X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prymas: droga chrześcijańskiego życia jest oświetlona światłem zmartwychwstania

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 14:32
- Zmartwychwstanie oświetla drogę tych, którzy pragną naśladować Chrystusa. Ożywia naszą wiarę, nadzieję i miłość - powiedział w życzeniach wielkanocnych skierowanych do wiernych prymas Polski abp Wojciech Polak.
Abp Wojciech Polak
Abp Wojciech PolakFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
pap święconka wielkanoc 1200.png
Rzecznik Episkopatu przypomina: pokarmy na stół wielkanocny można pobłogosławić w domu

W nagraniu opublikowanym m.in. na stornie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, "próżna byłaby nasza wiara".

Czytaj także:

- On zmartwychwstał i żyje, i chce, abyś żył. Dlatego droga chrześcijanina, droga naszego chrześcijańskiego życia oświetlona jest światłem zmartwychwstania. Ożywia naszą wiarę, nadzieję i miłość. Ożywia nasze uczucia, nasze postawy, nasze wybory. Zmartwychwstanie oświetla drogę tych, którzy pragną naśladować Chrystusa - powiedział prymas.

shutterstock free młodzież kościół 1200.jpg
Wielki Tydzień. Sprawdź obowiązujące obostrzenia w kościołach i podczas mszy

"Zostaliśmy złączeni z Chrystusem w sakramencie chrztu"

Jak dodał, wierni w czasie paschalnym, przeżywając tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa przeżywają również swoją wiarę, nadzieję i miłość. - Zostaliśmy przecież w sakramencie chrztu św. złączeni z Chrystusem, abyśmy i my powstali z martwych, dzięki chwale Ojca. Otrzymaliśmy łaskę uświęcającą, dar usprawiedliwienia, odpuszczenia grzechu pierworodnego i naszych grzechów, ale jednocześnie te trzy - wiarę, nadzieję i miłość - mówił.

Jak wskazał, święta paschalne są okazją, by podziękować Bogu za otrzymany dar, a jednocześnie by ożywić w sobie te postawy wypływające z wiary, nadziei i miłości. - Wiary, która pozwala nam ufać temu, który jest naszym Panem i Bogiem, który także w tym trudnym czasie nas nie opuszcza, który jest z nami. Który - jak nam często powtarza papież Franciszek - jest z nami w łodzi i nie śpi, ale czuwa - zaznaczył hierarcha.

- Ufna nadzieja to ta, która wciąż otwiera nas na nowe motywy życia. Życia, które nie kończy się śmiercią, nie kończy się grobem, ale trwa wiecznie. Bo przecież zostaliśmy odrodzeni z wody i ducha św. na życie wieczne - powiedział prymas.

Siła miłości

- Miłość, która nam pozwala w tym czasie w szczególny sposób otwierać nasze serca dla naszych najbliższych w rodzinach, w domach, ale również dla tych, którzy cierpią, którzy przeżywają różne trudne chwile, którzy opłakują swoich zmarłych, by nie tylko myśleć o nich, ale być także blisko, by towarzyszyć im naszą modlitwą, naszą bliskością, naszym współczuciem - podkreślił metropolita.

Duchowny życzył wiernym, by "wielkanocny czas, to spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym", pozwolił na odważniejsze naśladowanie Jezusa, przyjęcie go "otwartym sercem" i głoszenie, że Chrystus zmartwychwstał.

pb

Czytaj także

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 06:00
W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naczynie na Boga, służące człowiekowi". Niezwykłe znaczenie monstrancji

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 08:10
- Jako naczynie, w którym jest sam Bóg, monstrancja jest najbardziej niezwykłym naczyniem i niezwykłą pracą, jaką można wykonać - mówili w Polskim Radiu 24 Mariusz i Kamil Drapikowscy, twórcy sztuki sakralnej. - Ona jest naczyniem na Boga, ale ma też służyć człowiekowi, otwierać jego serce na tę prawdę, że On jest - mówili . Gościem Polskiego Radia 24 był także o. Paweł Solecki z zakonu braci mniejszych konwentualnych, który przypomniał religijne znaczenie Wielkiej Soboty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Lechowicz do Polonii: winniśmy pracować nad naszą nadzieją, by uwidaczniała się w naszym postępowaniu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 14:45
Winniśmy być czujni i pracować nad naszą nadzieją, by ona się uwidaczniała w naszym postępowaniu - napisał bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach wielkanocnych skierowanych do Polonii.
rozwiń zwiń