X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Łódź ma nowego myszojelenia. Kolejne narodziny w miejskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 15:53
Zwierzę przyszło na świat pod koniec lutego. Jego opiekunom udało się właśnie ustalić płeć - to samica. Wkrótce będzie wybierane dla niej imię. Wszystkie zwierzęta, które w tym roku narodzą się w łódzkim zoo, otrzymają imię zaczynające się na literę "M". 
Samica myszojelenia przyszła na świat 23 lutego 2021 roku w łódzkim Zoo
Samica myszojelenia przyszła na świat 23 lutego 2021 roku w łódzkim ZooFoto: ZOO Łódź

Myszojeleń, czyli Kanczyl Mniejszy zwany również jawajskim jest jednym z najmniejszych ssaków kopytnych. Mierzy około pół metra i waży do 2 kg, a jego kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Prowadzi dość skryty, zazwyczaj nocny tryb życia.

shutterstock kuskus niedźwiedzi 1200.png
"Ogromny sukces w skali światowej". We wrocławskim zoo urodził się kuskus niedźwiedzi

Co jedzą myszojelenie?

Te małe zwierzątka posiłkują się głównie roślinami. Z uwagi na ich dość małe rozmiary, zjadają głównie to co znajdą na ziemi (np. co na nią spadło) lub co dopiero z niej wyrosło. Czasem, urozmaicają swoją dietę o drobne bezkręgowce.

Mimo niepozornych rozmiarów samce zaciekle bronią swojego rewiru. Mają bardzo długie kły, których używają podczas walki. Dodatkowo, by odstraszyć rywala, tupią kopytkami – częstotliwość uderzeń o podłoże może dojść do 7 na sekundę.

"Ze względu na nadal trwające dyskusje co do systematyki tego gatunku, nie ma on nadanego przez IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) statusu zagrożenia. Natomiast głównie ze względu na kłusownictwo obserwowany jest stały spadek liczebności gatunku. Istotnym problemem są też zdziczałe psy, które polują na kanczyle" - informuje Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.

Czas wybrać imię

W łódzkim ogrodzie zoologicznym mieszka para tych ssaków oraz ich potomstwo. 23 lutego na świat przyszło kolejne zwierzę tego gatunku - to samica. Chętnie spaceruje po wybiegu i czuje się bardzo dobrze. Wkrótce będzie wybierane dla niej imię. Zwierzęta urodzone w tym roku w łódzkim zoo otrzymują imię na literę "M".

Jak informuje Gawlik, młodą samicę kanczyla, dwójkę jej rodzeństwa oraz rodziców można oglądać w wolierach świata ptaków.

as

Czytaj także

Nie żyje niedźwiedzica Tatra. Była jedną z najstarszych podopiecznych warszawskiego zoo

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 17:12
Nie żyje Tatra, 38-letnia niedźwiedzica ze stołecznego zoo - poinformowało w środę stołeczny ogród zoologiczny. Tatra miała 38 lat, urodziła się w stolicy 1981 roku. Urodziła 7 niedźwiedziątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznańskie zoo chce spalić ciosy słonicy Lindy. Zwrócenie uwagi na ważny problem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 10:21
Ciosy Lindy, padłej na początku miesiąca słonicy z poznańskiego zoo najprawdopodobniej zostaną spalone podczas specjalnie przygotowanego wydarzenia. Gest ten ma przypominać o losie zwierząt zabijanych dla ich kłów i rogów.
rozwiń zwiń