X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje prof. Juliusz Joniak. Malarz miał 96 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:58
Prof. Juliusz Joniak, wybitny artysta malarz, członek Francuskiej Akademii Sztuki, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie zmarł we wtorek w wieku 96 lat.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo:webandi/pixabay.com/CC0 Public Domain
Krzysztof Krawczyk PAP 1200.jpg
Nie żyje Krzysztof Krawczyk. "Pozostanie ikoną dla wielu pokoleń"

Informację o śmierci artysty przekazał prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie Zbigniew Kazimierz Witek. Jak podało TPSP, Juliusz Joniak był malarzem pejzaży, martwych natur i kompozycji inspirowanych dziełami dawnych mistrzów. Dał się poznać z wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, w których brał udział: Salonów Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie, wystaw ogólnopolskich, okręgowych, okolicznościowych, problemowych i konkursowych w Polsce oraz wystaw sztuki polskiej za granicą.

Obrazy w muzeach i prywatnych kolekcjach

Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie oraz w muzeach w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy, a także w Australii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Niemczech.

Juliusz Joniak urodził się 19 listopada 1925 r. we Lwowie. W latach 1945-50 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Jerzego Fedkowicza i Czesława Rzepińskiego oraz na Wydziale Grafiki w pracowniach profesorów: Andrzeja Jurkiewicza, Konrada Srzednickiego i Ludwika Gardowskiego. Od 1950 r. związany pracą pedagogiczną z macierzystą Akademią, najpierw jako asystent i adiunkt, od 1966 r. docent; tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1980 r. Kierował Katedrą Malarstwa i Rysunku na Wydziale Malarstwa. W latach 1978-81 był dziekanem Wydziału Malarstwa, a w latach 1981-87 przez dwie kadencje prorektorem Akademii.

jerzy limon 1200 PAP.jpg
Nie żyje prof. Jerzy Limon. "Teatrowi Szekspirowskiemu w Gdańsku oddał całe serce"

Aktywnie działał w Związku Polskich Artystów Plastyków, do którego wstąpił w 1948 r. Był członkiem władz okręgu krakowskiego ZPAP - przewodniczył Sekcji Malarstwa i był wiceprezesem zarządu. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień artystycznych. Najbardziej prestiżową była najwyższa nagroda uzyskana w 1995 r. na VII. Festiwalu Sztuk w Magné we Francji, w którym uczestniczyło ponad 160 malarzy ze wszystkich kontynentów. W wyniku tego został powołany na Honorowego Członka Academie Européenne des Arts w Paryżu. Otrzymał również nagrodę ministra kultury i sztuki i nagrodę Miasta Krakowa.

W 2004 r. został udekorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za zasługi dla kultury polskiej", w 2017 r. otrzymał odznakę Honoris Gratia.

pg

Czytaj także

Nie żyje Henryk Ignacy Boukołowski, aktor, reżyser i współzałożyciel Teatru Adekwatnego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 04:26
W wieku 83 lat zmarł w niedzielę aktor i reżyser Henryk Ignacy Boukołowski, związany także z Teatrem Polskiego Radia. Informację o jego śmierci potwierdził PAP Tomasz Wójcik, który był opiekunem prawnym artysty oraz prezesem Stowarzyszenia Teatr Adekwatny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy Krzysztofa Kowalewskiego. "Miał niebywałą zdolność do arcydzieł"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 15:24
Krzysztof Kowalewski przez całą swoją karierę zagrał tysiące ról teatralnych, telewizyjnych i radiowych. Wiele z nich określonych zostało jako wybitne. - Aktorstwo jest dla mnie jakby życiem. Cenię je i taką mam pasję. Nie rozdzielam tego od życia - mówił Krzysztof Kowalewski. A jak go wspominają przyjaciele i inni artyści?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraz "Prządka" Jacka Malczewskiego sprzedany za ponad 6,7 mln zł. Padł nowy rekord

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 23:50
Obraz "Prządka", nieznane do tej pory na rynku sztuki arcydzieło Jacka Malczewskiego z 1922 r., został sprzedany za rekordową dla tego artysty kwotę ponad 6,7 mln zł. Licytacja tego monumentalnego, nasyconego symboliką dzieła rozpoczęła się w Domu Aukcyjnym Agra-Art od 1,7 mln zł.
rozwiń zwiń