X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Adam Niedzielski: będziemy coraz bardziej otwierali system szczepień

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 20:20
- Teraz mamy większe dostawy, będziemy rozbudowywali sieć, więc będziemy coraz bardziej ten system szczepień otwierali - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ocenił, że jeżeli widoczne obecnie tendencje się utrzymają, to możliwe jest zaszczepienie wszystkich chętnych do końca wakacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
1200 premier free.jpg
"Wszystko jest w naszych rękach". Premier zaapelował o pozostanie w domu w te święta

- Podjęliśmy decyzję o takim można powiedzieć głębokim resecie systemu szczepienia - powiedział w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Tłumaczył, że w związku z coraz mniejszym odsetkiem osób chętnych na szczepienia przeciw COVID-19 w coraz młodszych grupach wiekowych dopuszczanych do zapisów oraz coraz większymi dostawami szczepionek rząd uznał, że "dalsze grupowanie wedle jakichś kryteriów zawodowych, to już nie jest ten czas". - Teraz mamy większe dostawy, będziemy rozbudowywali sieć, więc będziemy coraz bardziej ten system szczepień otwierali - zapowiedział.

Czytaj także:

Dodał również, że ma nadzieję, że już w kwietniu ruszą niewymagające zapisów szczepienia organizowane przez zakłady pracy.

- Moim zdaniem, jeżeli będzie się utrzymywała tendencja do coraz mniejszej skłonności do szczepień w coraz młodszych rocznikach, to wszystkich chętnych jesteśmy w stanie zaszczepić do wakacji włącznie - podsumował minister.

Jak zaznaczył, z tej zmiany paradygmatu programu szczepień wynikła m.in. negatywna decyzja dotycząca priorytetowego zaszczepienia osób chorych na cukrzycę.

szczepionka_pap_1200 (12).jpg
Szczepienia seniorów. Wiemy, ile osób z grupy 70+ jest już po zabiegu lub zapisało się na niego

Szczepienie młodzieży

Pytany, czy rząd rozważa rozszerzenie programu szczepień na dzieci między 16. a 18. rokiem życia, Niedzielski powiedział, że zależy to przede wszystkim od wyników stosownych badań prowadzonych przez producentów szczepionek. Dodał, że obecnie takie badania prowadzić może m.in. producent najwcześniej dopuszczonej do użytku szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech, a ich wstępne wyniki są optymistyczne.

Dotychczas wykonano w Polsce ponad 6,4 mln szczepień, ponad 2 mln osób otrzymały obie dawki.

Od II kwartału szczepić będzie można się w większej liczbie punktów. Oprócz już dostępnych w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), w szpitalach rezerwowych i tymczasowych, szczepić się będzie można też w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), w punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt), w punktach drive-thru, w zakładach pracy i w aptekach.

Od 12 kwietnia codziennie na szczepienia będzie mógł się zapisywać kolejny rocznik. Zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia - rocznik 1962, 13 kwietnia - rocznik 1963, 14 kwietnia - rocznik 1964, 15 kwietnia - rocznik 1965, 16 kwietnia - rocznik 1966, 17 kwietnia - rocznik 1967, 19 kwietnia - rocznik 1968, 20 kwietnia - rocznik 1969, 21 kwietnia - rocznik 1970, 22 kwietnia - rocznik 1971, 23 kwietnia - rocznik 1972 i 24 kwietnia - 1973.

Minister odniósł się również do propozycji obostrzeń przedstawionych przez głównego doradcę premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, które przewidywały m.in. godzinę policyjną i zakaz przemieszczania się. Niedzielski podkreślił, że decyzje rządu dotyczące obostrzeń to "wypadkowa bardzo wielu punktów widzenia" oraz że ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje premier. - Uważamy, że to nie jest jeszcze czas na takie środki - powiedział.

Sytuacja epidemiczna na Śląsku

- Postawiłem w stan gotowości cały południowy zasób Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystkie bazy na południu Polski są w trybie 24-godzinnego dyżuru - poinformował Niedzielski, pytany o sytuację epidemiczną w województwie śląskim. W czwartek za pomocą ratunkowego śmigłowca pierwszy pacjent z COVID-19 został przetransportowany z Cieszyna do Włoszczowy. - Na Śląsku sytuacja rzeczywiście jest bardzo trudna. Jesteśmy przygotowani logistycznie do ewentualnej ewakuacji pacjentów - stwierdził.

Minister dodał, że "w tej chwili dominuje podejście takie, że pacjenci są przewożeni karetkami". Poinformował również, że pacjenci z zachodniej części województwa śląskiego trafiają do województwa opolskiego, a z północnej, w tym przede wszystkim Częstochowy, do Radomska. - Na razie mamy plan, żeby to było mniej więcej 150 osób - dodał.

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach na 4891 miejsc przygotowanych dla chorych na COVID-10 w szpitalach woj. śląskiego wolne są obecnie 884, a na 431 łóżek respiratorowych wolnych pozostaje 56.

Ostatniej doby w woj. śląskim potwierdzono 4713 kolejnych zakażeń koronawirusem. To znów najwyższy wynik w kraju, jednak niższy od środowego - 6092 - najwyższego od początku pandemii.

Życzenia na święta

Na pytanie, czego życzy Polakom z okazji Świąt Wielkanocnych, minister powiedział, że życzyłby, żeby to były "ostatnie święta, które musimy w ten sposób spędzać". - Ja podobnie jak państwo mam serdecznie dosyć tego, że COVID tak nam buduje warunki życia, że nie możemy spędzać czasu w gronie przyjaciół i rodziny - dodał.

***

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Czytaj także

Dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym: jesteśmy w stanie reagować na bieżąco

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 13:31
- Jesteśmy w stanie w tej chwili poprzesuwać to, co możemy, jeśli chodzi o szczepienia, chociaż już teraz szczepimy całe rzesze pacjentów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej dotknięty przez pandemię region będzie miał kolejne punkty szczepień. Śląskie gminy zgłaszają gotowość

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 15:07
W woj. śląskim do piątku podano 693 074 szczepionki przeciw COVID-19. Dwie dawki przyjęło 220 097 osób. Do służb wojewody napływają zgłoszenia gmin w sprawie tworzenia dużych punktów szczepień populacyjnych na ich terenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 121 tys. lekarzy. Są najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 15:55
Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło już 121 170 medyków i 148 115 pielęgniarek – wynika z zestawienia z 30 marca, przekazanego przez Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń