X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Jędraszewski: Boża miłość przebywa tam, gdzie jest szacunek i wzajemne pojednanie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 15:57
Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystościom Niedzieli Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przy grobie siostry Faustyny Kowalskiej. Wierni mogli uczestniczyć w modlitwie gromadząc się na zewnątrz świątyni - na pobliskich błoniach.
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek JędraszewskiFoto: Twitter/Archidiecezja Krakowska

Na rozpoczęcie uroczystości odpustowych arcybiskup Marek Jędraszewski mówił, że Boża miłość przebywa tam, gdzie pragnie się pamiętać o Smoleńsku i Katyniu, gdzie jest szacunek i wzajemne pojednanie. Nawiązując do wiersza alumna Karola Wojtyły "Pieśń o Bogu ukrytym" arcybiskup pytał, gdzie dzisiaj przebywa Boża miłość. Arcybiskup dodał, że "dzisiaj miłość przebywa również wszędzie tam, gdzie pragnie się pamiętać o Smoleńsku, o Katyniu, o innych miejscach polskiej martyrologii, by na pamięci o nich budować lepszą przyszłość naszej Ojczyzny".

Czytaj także:
łagiewniki sanktuarium Bazylika Bożego Miłosierdzia free shutter 1200.jpg
"Jesteśmy wezwani do miłosierdzia". Dziś w Kościele katolickim Niedziela Miłosierdzia Bożego

Metropolita krakowski mówił, że miłość Boża przejawia się także we wzajemnym szacunku, dążeniu do przebaczenia i pojednania w życiu osobistym i całego narodu. Prosił o łaskę miłosierdzia dla tych, którzy zmagają się z pandemią, dla chorych, którzy cierpią i odchodzą, a także opiekujących się nimi.

W homilii arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że teraźniejszość przenikana Bożym miłosierdziem styka się z tym, co doświadczymy w chwili sądu, dlatego w perspektywie wieczności warto przeżywać teraźniejszość. - I właśnie dlatego, że taką wiarą żyjemy, dla tej przyszłości warto zrezygnować z tego, co mamy teraz - mówił metropolita krakowski.

Jak dodał arcybiskup Marek Jędraszewski postawa chrześcijanina wymaga wytrwałości, szczególnie w chwili próby, która przychodzi na każdego wierzącego. - Wiemy, nie każdy tę próbę potrafi właściwie pokonać, zdarzają się odstępcy, ale nie oni zbawiają swoja duszę - podkreślił. Arcybiskup wyjaśniał, że do Chrystusa Zmartwychwstałego - zwycięzcy śmierci, grzechu i szatana należą, ci, którzy złączyli z Nim do końca swój los, niezależnie od przeciwieństw i cierpień.

Święto Bożego Miłosierdzia

Czytaj także:
faustyna-663.jpg
Faustyna Kowalska. Miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał zmagania polskich biskupów i Jana Pawła II o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia. Nawiązał do petycji z 1946 roku polskich biskupów do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta i spełnienie prośby Jezusa skierowanej do siostry Faustyny.

Posłuchaj
00:30 11012038_2.mp3 Abp M.Jędraszewski: z Polski wyszedł głos o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia (IAR)

- Stąd, z Polski doświadczonej przez wojnę nienawiść i śmierć, wznosi się głos będący przedłużeniem tego głosu, który w 1931 roku usłyszała święta Faustyna, wystarczyło zaledwie 15 lat, ale odpowiedź Stolicy apostolskiej nie była ani szybka, ani pozytywna - mówił metropolita krakowski. Przypomniał, że to Jan Paweł II zaczął wprowadzać w czyn słowa Jezusa o ustanowieniu Święta Miłosierdzia. Wiosną 1978 roku, na 6 miesięcy przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na papieża, unieważniono dekret zakazujący kultu Bożego Miłosierdzia według przesłania danego siostrze Faustynie.

- Po beatyfikacji siostry Faustyny w 1993 roku polscy biskupi ponownie proszą o ustanowienie święta dla Kościoła w Polsce - mówił arcybiskup Jędraszewski. Po czterech latach ustanowiono to święto dla Kościoła polskiego. A podczas kanonizacji siostry Faustyny w 2000 roku, Jan Paweł II ogłosił Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła katolickiego.

Czytaj także:
Faustyna Kowalska.jpg
Faustyna Kowalska - święta, która zdobyła amerykańskie kina

Jak dodał arcybiskup Marek Jędraszewski, 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Podczas dzisiejszych uroczystości w łagiewnickim Sanktuarium poświęcono Dzwony Nadziei, ufundowane przez Polonię australijską dla wysp Oceanii - Samoa i Tonga, gdzie w sierpniu odbywać się będzie kongres poświęcony bożemu miłosierdziu.

Tegorocznym uroczystościom towarzyszy hasło: "Miłosierdzie źródłem nadziei".

jbt

Czytaj także

"Sprawa Chrystusowa trwa". Nowa książka abp. Jędraszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 06:48
"Sprawa Chrystusowa trwa. Droga Krzyżowa z kardynałem Stefanem Wyszyńskim" - to tytuł książki będącej rozważaniami Drogi Krzyżowej autorstwa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Są to refleksje w oparciu o słowa Prymasa Tysiąclecia, z czasu jego aresztowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Jędraszewski: dzięki łasce wiary otrzymujemy nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 14:59
Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że życie wieczne zaczyna się w chwili, w której człowiek poznaje prawdziwego Boga i jego syna Jezusa Chrystusa. Metropolita krakowski wygłosił homilię podczas mszy świętej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
rozwiń zwiń