X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zawiadomienie NIK ws. PFN. Jest odpowiedź Fundacji

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 21:01
Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę, że Polska Fundacja Narodowa nie podała się kontroli. PFN uważa jednak, że jest podmiotem, który nie może być kontrolowany przez Izbę. "Fundacja nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi czy komunalnymi" - podkreśliło PFN w swoim oświadczeniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Adam Chelstowski / Forum

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w piątek na stronie internetowej, że zarząd PFN "pomimo upływu kolejnych wyznaczanych terminów nie zapewnił kontrolerom Izby dostępu do dokumentów umożliwiających przeprowadzenie czynności kontrolnych w założonym zakresie", dlatego NIK postanowiła złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia udaremniania przeprowadzenia kontroli.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
zarzecki marcin pfn 1200
Prezes PFN: stypendia PFN Team 100 objęły już ponad 400 mistrzów sportowych

Stanowisko PFN

Temistokles Brodowski z PFN powiedział w piątek PAP, że zdaniem Fundacja jej działalność nie podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli, ponieważ nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi czy komunalnymi. To samo oświadczyła PFN w komunikacie. "Polska Fundacja Narodowa podnosi, iż działalność PFN nie podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli w oparciu o przesłankę z art. 203 ust 3 Konstytucji RP uściśloną w art. 2 ust 3 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli albowiem nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi lub komunalnymi, co potwierdzają opinie prawne przedstawione NIK" - czytamy.

Fundacja zaznaczyła także, że "Najwyższa Izba Kontroli w dotychczasowej korespondencji nie wykazała relewantnie swojej kompetencji kontrolnej wobec PFN, pomimo kierowania przez PFN wielu pism i opinii prawnych". Przypomniała, że powołano ją do życia "oświadczeniem o ustanowieniu fundacji", a w grudniu 2016 r. "uzyskała wpis do KRS - uzyskując odrębną podmiotowość prawną".

"Majątek PFN pochodzi wyłącznie od Fundatorów"

"Co istotne, PFN prowadzi wyłącznie działalność statutową, nie prowadząc przy tym działalności gospodarczej, nie posiadając statusu organizacji pożytku publicznego i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Majątek PFN pochodzi wyłącznie od Fundatorów (spółek prawa handlowego) i do chwili obecnej nie uzyskiwała dotacji, subwencji, darowizn tym bardziej ze środków publicznych czy komunalnych" - czytamy.

PFN zaznaczyła, że NIK wciąż nie odniósł się do jej "obszernego stanowiska i wniosków", które zawarła w piśmie do Izby z lutego bieżącego roku. Mają one, jak twierdzi Fundacja, "determinujące znaczenie dla oceny braku legalności prowadzonych przez NIK i kontrolerów działań kontrolnych wobec PFN".

"Mimo to od momentu pojawienia się NIK w Fundacji, Zarząd PFN współpracuje z przedstawicielami Izby, pracując w trybie hybrydowym z uwagi na pandemię". Wskazano też, że Izba otrzymała od PFN "szereg dokumentów".

Komunikat NIK "zaskoczeniem" dla PFN

"Fundacja, także na bieżąco informowała i informuje NIK o sytuacji wewnętrznej związanej z pandemią oraz jej następstwami w bieżącej działalności (w tym z uwagi na problemy covidowe u pracowników  i współpracowników PFN)" - czytamy w oświadczeniu. Polska Fundacja Narodowa zapewniła również, że działa transparentnie, a dowodem na to są sprawozdania z jej działalności - publikowane co roku.

"Jest dla nas zaskoczeniem komunikat NIK o powiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie zaistniało. Polska Fundacja Narodowa nie udaremnia (także nie utrudnia) wykonywania czynności służbowych przez NIK, pozostając w stałym kontakcie z pracownikami NIK. Uważamy także, że ogłaszanie opinii publicznej przez NIK, że "w związku z prowadzoną kontrolą ujawniono fakty uzasadniające podejrzenie popełnienie przestępstwa przez zarząd fundacji Polska Fundacja Narodowa, za niestosowne, tym bardziej, że czynności NIK są w toku" - napisano w komunikacie Polskiej Fundacji Narodowej.

ms, PAP

Czytaj także

"Opracowaliśmy plan działania". Wody Polskie odpowiadają NIK-owi ws. zagrożenia suszą

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 09:03
"Wody Polskie opracowały plan przeciwdziałania skutkom suszy. Dotyczy całości gospodarowania wodami - w rolnictwie, przemyśle i gospodarce komunalnej" - czytamy w oświadczeniu Wód Polskich w sprawie publikacji NIK "Zapobieganie suszy rolniczej bez spójnego planu".
rozwiń zwiń