X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wakacyjne ułatwienia dla zaszczepionych? Wicepremier "jest optymistą" ws. otwarcia baz turystycznych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:00
- Wprowadzenie uprawnień na korzystanie np. z usług turystycznych przez osoby zaszczepione leży w interesie ogółu społeczeństwa - ocenił wicepremier Jarosław Gowin. Szef resortu rozwoju wyraził nadzieję na ponowne otwarcie branży turystycznej już latem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexmak7

Wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Krakowie odniósł się do kwestii zwołanego w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenia rady gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19.

- Uważam, że tego typu konsultacje między głową państwa a rządem są bardzo potrzebne - wskazał Jarosław Gowin i dodał - Mam głębokie przeświadczenie, że weszliśmy w kluczową fazę walki z pandemią - dodał.

1200 (2).jpg
Prezydent: system opieki zdrowia dysponuje odpowiednim zapasem łóżek i respiratorów

Jarosław Gowin: jestem optymistą, jeżeli chodzi o otwarcie branży hotelarskiej i turystycznej latem

Szef resortu rozwoju wskazał, że teraz niezwykle ważna jest "dobra organizacja procesu szczepień", w którą zaangażowane muszą być zarówno samorządy, jak i pracodawcy. W tym kontekście mówił o swoich prognozach na poprawę sytuacji branży turystycznej, bardzo poszkodowanej w związku z panującą na świecie pandemią.

- Jeżeli to wszystko się powiedzie, to tutaj, w Krakowie - w mieście, które jest turystyczną perłą Polski i Europy - chcę zapowiedzieć, że jestem optymistą, jeżeli chodzi o otwarcie branży hotelarskiej i turystycznej latem - przyznał wicepremier.

Jarosław Gowin wyraził nadzieję, że do lata sytuacja epidemiologiczna ustabilizuje się na tyle, aby bezpiecznie móc podróżować.

Zobacz także:


- Jestem przekonany, że przy zastosowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych (...), latem Kraków będzie mógł cieszyć się z napływu turystów - powiedział i dodał, że wierzy, iż stolicę Małopolski odwiedzą także przyjezdni z zagranicy.

Wicepremier wskazał ponadto, że jako kierujący Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii z "dużą uwagą" przygląda się sytuacji krajów takich jak Wielka Brytania i Izrael. To bowiem w tych państwach, jak przypomniał, "osoby zaszczepione uzyskują prawo do korzystania na przykład z usług hotelarskich".

- Chcę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: na barkach nas wszystkich, nie tylko rządu, ale całego społeczeństwa, spoczywa obowiązek pomocy przedsiębiorcom, którzy z niezawinionych przez siebie powodów (...) znaleźli się w trudnym położeniu - ocenił minister rozwoju, pracy i technologii. - Dlatego uważam, że wprowadzenie uprawnień na korzystanie na przykład z usług turystycznych przez osoby zaszczepione leży w interesie ogółu społeczeństwa; uważam to także za moralny obowiązek wobec polskich przedsiębiorców - zadeklarował.

Sytuacja centrów handlowych

Dziennikarze pytali wicepremiera także o sytuację centrów handlowych, które w związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami zostały ponownie zamknięte.

- Do tej pory Polska zastosowała rozwiązania, które są bardzo korzystne dla najemców. Wydaje się, że pozwoliły one przetrwać setkom firm, w tym także produkcyjnym. A przecież każdemu państwu zależy przede wszystkim na utrzymaniu produkcji - ocenił.

Jarosław Gowin przywołał przykład prężnie rozwijającej się w poprzednich latach branży produkcji ubrań, która "w tej chwili znajduje w trudnym położeniu".

- Nie ma to nawet związku z obostrzeniami sanitarnymi, a raczej ze zmianą nawyków konsumenckich, z tym, że ograniczone kontakty społeczne rodzą mniejsze zapotrzebowanie na zakup nowych ubrań - wskazał minister.

W tym kontekście wicepremier zadeklarował, że sektory, w których polska gospodarka ma duży potencjał, niewątpliwie dalej będą wspierane.

- Natomiast jeśli chodzi o galerie handlowe, wielokrotnie już spotkałem się z przedstawicielami tej branży. Planowane jest kolejne spotkanie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Będziemy starali się równoważyć interesy - podkreślił Jarosław Gowin.

Co z Tarczą branżową?

Jak przypomniał minister rozwoju, pracy i technologii, jej wcześniejsza wersja obejmowała 46 rodzajów działalności gospodarczej.

mid-21409062.jpg
Prezydent: pomoc dla branż, które zostały dotknięte kryzysem będzie utrzymana

- Ostatnio rząd zdecydował się poszerzyć te listę o 16 kolejnych branż. W tej chwili trwają negocjacje z Komisją Europejską. Musimy to rozwiązanie notyfikować, czyli uzyskać zgodę KE. Natychmiast, gdy ją otrzymamy, odpowiednia uchwała Rady Ministrów zostanie podjęta - zadeklarował wicepremier.

bf

Czytaj także

"Do firm trafiło już ponad 193,5 mld zł". Jarosław Gowin o rządowych programach wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 12:02
Moim celem jako ministra odpowiedzialnego za gospodarkę jest jej szybki powrót na ścieżkę wzrostu - powiedział podczas otwarcia Forum Bankowego 2021 wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin. Jak dodał, w ramach rządowej pomocy do firm trafiło już ponad 193,5 miliarda złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest bardzo dużo kontrowersji". Wiceszef MSWiA o tzw. paszportach szczepionkowych

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:02
- Państwa członkowskie sceptycznie odnoszą się do wprowadzenia kolejnego dokumentu podróży. Jest bardzo dużo kontrowersji, trzeba do tego tematu podejść precyzyjnie - mówił we wtorek wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki pytany o propozycję tzw. paszportów szczepionkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojewoda małopolski nie wyklucza relokacji pacjentów. "Sytuacja jest bardzo trudna"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 16:32
- Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju - mówił we wtorek podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Jak poinformował, niewykluczona jest relokacja najciężej chorych pacjentów do innych województw, rozważane jest także wstrzymanie w części szpitali zabiegów zachowawczych.
rozwiń zwiń