X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lisiecki: Im bogatszy obywatel, tym bogatsze państwo. Podnieśmy drugi próg podatkowy do 100 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 16:00
Podniesienie II progu podatkowego sprawi, że osoby, którym dzięki temu zmniejszą się obciążenia podatkowe, wydadzą lub zainwestują więcej pieniędzy. To napędzi koniunkturę gospodarczą, a budżet państwa nie straci. Mniejsze wpływy z podatku dochodowego zostaną zrównoważone chociażby VAT-em od takich dodatkowych zakupów – mówi poseł PiS Paweł Lisiecki w rozmowie z Portalem Polskiego Radia 24.
Paweł Lisiecki
Paweł LisieckiFoto: lisieckipawel.pl

Panie Pośle, czekamy na szczegóły Nowego Ładu. Wiele osób mówi, że zrewolucjonizuje on system podatkowy. Pan zaś zwrócił się do Ministerstwa Finansów z pytaniem o możliwość podniesienia II progu podatkowego. Dlaczego Pana zdaniem należy go podnieść?

Duża część Polaków zaczyna lepiej zarabiać, a II próg podatkowy pozostaje bez zmian od 2009 roku. Obecnie mamy de facto trzy progi podatkowe. Zerowy próg podatkowy dla osób poniżej 26-go roku życia, pierwszy próg podatkowy dla osób, których dochód wynosi prawie 86 tysięcy zł rocznie – te osoby płacą 17-to procentowy podatek. Jest jeszcze drugi próg podatkowy. Osoby o dochodzie powyżej owych 86 tysięcy płacą 32-proc od każdej "nadwyżkowej" złotówki. Płace rosną, progi podatkowe pozostają bez zmian. W efekcie coraz więcej osób przekracza drugi próg podatkowy, chociaż realnie nie mogą mówić, by ich sytuacja finansowa uległa aż tak dużemu polepszeniu. Do mojego biura poselskiego przychodziło wiele osób z pytaniem, czy podniesienie progu jest możliwe.

Do jakiej wysokości chciałby Pan podnieść II próg podatkowy?

Wskazywałem na kwotę 100 a nawet 110 tysięcy zł. To stanowiłoby realne odciążenie podatkowe. Czekam na odpowiedź z Ministerstwa Finansów, być może poznamy ją wszyscy przy okazji prezentowania postulatów Nowego Ładu.

przedsiębiostwo firma obliczenia zyski 1200.jpg
Eksperci: tylko całościowa reforma systemu podatkowego spowoduje, że będzie ona bardziej sprawiedliwy

Już przy okazji wprowadzenia zerowego PIT-u dla młodych poniżej 26 roku życia zaczęły przebrzmiewać głosy, że stracą na tym samorządy, do których trafia wszak mniej więcej połowa pieniędzy z podatku dochodowego. Podwyższenie II progu podatkowego to dla nich kolejne straty…

Jeśli patrzeć na kwestię w ten sposób, to również dla władzy centralnej. Jednak ja nie uważam, byśmy w ogólnym rozrachunku mogli mówić o stracie. Patrzę na to inaczej: dochód narodowy wytwarzają Polacy poprzez własną pracę. Im lepiej będzie Polakom, im będą bogatsi, tym wpływy podatkowe będą większe. To, co zostało w kieszeni obywatela, który skorzystał z zerowego PIT-u dla młodych czy w przypadku, gdybyśmy podwyższyli II próg podatkowy, zostanie  zainwestowane lub wydane, wymienione na towar lub usługę, a więc wróci w jakiejś części w podatku VAT. Tyle, że przy okazji „nakręci” gospodarkę. Władze PiS-u mają to na uwadze, to my wszak obniżyliśmy wysokość PIT-u z 18 do 17 proc. Samorządy niczego nie wytwarzają, tylko de facto konsumują te pieniądze, jedne lepiej, inne gorzej. W przypadku Warszawy, miasta, w którym mieszkam, można było mówić o pewnej wręcz rozrzutności, że przypomnę chociażby Strefę Relaksu na placu Bankowym.

Rząd Zjednoczonej Prawicy walczy z szarą strefą. Czy podniesienie progu podatkowego Pana zdaniem sprawi, że więcej osób zdecyduje się na legalną pracę, zamiast pracować na czarno i unikać podatków?

