X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sebastian Kaleta: sprawa Sławomira Nowaka pokazuje prawdziwe źródło strategii opozycji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 19:42
- Sprawa Sławomira Nowaka pokazuje prawdziwe źródło strategii opozycji polegającej na paraliżowaniu jakichkolwiek reform taktyką ulicy i zagranicy. Jestem przekonany, że prokuratorzy dowiodą jeszcze innych, ważnych afer i ta sprawa tak naprawdę dopiero się zaczyna - ocenił w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceszef MS Sebastian Kaleta.
Sławomir Nowak
Sławomir Nowak Foto: PAP/Tomasz Gzell

W rozmowie z portalem wPolityce.pl Kaleta był pytany m.in. o słowa Donalda Tuska, który powiedział na antenie TVN24, że "przetrzymywanie tak długo w areszcie Sławomira Nowaka czyni z niego de facto więźnia politycznego" i że "prokuraturę wykorzystuje się w celach politycznych". Tusk powiedział to przed decyzją sądu ws. zwolnienia Nowaka z aresztu. Były minister transportu opuścił areszt śledczy na warszawskiej Białołęce w poniedziałek po południu.

Czytaj także:
nowak 1200 pap.jpg
Sławomir Nowak wciąż ma ukraiński paszport. Prokurator Krajowy: będzie mógł próbować opuścić Polskę

- Jeśli to zbieg okoliczności, to bardzo wymowny, bo nie sposób nie odnieść wrażenia, że piątkowe wystąpienie Donalda Tuska miało na celu wywarcie presji na sąd, który orzekał w sprawie wniosku aresztowego. Sprawa Sławomira Nowaka jest wielką aferą korupcyjną. Kilkukrotnie przedłużany areszt wynikał z faktu, że poprzez jego zastosowanie prokuratura była w stanie pozyskać kolejne dowody i stawiać kolejne zarzuty - komentował wiceszef MS.

Jak dodał, "koincydencja czasowa wystąpienia Donalda Tuska z tym rozstrzygnięciem sądu budzi pewne wątpliwości". - Ale ta sprawa pokazuje też coś innego: jak wielkim wysiłkiem prokuratorów i osób reformujących wymiar sprawiedliwości były te zmiany i z jak wielkim oporem idzie wdrażanie reformy. Mimo tych trudności skuteczność i determinacja, aby tego dokonać, są bardzo wysokie. Sprawa Nowaka pokazuje prawdziwe źródło strategii opozycji na sparaliżowanie jakichkolwiek reform taktyką ulicy i zagranicy. Jestem przekonany, że prokuratorzy dowiodą jeszcze innych, ważnych afer i ta sprawa tak naprawdę dopiero się zaczyna - ocenił.

Czytaj także:

Donald Tusk a sprawa katastrofy smoleńskiej

Czytaj także:
adwokat 21412162 633.jpg
Adwokat Nowaka: bardzo bym prosiła, by pan prokurator generalny powstrzymał się od medialnej manipulacji faktami

Kaleta był pytany również o to, czy po tym, co zostało ujawnione wokół sprawy katastrofy smoleńskiej, Donald Tusk powinien ponieść odpowiedzialność karną. - To będą decyzje prokuratury, kto jakie zarzuty usłyszy w związku z katastrofą smoleńską. Niemniej tutaj prokuratura krajowa informowała w ostatnich dniach o bardzo zaawansowanych i prowadzonych z wielką starannością badaniach próbek, na których wykryto materiały wybuchowe,  realizowanych przez przodujące światowe ośrodki badawcze - odpowiedział.

Jak dodał, prowadzone są drobiazgowe i skrupulatne czynności procesowe i z pewnością to prokuratorzy zdecydują o odpowiedzialności karnej, jeśli winna być ona wyciągana wobec poszczególnych polityków. - Natomiast dzisiaj nie ma wątpliwości, że Donald Tusk ponosi moralną i polityczną odpowiedzialność za to, co się działo po katastrofie smoleńskiej, tzn. bezład w śledztwie, oddawanie pola Rosjanom, co realnie utrudnia działanie śledczych nawet dzisiaj - zauważył.

jbt/wPolityce.pl

Czytaj także

Sławomir Nowak opuści areszt. Piotr Nisztor: znaczenie mogły mieć naciski Tuska

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:42
- Jest także pytanie, czy wywiad Donalda Tuska także nie był swego rodzaju presją wywieraną na sąd, który dzisiaj zdecydował o wyjściu na wolność Sławomira Nowaka. Myślę, że prokuratura złoży zażalenie na ten wyrok i zobaczymy, jak zostanie ono rozpatrzone - powiedział o sprawie Sławomira Nowaka i decyzji o nieprzedłużeniu aresztu Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa decyzji sądu ws. Nowaka. Żółciak: PiS nie jest autorem patologii w wymiarze sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 19:14
- PiS nie jest autorem patologii w wymiarze sprawiedliwości, ale skrzętnie z niej korzysta, np. trzymając ludzi niebotycznie długo w aresztach tymczasowych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był też Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń