X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Możemy szczepić o wiele więcej osób". Dr Sutkowski o zapisach na szczepienia dla nowej grupy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:11
- To dobra wiadomość. Możemy szczepić o wiele więcej osób - tak prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski odniósł się do informacji o uruchomieniu zapisów na szczepienia dla osób między 40. a 60. rokiem życia, które w styczniu zgłosiły swą gotowość do szczepień.
Przygotowanie do szczepienia przeciw COVID-19
Przygotowanie do szczepienia przeciw COVID-19Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Szef KPRM Michał Dworczyk w radiu RMF FM powiedział w czwartek, że otwarta została rejestrację dla osób powyżej 60. roku życia, ale zwolniła ona tempo, dlatego uruchomione zostały zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość do szczepień w styczniu. Osoby takie powinny otrzymać SMS-a lub telefon z propozycją umówienia się na konkretny termin. Dziś w nocy wystawione zostały im automatycznie e-skierowania. Dworczyk dodał, że w systemie rejestracji zarejestrowanych jest łącznie ok. 11 mln osób, z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest około 1,8 mln.

szczepionka pap nowa 1200 .jpg
Szczepienia w kolejnej grupie wiekowej. Szef KPRM: wystawiono skierowania dla osób od 40. do 60. roku życia

- To dobrze, że mamy na tyle dużo szczepionek, że zaczynamy szczepić więcej grup - ocenił dr Sutkowski. Jak podkreślił, "będziemy szczepić w grupach osób między 40. a 60. rokiem życia, które niestety są częstymi pacjentami lekarzy rodzinnych, ale także szpitalnych oddziałów ratunkowych i OIOM-ów".

Czytaj także: 

Sutkowski zwrócił jednak uwagę na to, że "osoby ok. 60. roku życia na tyle mało wyraziły chęć na szczepienia, że szczepionki dla innych grup są dostępne". - Te osoby jednak są bardziej obciążone zdrowotnie niż osoby młodsze, chociaż wszystko należy traktować mocno indywidualnie - dodał.

Zdaniem prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych "jest ok. 900 tys. osób niezaszczepionych powyżej 70. roku życia i to one powinny trafić na początek kolejki". - Pomijając trudności, to na pewno jest to dobra wiadomość, bo świadcząca o tym, że są szczepionki i możemy szczepić o wiele więcej - zaznaczył dr Sutkowski.

Zapisy od stycznia

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał, że "osoby 40 plus, które wypełniły formularz, dostają możliwość zapisania, bo mamy wolne terminy i chcemy szczelnie je wypełnić".

W styczniu, gdy ruszyły zapisy na szczepienia populacyjne - na początku dla seniorów - każdy, kto chciał, mógł wypełnić zgłoszenie chęci zaszczepienia się.

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku. Prowadzone są one preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału i zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.

itom

Czytaj także

Walka z COVID-19. Dr Cholewińska-Szymańska: powoli zbliżamy się do ściany

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:45
- W tej chwili na Mazowszu mamy 4139 łóżek, z czego 3800 jest zajętych. Dużo gorzej jest z łóżkami respiratorowymi, których jest nieco ponad 300 i 284 są w tej chwili wykorzystywane. Sytuacja zmienia się jednak z godziny na godzinę. Zbliżamy się powoli do ściany - powiedziała o aktualnej sytuacji dr Grażyna Cholewińska-Szymańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozwoli odciążyć system ochrony zdrowia". Rzecznik NIA o szczepieniach przez farmaceutów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 06:40
- Wykonywanie i kwalifikowanie do szczepień przeciw COVID-19 m.in. przez farmaceutów to dobry i odciążający opiekę zdrowotną pomysł - przyznał rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.
rozwiń zwiń