Msza Wieczerzy Pańskiej ze Świątyni Opatrzności Bożej

2021-04-01, 17:24

Msza Wieczerzy Pańskiej ze Świątyni Opatrzności Bożej
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Foto: shutterstock / Elena Odareeva

Wielki Czwartek obchodzony jest jako pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Jest to również pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Poniżej zapis transmisji ze mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej.


Powiązany Artykuł

Ostatnia Wieczerza.jpg
Triduum Paschalne i Wielkanoc 2021. Transmisje nabożeństw w Jedynce

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 

ZAPIS TRANSMISJI:

Wraz z rozpoczęciem mszy kończy się okres Wielkiego Postu. Wielki Czwartek to dzień, w którym w Kościele obchodzimy rocznicę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Sakramentu Eucharystii. Wielki Piątek przybliża nam Mękę Pańską, a Wielka Sobota to czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. Te dni prowadzą do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszych dla katolików Świąt.

Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu. W trakcie hymnu "Chwała na wysokości", biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną. W czasie Przeistoczenia używane są kołatki.

Czytaj także:

Po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż oraz obrus. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona.

***

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 i 19.00 transmituje w Programie 1 mszę św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie (znajdź częstotliwość dla swojego regionu). By słuchać Jedynki w internecie, kliknij TUTAJ. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem. 

dn

Polecane

Wróć do strony głównej