X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Komendant Główny Policji: absolutna większość Polaków stosuje się do obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:37
- Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać - zapowiedział komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
Komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk
Komendant główny Policji gen. insp. Jarosław SzymczykFoto: PAP/Radek Pietruszka

Komendant Główny Policji wziął udział w piątkowej konferencji na temat przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa.

- Dane, które obserwujemy w ostatnich dniach, jeśli chodzi o poziom zakażeń, ilość zgonów są porażające. Porażające jest również to jak niezwykle obciążona jest ta służba, która jest na pierwszej linii frontu, a więc służba medyczna. To powoduje, że wszyscy dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zrobić wszystko, aby proces przyrostu ilości zakażeń i zgonów zahamować - powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Patrole na ulicach

szpital medycy covid koronawirus free shutt 1200 .jpg
Kolejny rekord zakażeń w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Komendant wskazał, że ogromną rolę w całym procesie walki z epidemią koronawirusa odgrywa polska policja. - W tej chwili wszyscy policjanci kierowani do służby na ulice polskich miast, wsi, naszych osiedli. Jako jeden z priorytetów mają stawiane zadania kontroli przestrzegania wprowadzonych obostrzeń - podkreślił.

- Niech przykładem będzie to, że systematycznie każdego dnia zwiększamy ilość policjantów kierowanych do służby na naszych ulicach. Każdego dnia to jest już ponad 20 tys. funkcjonariuszy polskiej policji, którzy w sposób absolutnie priorytetowy będą traktować przestrzeganie tych obowiązujących obostrzeń - wyjawił.

Mandaty za brak maseczek?

Przekazał też dane dotyczące obowiązku noszenia maseczek. - Średnia dobowa na przestrzeni ostatnich tygodni to było około 2,5 tys. osób, które były rozliczane za brak maseczek, czy wcześniej obowiązku zasłaniania ust i nosa. Dzisiaj to jest blisko 9 tys. za minioną dobę. Za poprzednią było to 6 tys. - tłumaczył.

- To pokazuje, że policjanci w sposób odpowiedzialny podchodzą do realizacji tych obowiązków - poinformował.

marsz o wolność pap 1200.jpg
Dwoje policjantów zaatakowanych podczas demonstracji antycovidowców. Są w szpitalu

Zapowiedział także, że przestrzeganie obostrzeń w najbliższych dniach i tygodniach będą jednym z priorytetów każdej służby, każdego funkcjonariusza polskiej policji. - Chcę zdecydowanie podkreślić, że nie o wyścig danych statystycznych tutaj chodzi. Nie chodzi o ilość mandatów, wniosków o ukaranie do sądu czy wniosków do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o nałożenie kar administracyjnych. Absolutnie nie. Bylibyśmy niezwykle zadowoleni, gdyby powodów do tego nie było. Gdyby ta część społeczeństwa, bo to trzeba podkreślić, że absolutna większość naszych obywateli stosuje się do obostrzeń - powiedział.

Nieprzestrzeganie obostrzeń

- Niestety ciągle napotykamy na tych, którzy tych obostrzeń nie przestrzegają. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać, bo tylko w ten sposób możemy wesprzeć tych, którzy dzisiaj są w tragicznej sytuacji jeśli chodzi o stan zdrowia. Tych którzy są tak obciążeni pracą. Mówię tutaj o osobach medycznych w naszym kraju - zapowiedział.

- Wierzę głęboko w to, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie się zmobilizować i tych obostrzeń wszystkich przestrzegać - dodał szef polskiej policji.

Nie będzie kontroli w kościołach

shutterstock_msza św ksiądz 1200.jpg
Abp Gądecki: zwracam się z apelem o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas celebracji liturgicznych

- Te najbardziej restrykcyjne ograniczenia zostają wprowadzone w okresie niezwykle istotnym dla absolutnej większości Polaków, w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Za chwilę Niedziela Palmowa, później Wielki Tydzień i święta, kiedy bardzo często tłumnie gromadziliśmy się w świątyniach - powiedział generał.


Posłuchaj
00:23 10983453_1.mp3 Szef KGP gen. isp. Jarosław Szymczyk: Nie mamy w zwyczaju kontroli doraźnych w świątyniach, nigdy takiej potrzeby nie było. Natomiast każdorazowo interweniowaliśmy w sytuacjach, gdy docierały do nas sygnały o łamaniu tych obostrzeń - tak samo będzie teraz. (IAR)

 

- Liczymy na odpowiedzialność duchownych i wiernych. Nie będziemy doraźnie kontrolować świątyń, ale zweryfikujemy każdy zgłoszony przypadek łamania obostrzeń. Nie będzie taryfy ulgowej - zapewnił w piątek gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Czytaj także:

- Wszyscy dzielnicowi nawiązali kontakt z proboszczami z prośbą o przestrzeganie obostrzeń, które zostały ostatnio wprowadzone. Nie mamy w zwyczaju kontroli doraźnych w świątyniach, nigdy takiej potrzeby nie było. Natomiast każdorazowo interweniowaliśmy w sytuacjach, gdy docierały do nas sygnały o łamaniu tych obostrzeń - oświadczył gen. insp. Szymczyk.

Szef polskiej policji podkreślił, że dotychczas "nie było żadnej taryfy ulgowej" i "tak samo będzie teraz". W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego - jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości min. 1,5 m między osobami.

st


Czytaj także

Policja przypilnuje przepisów sanitarnych. Tylko w weekend było 7 tys. wykroczeń

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 15:29
- W weekend policja przeprowadziła prawie 30 tys. kontroli, sprawdzając przestrzeganie przepisów epidemicznych m.in. w komunikacji miejskiej, obiektach handlowych czy siłowniach. Stwierdzono 7 tys. wykroczeń - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Podkreślił, że tego typu działań będzie coraz więcej. 
rozwiń zwiń