X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ingres nowego metropolity gdańskiego. Abp Tadeusz Wojda uroczyście rozpoczął posługę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 18:11
Arcybiskup Tadeusz Wojda, nowy metropolita gdański rozpoczął posługę. Ingres, czyli uroczyste, liturgiczne objęcie urzędu przez nowego metropolitę gdańskiego arcybiskupa Tadeusza Wojdę, odbyło się w Niedzielę Palmową.
Abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości kanonicznego objęcia Archidiecezji Gdańskiej
Abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości kanonicznego objęcia Archidiecezji GdańskiejFoto: PAP/Adam Warżawa

Arcybiskupa przywitał biskup Wiesław Szlachetka, który wspominał o wadze ziemi Pomorza dla Polski, gdzie jest Westerplatte i narodziła się "Solidarność".

- Z ogromną radością przyjmujemy cię, jako naszego pasterza. Otwartym sercem przyjmują cię biskupi i kapłani, z których wielu pracuje poza granicami kraju, a zwłaszcza na misjach - mówił biskup Szlachetka.

Czytaj więcej
Gądecki tt episkopat-1200.jpg
Abp Stanisław Gądecki: Kościół katolicki zawsze stawał w obronie naszego narodu

Biskup Jacek Jezierski wręczył pastorał - symbol przejęcia władzy - nowemu metropolicie gdańskiemu.

- Spotykam się dziś po raz pierwszy w tej przepięknej historycznej bazylice archidiecezjalnej. Stało się to za sprawą papieża Franciszka, który w dniu 2 marca bieżącego roku mianował mnie arcybiskupem gdańskim. Jestem mu za to ogromnie wdzięczny i przyrzekam posłusznie i wiernie pełnić urząd pasterski, jako nowy pasterz waszej wspólnoty archidiecezjalnej, od dziś także mojej wspólnoty, spoglądam na was siostry i bracia z nadzieją i dziękuję Bogu za waszą obecność - mówił w archikatedrze arcybiskup Tadeusz Wojda.

Uroczystość w Niedzielę Palmową

W archikatedrze oliwskiej list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał sekretarz w Kancelerii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Kanoniczne objęcie archidiecezji gdańskiej przez arcybiskupa Tadeusza Wojdę odbyło się w czwartek 25 marca w archikatedrze oliwskiej przy spełnieniu pandemicznych obostrzeń.

Archidiecezja gdańska nie miała metropolity od 13 sierpnia minionego roku, gdy papież Franciszek przyjął rezygnację abpa Sławoja Leszka Głódzia - duchowny skończył 75 lat, osiągając tym samym wiek emerytalny. Decyzją papieża administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został wówczas biskup elbląski Jacek Jezierski.

2 marca papież Franciszek nowym pasterzem archidiecezji gdańskiej i tym samym metropolitą gdańskim mianował Tadeusza Wojdę, który od 2017 r. był arcybiskupem białostockim. Mottem jego posługi biskupiej są słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 "Oportet praedicari Evangelium" ("Aby była głoszona Ewangelia").

Wieloletnia posługa kapłańska

Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie, w rodzinie wielodzietnej. Jego młodszy brat jest księdzem, tak jak on w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), a starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.

W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy. Ukończył również studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Czytaj więcej
Ks. Bogdan Bartołd 1200.jpg
Niedziela Palmowa. Ks. Bogdan Bartołd: w pójściu za Chrystusem jest też krzyż

W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.

W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r.

W 1990 r. rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie od 2007 r. był kierownikiem biura, a w 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem. Ponadto, od 1991 r. jest kapelanem Wspólnoty Sióstr Boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. kapelanem Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego.

12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej i komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Jak podaje biuro prasowe KEP, Wojda jest autorem licznych artykułów i rozpraw naukowych z zakresu misjologii.

jp

Czytaj także

"W obliczu trudności twórzmy atmosferę solidarności i szacunku". Obchody Wielkiego Tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 15:31
Arcybiskup Marek Jędraszewski, rozpoczynając obchody Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, powiedział, że dla wszystkich nas ma to być czas odrzucania tego, co tylko ludzkie w patrzeniu na człowieka, a odkrywania tego, co Boże. W archikatedrze na Wawelu metropolita krakowski przewodniczył Liturgii Niedzieli Palmowej.
rozwiń zwiń