X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Okrutna zbrodnia". IPN odkrył bezimienną zbiorową mogiłę na Białołęce

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 01:35
W kompleksie leśnym na warszawskiej Białołęce badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytut Pamięci Narodowej odkryli zbiorową mogiłę ze szkieletami 35 osób. Są to dzieci, począwszy od kilku lat, kobiety oraz mężczyźni. Wszystkie ofiary niemieckiej egzekucji to ludność cywilna.
Ciała odnaleziono w lesie w okolicach ul. Skierdowskiej
Ciała odnaleziono w lesie w okolicach ul. SkierdowskiejFoto: twitter.com/@PoszukiwaniaIPN
ipn olsztyn siostry zakonne 1200.jpg
Poszukiwania szczątków sióstr zakonnych, ofiar sowieckich żołnierzy. Trwają prace IPN

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że egzekucja odbyła się najprawdopodobniej na początku wojny.

Posłuchaj
10:31 PR24_mp3 2021_03_27-18-47-27.mp3 Prof. Krzysztof Szwagrzyk o odkryciu zbiorowej mogiły na warszawskiej Białołęce (Polskie Radio 24)

Czytaj także:

- Las, dół śmierci o wymiarach 5 na 2 m i szczątki 35 osób zamordowanych, naszym zdaniem, w czasie wojny przez Niemców. Osoby dorosłe, nieletni, dzieci, w tym bardzo małe tak możemy zobaczyć, nie więcej niż rok, dwa lata życia. Po prawej stronie, tutaj, dziecko sześć lat nie więcej. Jeszcze bucik widzimy z wiązaniem, dobrze zachowany materiał - opisał historyk.

Posłuchaj
00:32 10984969_1.mp3 Prof. Szwagrzyk: 35 ludzkich szkieletów w zbiorowej jamie grobowej na Białołęce (IAR)

- Szkielety zmarłych ułożone są w dramatycznych pozach, a przy nich odnalezione artefakty - powiedział wiceprezes IPN. - Ręka w niezwykle dramatycznym ułożeniu, widzimy fragmenty ubrań, buty, buty przy ofiarach, czy buty wrzucone na ofiary. Na samym sklepieniu znaleźliśmy trzy łuski do karabinu typu Mauser, to typowa amunicja używana przez Niemców. Znaleziona została również butelka od wódki, tak oprawcy łagodzili swoje emocje, które musiały im towarzyszyć przy tak okrutnej zbrodni, której się dopuścili - wyjaśnił wiceprezes IPN.

- To, co się tutaj wydarzyło, miało niezwykle dramatyczny przebieg - dodał prof. Szwagrzyk. - Widzimy ułożenia szkieletów w zakłóconym układzie anatomicznym. Rozrzucone ręce, rozrzucone nogi. Być może mamy do czynienia z dwiema osobnymi egzekucjami, o czym świadczy wolna przestrzeń pomiędzy szczątkami znajdującymi się z lewej i prawej strony. Dla nas, ludzi, którzy mają doświadczenie w tego typu pracach... To, co widzimy w tym dole robi na wszystkich ogromne wrażenie - podkreślił.

Ciała odnaleziono w lesie w okolicach ul. Skierdowskiej dzięki relacji świadka, który mówił o egzekucji z początku II wojny światowej. Prof. Szwagrzyk zapowiedział, że IPN przystąpi do identyfikacji ofiar. IPN od wielu lat poszukuje tajnych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych w Polsce i za granicą.

pb

Czytaj także

IPN odnalazł szczątki ponad 25 osób w zbiorowym leśnym grobie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:40
Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci, w zbiorowym leśnym grobie na przedmieściach Warszawy. Z relacji świadka wynika, że są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej - podało biuro.
rozwiń zwiń