X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reparacje od Niemiec za zniszczenia wojenne. Müller: ten temat jest podnoszony w rozmowach dwustronnych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:15
- Temat reparacji za zniszczenia wojenne jest podnoszony w dwustronnych relacjach polsko-niemieckich. Trzeba znaleźć taki czas i formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Zniszczona Warszawa, zdjęcie z 1945 roku
Zniszczona Warszawa, zdjęcie z 1945 rokuFoto: NAC

Tuż przed 80. rocznicą niemieckiego ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne. MSZ poinformowało, że z greckiego punktu widzenia kwestia odszkodowań jest nadal otwarta - podała w poniedziałek agencja dpa.

sellin EN_01401242_0036 1200.jpg
Reparacje wojenne od Niemiec. Sellin: ta sprawa będzie musiała stanąć na agendzie politycznej

Müller pytany był w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, dlaczego polski rząd nie wykorzysta tej sytuacji i nie powie, że również Polsce należą się reparacje.

Czytaj także:

- Ten temat w relacjach dwustronnych (...) jest podnoszony, natomiast musi być podnoszony docelowo skuteczniej, więc trzeba znaleźć taki czas i taką formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym - odpowiedział rzecznik rządu.

Element dwustronnych negocjacji

Arndt Freytag von Loringhoven 1200 pap.jpg
Ambasador Niemiec o Polsce: rany, które pozostawili tu nasi przodkowie, są do dziś żywe

Jak dodał, "nie jest to taka prosta sprawa, jak niektórym mogłoby się wydawać". - Ale jest elementem naszych również negocjacji w różnego rodzaju sprawach bilateralnych czy unijnych i służy również za takie przypomnienie pewnych zobowiązań czy po prostu odszkodowań, które mają Niemcy nie tylko wobec Polski, ale również w ogóle wobec całej Europy i świata - wskazywał.

Na uwagę, że oficjalne stanowisko strony niemieckiej odnośnie tej sprawy było zawsze negatywne oraz pytanie, czy w nieoficjalnych rozmowach jest inne. - Trudno mi się wypowiadać za drugą stronę - odparł. - Widzę to w rozmowach bilateralnych, że ten temat jest bez wątpienia bardzo, delikatnie mówiąc, niewygodny dla strony niemieckiej, bo doskonale wiedzą o tym, że i na poziomie zobowiązań etycznych, i na poziomie zobowiązań międzynarodowych jest to temat, który przez Polskę jest słusznie podnoszony - powiedział.

st

Czytaj także

Ludobójstwo w Rwandzie. Francja odtajniła archiwa dot. zbrodni po 27 latach

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 16:03
Francja odtajniła archiwa dotyczące ludobójstwa w Rwandzie. Francuskie władze potwierdziły decyzję w tej prawie podczas dzisiejszych obchodów 27. rocznicy masakry ludności Tutsi. Zdaniem historyków ujawnione dokumenty częściowo obciążają Francję w sprawie ludobójstwa z 1994 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne dla Grecji. Doleśniak-Harczuk: Polska powinna uważnie obserwować te rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 20:02
- Mam wrażenie, że my jako Polacy powinniśmy z uwagą obserwować to, jak będą toczyły się rozmowy, jeśli w ogóle do nich dojdzie. Od lat narracja berlińska jest taka, że są to kwestie już dawno załatwione - powiedziała o wniosku Greków o reparacje wojenne ze strony Niemiec Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
rozwiń zwiń