Rzecznik MZ: od przyszłego tygodnia rozpoczyna się rehabilitacja pacjentów po COVID-19

2021-04-02, 13:34

Rzecznik MZ:  od przyszłego tygodnia rozpoczyna się rehabilitacja pacjentów po COVID-19
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Foto: PAP/Leszek Szymański

- Od przyszłego tygodnia będzie już uruchamiana rehabilitacja dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Rozpoczynać ma się nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia i trwać 2-6 tygodni - powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik powiedział w piątek podczas briefingu prasowego, że minister zdrowia podpisał właśnie dwa polecenia prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące uruchomienia rehabilitacji pocovidowej.

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_test_shutterstock.png
Szczyt III fali pandemii COVID-19 za nami? Tak wynika ze wskaźnika zakażeń koronawirusem

- To są dwa polecenia, które dotyczą z jednej strony rehabilitacji stacjonarnej m.in. w uzdrowiskach, zakładach rehabilitacji leczniczej czy ośrodkach rehabilitacyjnych, z drugiej strony rehabilitacji ambulatoryjnej, domowej - wymienił.


Posłuchaj

Rzecznik MZ: po świętach zacznie działać program rehabilitacji pocovidowej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty



Jak zaznaczył dalej na tej podstawie NFZ w przyszłym tygodniu będzie tę rehabilitację uruchamiał. W całym kraju ma powstać kilkaset ośrodków, które będą udzielać tego typu świadczeń.

Czytaj także:

- Nie będzie żadnego konkursu. Wszystkie ośrodki, które mają umowę z NFZ mogą do tego projektu przystąpić. To będzie dodatkowy produkt płatny przez Narodowy Fundusz Zdrowia; przy rehabilitacji stacjonarnej będzie on na mniej więcej tym samym poziomie, co obecnie rehabilitacja w ośrodku w Głuchołazach - wyjaśnił.


Posłuchaj

Rzecznik MZ o szczegółach programu (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty



Rehabilitacja ma trwać od 2-6 tygodni, w zależności od stanu pacjenta, przy czym rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia, bo po tym okresie, jak wskazują eksperci, trudno już rehabilitować pacjentów.

- Dlatego chcemy jak najszybciej ten projekt uruchomić i jak największą grupę pacjentów do niego zakwalifikować - powiedział Andrusiewicz. Dodał, że rehabilitowani będą ozdrowieńcy, którzy odczuwają skutki choroby "przemęczenie fizyczne, dalej występujące duszności, trudności w oddychaniu, w realizacji codziennych zajęć".

Czytaj także:

W zakres rehabilitacji pocovidowej mają wejść m.in. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, inhalacje indywidualne, treningi marszowe, balneoterapia - według indywidualnych wskazań, masaż - według indywidualnych wskazań, hydroterapia, fizykoterapia - według indywidualnych wskazań, treningi relaksacyjne, edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia, leczenie dietetyczne - według indywidualnych wskazań, wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

itom

Polecane

Wróć do strony głównej