X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wspieramy nie tylko kino historyczne". Prof. Gliński w liście do czytelników tygodnika "Sieci"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:36
- Od pięciu lat rząd polski, poprzez tworzenie konkretnych instytucji zmiany społecznej, walczy o wzmocnienie polskiej tożsamości i polskiej wspólnoty - pisze w liście do czytelników tygodnika "Sieci" wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr GlińskiFoto: Twitter/Ministerstwo Kultury

Prof. Gliński w opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci" zaznacza we wstępie swego listu, że tydzień temu na łamach tej samej gazety ukazał się wywiad z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, w którym - jak przypomina - "opowiadał on m.in. o dofinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu poświęconego losom polskich górali w czasie II wojny światowej".

Markowa Muzeum Ulmów 1200.jpg
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Historyk: dawali więcej niż wszystko

"W związku z powyższym informuję - przede wszystkim Czytelników tygodnika "Sieci", którzy zostali wprowadzeni w błąd - że wzmiankowany film jeszcze nie powstał, pozostaje na etapie prac scenariuszowych, a scenariusz konsultowany był m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej; intencją zaś twórców jest opowiedzenie prawdy o trudnym fragmencie naszej historii, także o walce polskich górali z okupantem czy o kurierach tatrzańskich" - napisał prof. Gliński.

Film o obozie dla dzieci

Zwrócił jednocześnie uwagę, że IPN zrealizował film dokumentalny o obozie niemieckim dla dzieci na ul. Przemysłowej w Łodzi, o którym wspomniał minister, a Ministerstwo Kultury wraz z Rzecznikiem Praw Dziecka powołuje właśnie trwałą instytucję pamięci - muzeum poświęcone historii tego tragicznego miejsca i jego ofiarom.

Prof. Gliński podkreślił jednocześnie w liście, że od 2016 r. instytucje nadzorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydały ponad 200 mln zł na wspieranie polskiego kina historycznego i ogłoszony został m.in. konkurs na scenariusz filmu historycznego, na który nadeszło ponad 800 propozycji.

Wskazał również, że powstało i powstaje wiele filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali oraz innych produkcji poświęconych polskiej historii.

"Kulturę tworzą ludzie" - podkreślił prof. Gliński. Zapewnił jednocześnie, że "każdy twórca, który przychodzi z wartościowym projektem, może liczyć na wsparcie naszego państwa". "Ministerstwo Kultury cały czas zachęca twórców do podejmowania ważnych tematów i wspiera dzieła tych, którzy przez lata byli wymazywani z oficjalnego obiegu, m.in. Roberta Kaczmarka, Bronisława Wildsteina, Marię Dłużewską, Rafała Wieczyńskiego, Macieja Pawlickiego, Pawła Woldana, Jerzego Zalewskiego czy Arkadiusza Gołębiewskiego" - wyliczył profesor.

Czytaj także: 

Zapewnił również, że od 2016 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konsekwentnie rozbudowuje sieć instytucji, których celem jest wypełnienie białych plam polskiej pamięci historycznej i realizuje (bądź już zrealizowało) ponad 100 projektów instytucjonalnych, "które będą naszym wianem dla przyszłych pokoleń, wymierną i trwałą pamiątką setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości."

"Dążenie do zachowania polskiej tożsamości leżało - jak mniemam - u podstaw uwag ministra Zbigniewa Ziobry skierowanych w moją stronę" - napisał prof. Gliński. "Zapewniam jednak, że od pięciu lat rząd polski - mam nadzieję, że wszystkie jego resorty w tym samym stopniu - REALNIE, poprzez tworzenie konkretnych instytucji zmiany społecznej - a nie tylko werbalnie - walczy o wzmocnienie polskiej tożsamości i polskiej wspólnoty!" - podkreślił na koniec swego listu minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

kb

Czytaj także

Piotr Gliński odwiedził Muzeum Narodowe w Lublinie. Po dwóch latach remontu placówka przyjmie zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:37
- Tu mamy wspaniały przykład muzeum, które rozwijało się także w trakcie swojego remontu. Były zakupy od Picassa, Matisse'a, Warchola po Brandta, Wyspiańskiego i innych wspaniałych malarzy. Cały czas pracujemy nad kolekcją wspólnie, bo to są środki publiczne z różnych źródeł - zaznaczył wicepremier Piotr Gliński podczas wizyty w placówce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: MKiDN dofinansowało na Podlasiu ponad 600 różnych projektów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:00
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas wizyty w Muzeum Ikon w Supraślu dziękował ludziom kultury województwa podlaskiego za ich pracę. Mówił, że ta placówka, będąca oddziałem Muzeum Podlaskiego, to piękne miejsce pokazujące dorobek kulturalny regionu.
rozwiń zwiń