X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie wykluczałbym, że to są dawne powiązania między byłą partią władzy a sądami". Kukiz o sprawie Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 09:52
- Nie wykluczałbym sytuacji takiej, że to są jeszcze dawne, tzw. salonowe powiązania między byłą partią władzy a sądami - tak lider Kukiz'15 Paweł Kukiz odniósł się do sprawy zwolnienia z aresztu b. ministra Sławomira Nowaka. Zarzucił także nieskuteczność reform sądowniczych.
Sławomir Nowak, Paweł Kukiz
Sławomir Nowak, Paweł KukizFoto: shutterstock.com/Jaroslaw Witkowski, PAP/Tomasz Gzell

W poniedziałek sędzia Agnieszka Domańska z Sądu Okręgowego w Warszawie nie przedłużyła byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi aresztu o kolejne trzy miesiące. Sąd zastosował wobec Nowaka wolnościowe środki zapobiegawcze – dozór policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln zł. Prokuratura zapowiedziała złożenie zażalenia w tej sprawie.

Czytaj także:
Radosław Fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: Sławomir Nowak kontynuuje linię obrony rozpoczętą przez Donalda Tuska

Sprawa Nowaka a Donald Tusk

Paweł Kukiz został poproszony we wtorek w TVP1 o komentarz do sprawy Sławomira Nowaka. - To jest przede wszystkim dowód na to, że reforma sądownictwa prowadzona przez pana ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę jest prowadzona w sposób kiepski, dlatego, że w ciągu blisko sześciu lat można było doprowadzić do większej sprawiedliwości i funkcjonalności w sądach i to jest przykre, to jest niepokojące - powiedział.

W rozmowie przytoczono argumenty, że na decyzję sądu mogła mieć wpływ piątkowa wypowiedź Donalda Tuska w TVN24, który przekonywał, że przetrzymywanie Nowaka od 9 miesięcy w areszcie oznacza, że można go traktować jak więźnia politycznego.

- Nie wykluczałbym sytuacji takiej, że to są jeszcze dawne, tzw. salonowe powiązania między byłą partią władzy a sądami - ocenił Kukiz.

Czytaj także:

Ujawnienie dowodów 

Czytaj także:
nowak 1200 pap (1).jpg
Sebastian Kaleta: sprawa Sławomira Nowaka pokazuje prawdziwe źródło strategii opozycji

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ocenił w poniedziałek po decyzji SO w Warszawie, że Sławomir Nowak powinien wrócić do aresztu, a jeśli nie wróci, to ujawni materiał dowodowy w jego sprawie.

Kukiz powiedział, że nie lubi sytuacji, kiedy ktoś mówi, że coś ma, ale tego nie pokaże. - Niech pokaże te dowody - powiedział. - Trzeba było wcześniej w sposób tak sugestywny te dowody pokazać sądowi, by sąd nie miał pretekstu by Nowaka wypuścić - podkreślił.

Zaangażowanie polityczne sądów 

Pytany, czy sądy angażują się politycznie, polityk odparł: "zawsze się angażowały i będą się angażować politycznie, nawet po tej reformie Zbigniewa Ziobry, ponieważ tutaj jest też klucz partyjny zastosowany, mówię tutaj w wielkiej ogólności".

- Będą zawsze zaangażowane politycznie, dopóki nie doprowadzi się do wprowadzenia instytucji sędziów pokoju, których będą wybierać obywatele i KRS wybieranego w wyborach powszechnych, który z kolei z sędziów pokoju, którzy zakończyli kadencję, będą wskazywać sędziów do instancji wyższych. To jest proces rozłożony na dwie dekady, ale jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie te sądownictwo wyzwolić od polityki, żeby to była rzeczywiście jedna z odrębnych władz od ustawodawczej i wykonawczej - dodał Kukiz.

Czytaj także:

Areszt Sławomira Nowaka

B. minister transportu Sławomir Nowak przebywał w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka od lipca ubiegłego roku. Mimo że dotychczas stosowany wobec Nowaka środek zapobiegawczy miał trwać do 16 kwietnia, sąd postanowił o natychmiastowym uchyleniu aresztu.

Czytaj także:
PAP Sławomir Nowak 1200.jpg
Echa decyzji sądu ws. Nowaka. Żółciak: PiS nie jest autorem patologii w wymiarze sprawiedliwości

Nowak opuścił areszt w poniedziałek po południu. - Przyjdzie czas na prawdę, przyjdzie czas na odwojowanie tego wszystkiego. Pewnych rzeczy mi już nie zwrócą. Pewnych ran i pewnych blizn już nigdy z siebie nie zdejmę, ale czas na walkę o dobre imię, o prawdę, jeszcze przede mną – powiedział dziennikarzom.

Oskarżenia o korupcję

Jego obrońca mec. Joanna Broniszewska odniosła się do zapowiedzi dotyczącej ujawnienia dowodów w sprawie. - Jeżeli pan Prokurator Generalny chce ujawniać jakieś szokujące informacje związane z tym postępowaniem, bardzo proszę - stwierdziła. Podkreśliła, że w takiej sytuacji możliwa będzie walka na argumenty. - Będziemy mogli przedstawić swoją wersję zdarzeń, a nie tylko opierać się na jednostronnej narracji pana Prokuratora - dodała.

B. minister transportu Sławomir Nowak jest podejrzany o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. Z ustaleń PAP wynika, że zarzuty korupcji dotyczą także czasów, gdy Nowak pełnił funkcję szefa gabinetu premiera Donalda Tuska.

jbt

Czytaj także

"Gazeta Polska": żona Sławomira Nowaka miała pomagać mężowi w ukrywaniu majątku pochodzącego z korupcji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 07:47
Żona Sławomira Nowaka, Monika, miała pomagać mężowi w ukrywaniu majątku pochodzącego z korupcji - pisze w środę tygodnik "Gazeta Polska". W styczniu Monika N. usłyszała zarzut popełnienia czynu polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumencie - dowiedział się tygodnik w prokuraturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żona Sławomira Nowaka usłyszała prokuratorskie zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:49
Jak informuje portal TVP Info, Monika N. miała pomagać mężowi w ukrywaniu majątku pochodzącego z korupcji. Kobiecie grozi do 5 lat więzienia.
rozwiń zwiń