X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczerski rozmawiał z doradcą sekretarza stanu USA. Tematem m.in. sytuacja Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 20:35
Sytuacja Polaków na Białorusi była jednym z tematów rozmowy ministra Krzysztofa Szczerskiego z Kancelarii Prezydenta z głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof Szczerski Foto: Prezydent.pl

"Właśnie zakończyłem konkretną i owocną rozmowę z głównym doradcą Sekretarza Stanu USA Derekiem Cholletem. Tematy: bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2 oraz Trójmorze. We wszystkich tych tematach działamy razem Polska i USA"- napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski.

Przed dwoma tygodniami białoruskie władze zatrzymały prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys i troje członków Zarządu Głównego organizacji: Marię Tiszkowską, Irenę Biernacką oraz Andrzeja Poczobuta.

paweł jabłoński tt 1200.jpg
Wiceszef MSZ: Mińsk nie ma co liczyć, że polityka Polski czy UE w stosunku do nich się zmieni

Białoruska prokuratura oskarżyła ich o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Zatrzymani Polacy uczestniczyli w obchodach upamiętniających żołnierzy naszego podziemia niepodległościowego.

"Społeczność międzynarodowa powinna się o to upominać"

W rozmowie z PAP Szczerski zaznaczył, że w trakcie godzinnej rozmowy z głównym doradcą szefa amerykańskiej dyplomacji zwracał uwagę na sytuację na Białorusi, w tym prześladowań skierowanych wobec polskiej mniejszości. - Ze strony amerykańskiej jest tu pełne przekonanie, że są to działania niedopuszczalne i społeczność międzynarodowa powinna upominać się zarówno o prawa demokratyczne na Białorusi, jak i o prawa polskiej mniejszości - powiedział Szczerski. Jak dodał, Chollet zapewnił, że Stany Zjednoczone będą upominały się o te prawa.

- Mówiliśmy też o sytuacji wokół Ukrainy i na samej Ukrainie w związku z narastającym tam napięciem wynikającym z ruchu wojsk rosyjskich. Także tutaj jest wspólne stanowisko Polski i USA oraz przekonanie, że zapewnienie bezpieczeństwa i pokoju jest możliwe wyłącznie w oparciu o pełne przestrzeganie prawa międzynarodowego, powrót Ukrainy do jej pełnej terytorialnej integralności, a także przekonanie, że jakiekolwiek działania powodujące wzrost napięcia w regionie są przez nas nieakceptowane - oświadczył prezydencki minister.

Podkreślił też pełną zbieżność stanowisk USA i Polski w kwestii Nord Stream 2. - Warszawa i Waszyngton na równi oceniają ten projekt jako szkodliwy dla bezpieczeństwa europejskiego, także dla niezależności energetycznej całej Unii Europejskiej, europejskiego rynku gazowego - podkreślił Szczerski.

Jak mówił, z Cholletem podzielili przekonanie, że Nord Stream2 to przedsięwzięcie szkodliwe także ze względu na jego polityczny aspekt oraz że jest to "projekt, którego dokończenie będzie miało szkodliwy charakter dla polityki europejskiej i relacji euroatlantyckich".

W rozmowach także kwestia Trójmorza 

- To są trzy sprawy, które nas wspólnie niepokoją. Mówiliśmy też o kwestiach, które oceniamy pozytywnie; dużo czasu w trakcie rozmowy poświęciliśmy kwestii Trójmorza. Na tle niepokojących zjawisk, które mają miejsce w regionie, mamy dwa bardzo silne filary polsko-amerykańskiej współpracy; NATO oraz Trójmorze - oświadczył prezydencki minister.

Zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza to "przykład, jak można budować pozytywną treść relacji transatlantyckich i partnerstwa amerykańsko-europejskiego". - Trójmorze w planie pogłębionych relacji USA i Europy powinno i może - w przekonaniu administracji amerykańskiej, a także w przekonaniu Polski - odgrywać coraz większą rolę - powiedział Szczerski. Dodał, że Trójmorze to "bardzo ważny instrument w nowym planie pogłębionych relacji amerykańsko-europejskich".

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut  kolaż free 1 1200
"Wzywamy do wycofania zarzutów wobec członków Związku Polaków na Białorusi". Jest apel KE

Tematem rozmowy był także udziel prezydenta Andrzeja Dudy w nadchodzącym szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta Joe Bidena, który - zaznaczył Szczerski - jest postrzegany przez administrację w Białym Domu jako bardzo ważny i przyszłościowy projekt współpracy klimatycznej". - Polska jest częścią tej nowej pozytywnej perspektywy, jeśli chodzi o globalną politykę klimatyczną - zaznaczył Szczerski.

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w kwietniu w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu.

Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie nowy prezydent USA, odbędzie się w Dniu Ziemi i w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie - po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa - kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.

bartos

Czytaj także

Niemiecka prasa: walka Łukaszenki z Polską jest problemem dla UE

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 08:37
Władze Białorusi rozprawiają się z polską mniejszością narodową w tym kraju. Warszawa grozi konsekwencjami - w razie potrzeby na własną rękę. Ta eskalacja zmusza również Brukselę do podjęcia trudnej decyzji w samym środku trzeciej fali koronawirusa - pisze Philipp Fritz w dzienniku "Welt".
rozwiń zwiń