X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Areszt dla Leszka Czarneckiego? Dzisiaj sąd może podjąć decyzję

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 07:17
Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatruje zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który w grudniu ubiegłego roku nie przychylił się do jej wniosku o areszt dla biznesmena Leszka Czarneckiego. Były właściciel Idea Banku jest jednym z podejrzanych w tak zwanej Aferze GetBack.
Leszek Czarnecki w drodze do prokuratury w 2018 r.; zdjęcie ilustracyjne
Leszek Czarnecki w drodze do prokuratury w 2018 r.; zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/Arkadiusz Lawrywianiec

Prokuratura podejrzewa Leszka Czarneckiego między innymi o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 mln złotych wobec klientów banku, którzy za pośrednictwem instytucji kupili obligacje spółki windykacyjnej GetBack.

Tymczasowy areszt dla dobra śledztwa

en sąd l. czarnecki 1200.jpg
Wniosek o areszt dla Leszka Czarneckiego. Rozpoczęło się kolejne posiedzenie sądu

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia nie uwzględnił wniosku o tymczasowy areszt dla biznesmena, choć jednocześnie uznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego mu czynu. W ocenie sądu nie było podstaw, aby stwierdzić, że Czarnecki może się ukrywać lub mataczyć w sprawie. Innego zdania jest prokuratura, która uważa, że były właściciel Idea Banku jako osoba majętna ma możliwość wpływania na zeznania świadków w toczącym się śledztwie.


Posłuchaj
00:46 11005660_1.mp3 Leszek Czarnecki jest podejrzany m.in. o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 mln złotych (IAR)

 

Ponadto formalnie Prokuratura Regionalna w Warszawie nie przedstawiła Leszkowi Czarneckiemu zarzutów, ponieważ biznesmen stale przebywa za granicą. W związku z tym wydała postanowienie o ich przedstawieniu. W ocenie śledczych były główny właściciel Idea Banku ukrywa się przed organami ścigania.

Wniosek o zastosowanie wobec Leszka Czarneckiego tymczasowego aresztu prokuratura wydała w sierpniu ubiegłego roku.

Czytaj także:

Ryzykowne inwestycje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w lutym ubiegłego roku potwierdził, że Idea Bank podczas sprzedaży obligacji GetBack stosował tzw. misselling, czyli wprowadzał swoich klientów w błąd i oferował produkty niedostosowane do ich potrzeb. Niektórzy pracownicy banku porównywali inwestycję w GetBack do lokat bankowych i nie informowali klientów o ryzyku utraty środków.

Firma GetBack powstała w 2012 roku i zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. W lipcu 2017 jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. O firmie zrobiło się głośno wiosną 2018 roku, gdy okazało się, że ma ona problemy z wykupem wyemitowanych obligacji korporacyjnych.

st

Czytaj także

Afera GetBack. Jest decyzja sądu ws. aresztu dla Leszka Czarneckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:20
Warszawski sąd nie uwzględnił w poniedziałek wniosku prokuratury o areszt dla Leszka Czarneckiego, choć podkreślił, że jest wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego mu czynu.
rozwiń zwiń