. Premier zachęca w nim do odwiedzin nowego portalu "Katyń Pro Memoria" i wirtualnego spaceru po cmentarzu katyńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: święto Żołnierzy Wyklętych przywraca porządek moralny

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 22:49
Zależy mi, żeby temat Żołnierzy Wyklętych wszedł do popkultury - mówił premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił także uwagę na wpływ dawnych działaczy podziemia niepodległościowego m.in. na Solidarność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Andrzej Gwiazda: od małego nie miałem wątpliwości, inni czekali na prawdę do lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 14:29
- Od małego nie miałem wątpliwości co do Katynia. Inni Polacy dowiedzieli się o tym dopiero w latach 90. - powiedział o zbrodni katyńskiej i pamięci o niej Andrzej Gwiazda, opozycjonista w PRL i zesłaniec na Sybir w 1940 roku.
rozwiń zwiń