X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Córka Gabrieli Zych: tam zginęło 96 rodzin, a nie osób

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 16:05
- W Smoleńsku zginęła cząstka każdego z nas, tam zginęło 96 rodzin, a nie osób - powiedziała w sobotę na cmentarzu w Kaliszu Izabela Musielak, córka tragicznie zmarłej Gabrieli Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, która była jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej.
Złożenie kwiatów na grobieGabrieli Zych z udziałem prezydenta Miasta Kalisza i jej córki
Złożenie kwiatów na grobie Gabrieli Zych z udziałem prezydenta Miasta Kalisza i jej córkiFoto: facebook.com/PrezydentMiastaKalisza

W sobotę w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, na grobie Gabrieli Zych na cmentarzu przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu złożono wieńce i zapalono znicze. 10 kwietnia 2010 r. była to jej czwarta podróż do Katynia.

forum-0429500786 1200 bw.jpg
"Był politycznym wizjonerem, wyprzedzał swoją epokę". Jacek Sasin wspomina śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Tragiczne wspomnienia

Izabela Musielak podkreśla, że tamte wydarzenia pamięta "jak za mgłą".

- Dzieci mówią, że kiedy się o tym dowiedziałam, to zemdlałam. Dopiero pierwsze moje jaśniejsze wspomnienia dotyczą lotniska i przylotu trumny. Najostrzej pamiętam Torwar i klimat tego miejsca oraz późniejsze wydarzenia, jak msza w Warszawie i pogrzeb mamy - powiedziała córka Gabrieli Zych.

Czytaj także:

Podkreśliła, że z tym dniem zawsze będą związane wielkie emocje, bo zginęło tam właściwie 96 rodzin, nie osób, ale rodzin". "Razem z naszymi bliskimi, którzy lecieli w tym samolocie, zginęła cząstka każdego z nas.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski powiedział, że pamięta ten dzień i ten wielki szok.

- To było bezprecedensowe wydarzenie. Myślę, że to bardzo ważne, żeby o tej tragedii pamiętać, ponieważ ci ludzie lecieli oddać hołd tragicznie pomordowanym. Historia w bardzo tragiczny sposób wróciła w tym momencie - mówił

Kim była Gabriela Zych?

Gabriela Zych urodziła się 31 maja 1941 roku w Kaliszu. Po maturze pracowała w sądzie, później zajmowała się chałupnictwem.

Jej mężem był Lech Zych, który jako dziecko, w wieku 9 lat, stracił ojca w Kozielsku. Dopiero w 1943 roku dowiedzieli się, że został on rozstrzelany przez Rosjan. W 1989 roku postanowili wraz z kaliskimi rodzinami pomordowanych więźniów Kozielska, Starobielska oraz Ostaszkowa założyć stowarzyszenie Rodzina Katyńska. Pierwszym prezesem został Lech Zych. Po jego śmierci Gabriela Zych kontynuowała działalność w stowarzyszeniu.

W 2005 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Samorząd Kalisza nadał jej tytuł Honorowego Przyjaciela Miasta. Pośmiertnie została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości w dniu 11. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem

Na grobie Gabrieli Zych wiązanki kwiatów złożono też w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego, których reprezentowała Żaneta Lasiecka-Stodolna, szefowa kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


Czytaj także

Szef KPRM: obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 09:11
- W najbliższych godzinach przedstawimy informacje, jak będą wyglądały obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Będą one organizowane w Warszawie - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Podkreślił, że obchody będą skromne z uwagi na panującą sytuację epidemiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anita Gargas o katastrofie smoleńskiej: Donald Tusk wybrał wtedy rolę zdrajcy, a nie męża stanu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:20
- Donald Tusk jako premier w ówczesnym czasie, nie tylko nie podjął stosownych działań w stosunku do Rosjan, którzy blokowali działania Polaków na miejscu katastrofy smoleńskiej, ale nawet nie zadbał o ciało prezydenta - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka śledcza, Anita Gargas. 
rozwiń zwiń