X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Michał Wójcik: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania poprą projekt dotyczący hospicjów perinatalnych

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:55
Projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych autorstwa Solidarnej Polski został przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek skierowany do I czytania. Zdecydowano, że odbędzie się ono na posiedzeniu sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej. - Skierowanie do I czytania znaczy, że jest szybko procedowany. Bardzo się cieszę, to jest ważny projekt - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wójcik, jeden ze współautorów projektu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/MakeStory Studio

Ustawa dotycząca hospicjów perinatalnych wpłynęła do Sejmu 17 marca. Politycy Solidarnej Polski, którzy przygotowali regulację, apelowali wówczas do marszałek Sejmu o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad projektem w izbie niższej polskiego parlamentu. Wiceszef partii Zbigniewa Ziobro i zarazem minister-członek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl stwierdził, że marszałek Sejmu wysłuchała tych próśb.

Czytaj więcej
Marlena Maląg free tt MRiPS-1200.jpg
Minister rodziny: hospicja perinatalne to bardzo ważne miejsca, powinny być na terenie całego kraju

Co zakłada projekt?

- Skierowanie do I czytania oznacza, że jest szybko procedowany. Bardzo się cieszę, to jest ważny projekt. To jest projekt, który ma pomóc osobom, których dzieci mają stwierdzoną wadę letalną, czyli wadę śmiertelną. Jako Solidarna Polska chcielibyśmy, żeby był szybko procedowany - mówi Wójcik. Co zakłada przedłożony projekt?

Zdaniem autorów przygotowanej regulacji stanowi ona formę wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą letalną. W projekcie znalazły się zapisy o utworzeniu w szpitalu koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także konieczność poinformowania matki przez lekarza, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Zakłada on także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną oraz reguluje kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie.

- Mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania poprą projekt dotyczący hospicjów perinatalnych, bo to nie jest projekt o życiu i śmierci, tylko o tym jak państwo ma wspierać osoby, które znalazły się w tej dramatycznej sytuacji - stwierdza Michał Wójcik.

Czytaj więcej
shutterstock rodzice zaloba 1200 .jpg
Śmierć dziecka: jak sobie z tym poradzić?

PiS chce przeanalizować projekt 

Wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że PiS popiera idee projektu, natomiast na razie wstrzymuje się z oceną jego poszczególnych przepisów. - Jest decyzja polityczna, aby projektem zajęła się komisja. Podczas prac w komisji zostanie szczegółowo przeanalizowany i wtedy podejmiemy decyzję w sprawie jego dalszych losów - tłumaczy Marek Suski. Poseł PiS nie wyklucza, że poprawki do projektu może chcieć wnieść ministerstwo rodziny i polityki społecznej, które również pracuje nad rozwiązaniami wspierającymi sytuację niepełnosprawnych dzieci oraz ich rodzin. 

Projekt jest de facto odpowiedzią na nową sytuację prawną w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ubiegłego roku. TK uznał wówczas, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. 

MF, PolskieRadio24.pl 

Czytaj także

Niemiecki konstytucjonalista: wyrok polskiego TK w sprawie aborcji jest słuszny

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 16:15
"Odrzucenie przez polski Trybunał Konstytucyjny dopuszczalności przerywania ciąży ze względu na przesłanki embriopatologiczne jest słuszną decyzją, która wynika z konstytucyjnych gwarancji godności każdego człowieka" - pisze na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" niemiecki konstytucjonalista prof. Christian Hillgruber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapłaciła wysoką cenę za bycie niezawisłym i uczciwym sędzią". Julia Przyłębska z Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 20:00
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska została laureatką Nagrody imienia Grzegorza I Wielkiego 2020 roku, przyznawaną przez miesięcznik "Nowe Państwo". W latach ubiegłych laureatami nagrody byli między innymi: prezydent Lech Kaczyński, prof. Ryszard Legutko, Krzysztof Czabański, Bogdan Chazan, Antoni Macierewicz czy Jan Olszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Karnkowski: Strajk Kobiet próbuje zakrzyczeć frekwencyjną porażkę

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:27
- Radykalizm Marty Lempart odrzucił te środowiska, które na początku poszły protestować w imię wyboru, a nie na przykład głoszonej walki z Kościołem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń