X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Blisko 9 tys. wyciętych drzew w Warszawie. Tak Trzaskowski realizuje "zieloną" politykę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:48
Za prezydentury Rafała Trzaskowskiego w stolicy pod topór poszło ok. 9 tys. drzew. Zgodnie z informacją przekazaną PAP przez rzecznika ratusza Karolinę Gałecką w 2019 r. w stolicy wycięto ich 4858 szt., a rok później miejscy drwale usunęli 3991. To tak, jakby z miasta wycięto las o powierzchni niemal 6 ha.
Wycinka drzew w Parku Powstańców Warszawy w lutym 2020 r.
Wycinka drzew w Parku Powstańców Warszawy w lutym 2020 r.Foto: PAP/Mateusz Marek

W stolicy pod topór idą zwykle stare drzewa nasadzone w latach 50. i 60. Według szacunków leśników na jeden hektar przypada ok. 1,5 tys. kilkudziesięcioletnich drzew. Zatem 9 tys. sztuk tworzyłoby las o powierzchni ok. 6 h.

Dla porównania 6 ha liczy Park im. Stefana Żeromskiego na Żoliborzu znajdujący się w rejonie ulic: Mickiewicza, Krasińskiego, Czarnieckiego i Mierosławskiego.

Nowe nasadzenia

Ratusz poinformował również, że w tym samym czasie w Warszawie posadzono ok. 332 tys. nowych drzew. Najwięcej ich dosadziły Lasy Miejskie – niemal 312 tys.

las Pixabay 1200.jpg
Naukowcy z Olsztyna chcą zasadzić las... na Marsie

"W roku 2019 posadzono 121837 szt. drzew (w tym 109510 szt. posadziły Lasy Miejskie-Warszawa) (…). W roku 2020 posadzono 210 007 szt. drzew (w tym 202170 szt. posadziły Lasy Miejskie-Warszawa)" – czytamy w odpowiedzi ratusza.

Tylko w ubiegłym roku z nowych nasadzeń uschło 2 005 nowych drzew.

Zieleń ofiarą inwestycji

Szef Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel, komentując działania miasta związane z wycinką drzew, zwrócił uwagę, że zieleń najczęściej pada ofiarą inwestycji.

Klimat 1200.jpg
Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

- Urzędnikom brakuje wyczulenia na te sprawy. Planując inwestycje, często nie zwracają uwagi na istniejący na danym terenie drzewostan – powiedział.

Podkreślił, że planując inwestycje, należałoby podejmować wszelkie działania, które pozwoliłyby uchronić istniejąca tam zieleń.

Obiecany audyt

Przypomniał, że w ubiegłym roku prezydent Trzaskowski obiecał, że przygotuje audyt inwestycji pod kątem wycinki drzew i ich ochrony.

Czytaj także:

- Do tej pory takiego audytu nam nie przedstawił – powiedział.

- Należy się cieszyć, że w lasach miejskich przybywa tyle drzew. Jednak drzewa potrzebne są również w mieście. Wiele ulic i placów jest pozbawionych zieleni – zwrócił uwagę.

wycinka lasów 1200.png
Wycinka lasów w Polsce. Przerażające mapy w sieci mają niewiele wspólnego z rzeczywistością

Wskazał na Plac Teatralny, który przed wojną był obsadzony drzewami, a dziś jest wybrukowanym parkingiem.

Cenne drzewa

Dr hab. Zbigniew Karaczun, specjalista od zarządzania w ochronie środowiska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w jednym z wywiadów w "Gazecie Wyborczej", który był poświęcony skutkom tzw. lex szyszko (ułatwienia dotyczące wycinki drzew), wyjaśnił, że drzewa, "rosnąc na obszarach zurbanizowanych, odgrywały inną rolę i miały inną wartość dla człowieka".

- Amerykanie szacują, że takie drzewo jest od stu do tysiąca razy bardziej cenne od tego w lesie - oznajmił.

Podkreślił, że nie da się naprawić szkód wynikających z wycinki starych drzew.

- Oczywiście można je sprowadzić ze szkółek i posadzić w miastach, ale jedna sztuka kosztuje nawet 10-20 tys. euro. Żadnego polskiego miasta nie stać na taką rekompensatę - ocenił.

fc

Czytaj także

Dr Karnkowski: polityka Warszawy polega w dużej mierze na wyrzucaniu pieniędzy w błoto

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:50
- Praktyka rządzenia bardzo niszczy wyidealizowany wizerunek złotego dziecka polskiej polityki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski, socjolog i publicysta ("Gazeta Polska"). - Miasto bardzo hojnie działa wobec niektórych grup - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Lasów. Andrzej Duda zainaugurował ogólnopolską akcję "Łączą nas drzewa"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 14:05
Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów prezydent Andrzej Duda sadząc drzewa w Leśnictwie Bączki w Nadleśnictwie Garwolin zainaugurował ogólnopolską akcję "Łączą nas drzewa". W mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta zamieszczono zdjęcia z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń