X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje ks. dr Mirosław Nowak. Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zmarł po ciężkiej chorobie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 13:36
Nie żyje ksiądz doktor Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, historyk sztuki, konsultor Rady Episkopatu Polski do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Miał 59 lat, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.
Ks. dr Mirosław Nowak
Ks. dr Mirosław NowakFoto: PAP/Rafał Guz

Jednego z ostatnich wywiadów ksiądz udzielił Polskiemu Radiu w lutym podczas otwarcia wystawy prac Michaela Willmana w Warszawie. Kapłan był jej kuratorem i opowiadał wtedy o dziełach tego światowej klasy artysty okresu baroku, które ukazują męczeńską śmierć apostołów. - To spotkanie z wielką sztuką i bardzo wielkim wyniesieniem człowieczeństwa. Te różne rodzaje zadawania śmierci są też wielką nadzieją, że po trudnych doświadczeniach ziemskiego życia otwiera się przed nami perspektywa wieczności - zaznaczał.

Posłuchaj
00:28 11013542_3.mp3 Archiwalne nagranie: wypowiedź ks. Nowaka dla Polskiego Radia podczas otwarcia wystawy prac Michaela Willmana w Warszawie (IAR)

 

Czytaj także:

Duchowny oddany kulturze

W grudniu 2020 roku ksiądz Nowak przewodniczył mszy świętej i modlitwie o owoce beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Mówił wtedy o relacjach kardynała Stefana Wyszyńskiego a kulturą. Zacytował wtedy zdanie "prawdziwa kultura zaczyna się od szacunku dla człowieka od chwili poczęcia". Ksiądz doktor zakończył wtedy homilię i wykład życzeniem zwycięstwa kultury miłości. - Podsumowując mogę powiedzieć, byśmy modlili się, aby zwycięską okazała się kultura miłości, przebaczenia, szacunku do drugiego człowieka, której uczył nas Prymas Tysiąclecia - zaznaczał.

Dzięki staraniom księdza Nowaka Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zyskało nową siedzibę w dawnym Domu Dziekana przy archikatedrze warszawskiej. Zadbał też o konserwację średniowiecznego Krucyfiksu Baryczków, opiekował się kolekcją dzieł sztuki przekazaną przez Zbigniewa i Janinę Porczyńskich. Był między innymi archidiecezjalnym konserwatorem zabytków.

"Jak mało kto znał się na sztuce"

"Czciciel Boga, piewca sztuki sakralnej" - tak proboszcz warszawskiej archikatedry świętego Jana Chrzciciela, ksiądz prałat Bogdan Bartołd, wspomina zmarłego duchownego, swojego przyjaciela.

Posłuchaj
00:32 Ks. Bartołd wspomina ks. Nowaka (IAR).mp3 Ks. Bartołd wspomina ks. Nowaka (IAR)

 


- Ksiądz Mirosław Nowak był człowiekiem, który jak mało kto znał się na sztuce. Podkreślał: "Musimy dawać ludziom piękno, bo w tym pięknie są ślady Boga". W tym pięknie obrazów, rzeźb i innych elementach, które wytworzył człowiek - powiedział ks. Bartołd. - Mirku, dziękujemy Ci za twoją życzliwość, miłość do Pana Boga, za twoje wyczucie piękna i dziękuję Panu Bogu, że postawił Ciebie na mojej drodze życia kapłańskiego - dodał.

Życiorys ks. Nowaka

Urodził się 19 września 1961 w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 z rąk kardynała Józefa Glempa. Wcześniej, w 1987 roku uzyskał magisterium z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim a w 2006 roku obronił doktorat nauk o sztuce. Po święceniach, pracował jako wikariusz między innymi w parafiach w Kołbieli (1990-1991) i w Warszawie u świętego Aleksandra (1993-1997).

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_ks_Pawlukiewicz_PAP.jpg
"Jego homilie przyciągały do kościołów tłumy". Zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz

Przez 10 lat był też dyrektorem Biblioteki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie (1998-2008) a następnie przez 5 lat proboszczem stołecznej parafii Wszystkich Świętych (2008-2013) i dziekanem dekanatu śródmiejskiego. W kwietniu 2013 roku został dyrektorem Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i jednocześnie proboszczem parafii Świętej Trójcy na Solcu, gdzie w poklasztornych budynkach muzeum miało wówczas swą siedzibę. Gdy w 2015 roku Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przeniosło się na Dziekanię, ksiądz Nowak jeszcze przez dwa lata pozostawał proboszczem parafii na Solcu, a od 2017 roku zamieszkał jako rezydent przy parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście. Świątynia tej parafii to - jak wielokrotnie wspominał - najstarszy, murowany kościół na warszawskiej Starówce.

Wkrótce informacje o pogrzebie

Ksiądz Mirosław Nowak angażował się w prace różnych gremiów eksperckich: od 2013 roku był członkiem Komisji Architektoniczno-Artystycznej Archidiecezji Warszawskiej, należał do Zespołu Ekspertów Kolekcji imienia Jana Pawła II Fundacji Caroll-Porczyńskich. Od 2016 roku był konsultorem Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego a od 2018 roku pełnomocnikiem do spraw zarządzania i opieki nad Kolekcją imienia Jana Pawła II.

Ksiądz doktor zmarł po długiej chorobie. Informacje o pogrzebie zostaną przekazane przez archidiecezję warszawską w późniejszym terminie.

Czytaj także

Nie żyje o. Andrzej Koprowski. "To był człowiek wielkiego formatu duchowego"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 16:36
- Ojciec Andrzej Koprowski był człowiekiem wielkiego formatu duchowego - tak zmarłego jezuitę wspomina dyrektor Redakcji Katolickiej Polskiego Radia ksiądz Andrzej Majewski. - Był cichym i pokornym człowiekiem renesansu - dodaje.
rozwiń zwiń