X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gliński: dzięki swojej wybitnej twórczości Krzysztof Krawczyk stał się osobą bliską wielu Polakom

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 15:04
- Będąc doświadczonym przez los, Krzysztof Krawczyk kochał ludzi i chętnie im pomagał, wielokrotnie angażując się w działania charytatywne - powiedział podczas uroczystości pogrzebowych artysty, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas mszy świętej pogrzebowej Krzysztofa Krawczyk
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas mszy świętej pogrzebowej Krzysztofa KrawczykFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Wicepremier swoje pożegnanie Krzysztofa Krawczyka w łódzkiej archikatedrze rozpoczął od cytatu z przeboju artysty "Życia mała garść" ze słowami Jerzego Dąbrowskiego, do którego Jarosław Kukulski skomponował muzykę.

Posłuchaj
00:27 11010749_1.mp3 Wicepremier P. Gliński: piosenki K. Krawczyka zapisały się na zawsze w historii muzyki rozrywkowej (IAR)

- Oto jest życia mała garść, Pochyl się nad nią... oceń... patrz! Czy jest tak, jak człowiek chciał? - przypomniał fragment utworu Krzysztofa Krawczyka Piotr Gliński.

pap krawczyk pogrzeb 663.jpg
Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. "Dołączył do grona pięknych głosów"

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wszyscy wiadomość o śmierci śp. Krzysztofa Krawczyka, który dzięki swojej wybitnej twórczości i wyjątkowej osobowości stał się osobą bliską wielu Polakom, którą kochała publiczność i podziwiały wszystkie pokolenia słuchaczy - podkreślił wicepremier.

- Żegnamy dzisiaj bowiem nie tylko wielką postać polskiej muzyki rozrywkowej i – trzeba to podkreślić – po prostu polskiej kultury, wspaniałego piosenkarza, kompozytora, gitarzystę, ale też wrażliwego człowieka i podziwianego artystę, osobowość wielkiego formatu, pełną wiary i optymizmu, mającą niezwykły dar przyciągania ludzi różnych generacji i gustów muzycznych - zaznaczył.

Legendarny wokalista

Szef resortu kultury przypomniał też niektóre momenty artystycznej drogi wokalisty. Początki kariery Krzysztofa Krawczyka - mówił - sięgają lat sześćdziesiątych i "łączą się z zespołem Trubadurzy, którego był współzałożycielem i wokalistą"

Wyjątkowe warunki wokalne, charakterystyczny głos i charyzma sprawiły, że po dziesięciu latach Krzysztof Krawczyk wybrał drogę solową, którą zapoczątkowała płyta "Byłaś mi nadzieją". Z sukcesami występował na największych festiwalach w kraju oraz w Europie, Australii, na Alasce, Jamajce, na Kubie. Dwukrotnie wyjeżdżał na dłuższe tournee po Stanach Zjednoczonych - wspominał Piotr Gliński.

Piosenki, które zna cała Polska

Jego piosenki: "Jak minął dzień", "Parostatek", "Pamiętam ciebie z tamtych lat", "Ostatni raz zatańczysz ze mną", "Rysunek na szkle" i wiele, wiele innych zapisały się na zawsze w historii polskiej muzyki rozrywkowej i w osobistych wspomnieniach wielu słuchaczy.

Czytaj także:

- To chyba największe szczęście i satysfakcja dla twórcy, gdy ludzie uśmiechają się – tak jak teraz – na sam dźwięk tych tytułów, gdy automatycznie przypominamy sobie melodię tych utworów i chcielibyśmy je tutaj od razu – Panu Krzysztofowi, tym razem My-Jemu – zanucić - powiedział podczas uroczystości wicepremier.

Piotr Gliński: Krzysztof Krawczyk kochał ludzi

Wspominając artystę, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu powiedział: "Krzysztof Krawczyk kochał ludzi i chętnie im pomagał, wielokrotnie angażując się w działania charytatywne i duchowe, którymi nie epatował opinii publicznej – bo były dla niego ważne przede wszystkim w wymiarze osobistym".

- Doświadczenia życiowe, bardzo niekiedy ciężkie i traumatyczne, owocowały z czasem piękną i głęboką egzystencjalną pointą: łaską wiary, której świadectwo niósł odważnie pan Krzysztof Krawczyk, wraz ze swą żoną Ewą, przez ostatnich niespełna 40 lat swojego życia - przypomniał.

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku. Miał 74 lata.

bf


Czytaj także

"Gwiazda i zwyczajny człowiek". Minister kultury o Krzysztofie Krawczyku

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 19:35
"Odszedł Krzysztof Krawczyk, artysta wybitny i popularny, kochany przez publiczność, bo bliski nam wszystkim. Gwiazda i zwyczajny człowiek" - napisał wicepremier Piotr Gliński na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka. "Współpraca z Bregovicem pokazała go w nowym świetle"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 12:19
- Bardzo cieszyłem się z tego, że po tym projekcie Krzysztof rozszerzył grono swoich sympatyków, rozszerzył grono fanów. Dzięki tym występom trafił do jeszcze szerszej publiczności. Zaczęły powstawać nowoczesny utwory, które pokazały go w nowym świetle - powiedział o swoich wspomnieniach z Krzysztofem Krawczykiem i jego współpracy z Goranem Bregovicem Marek Kościokowski, kompozytor. Gościem audycji "Weekend kulturalny" był także Jakub Marcinowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skończyła się pewna epoka". Ryszard Poznakowski o śmierci Krzysztofa Krawczyka

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 14:25
- Jego fenomen polegał na ponadczasowości dokonań artystycznych, był artystą życia, artystą kilku pokoleń. Wszyscy odkrywali w jego interpretacjach cząstkę siebie, i tak będzie dalej - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Poznakowski, kompozytor, przyjaciel Krzysztofa Krawczyka.
rozwiń zwiń