Zdecydowanie. Im obciążenia podatkowe są mniejsze, tym mniej opłaca się ryzykować ewentualne nieprzyjemne spotkania z fiskusem. Innymi słowy ktoś, kto skłonny byłby zaryzykować dla np. 2000 zł nieuczciwego zysku, inaczej skalkuluje ryzyko, jeśli tego zysku będzie tylko 700 zł.

Zarazem jednak kij ma dwa końce. Już przy okazji zerowego PIT-u dla młodych niektórzy zwracali uwagę, że może skłaniać do nadużyć: pracodawca umawia się, że płaci pracownikowi 3 tysiące na rękę, w papierach wpisuje 7 tysięcy i tym samym nielegalnie podnosi sobie koszty uzyskania przychodu. Podniesienie II progu podatkowego mogłoby sprawić, że niektórzy fikcyjnie podwyższaliby wynagrodzenia pracownikom.

Jeśli ktoś chce w ten sposób oszukiwać, zapewne będzie starał się oszukiwać i przy obecnych progach podatkowych. Nie można tworzyć prawa, a priori zakładając, że obywatel będzie chciał wykiwać Państwo. Poza wszystkim mamy bardzo sprawnie działający aparat kontroli. Działa wywiad skarbowy, którego zadaniem jest wyłapywanie podobnych nieprawidłowości. Przyłapani na podobnym procederze szybko przekonują się, że zwyczajnie nie opłacało się tak kombinować. Zarazem zbyt duże obciążenia podatkowe mogą nawet w miarę uczciwych ludzi popychać w kierunku podobnych działań.

marek-zuber.jpg
Reset w podatkach? Zuber: słuszny kierunek, trzeba zmienić relacje procentowe w ich płaceniu

Wspomniał Pan, że ostatnia modyfikacja progu podatkowego to rok 2009. Czy Pana zdaniem progi podatkowe powinny być z automatu powiązane z wysokością płacy minimalnej?

Jeżeli system podatkowy były stabilny, to uważam, że tak. Jeśli jednak mówimy o najbliższej przyszłości, to wiele będzie zależało od tego, co znajdzie się w zapisach Nowego Ładu. Niektóre media spekulują, że wprowadzi on znaczące podniesienie kwoty wolnej od podatku; moim zdaniem to dobre rozwiązanie. Może się zresztą okazać, że już sam ten krok znacząco zmieni stan posiadania większości Polaków.

Mówi Pan o kwocie wolnej od podatku. Jak to powinno wyglądać? Czy korzystniejsze jest ustalenie pewnej kwoty rocznego dochodu, poniżej której obywatel nie płaci podatków, czy też powinna obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę", czyli płacenie podatków dopiero za każdą złotówkę powyżej kwoty wolnej od podatku?

Z punktu widzenia podatnika korzystniejsze jest oczywiście to drugie rozwiązanie. Z punktu widzenia Państwa jako całości – trzeba to przemyśleć, dokładnie zbadać ewentualne skutki dla budżetu. Chociaż, jak już mówiłem, ja jestem zwolennikiem, by jak najwięcej pieniędzy pozostawało w kieszeni Polaków, bo to zwiększa ich siłę nabywczą.

Rozmawiała Magdalena Złotnicka

Czytaj także

Prof. Modzelewski: mamy regresywny podatek dochodowy, dyskryminujący najniższe dochody

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:20
- Mamy ukształtowany przez trzydzieści lat bardzo wysoki, relatywnie najwyższy w Europie, poziom opodatkowania bezpośredniego niskich dochodów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekspert podatkowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprawy załatwiajmy przez e-Urząd Skarbowy". KAS apeluje do podatników

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 07:51
Krajowa Administracja Skarbowa apeluje, by sprawy podatkowe załatwiać przez e-Urząd Skarbowy. Jak poinformowała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, od 1 lutego do e-US podatnicy logowali się już ponad 20 mln razy, a przez usługę Twój e-PIT złożyli 3,3 mln deklaracji PIT za 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podatki będą bardziej sprawiedliwe". Minister finansów zapowiada reset polityki fiskalnej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 10:08
- Nasza strategia to niepodnoszenie podatków. Chcemy, żeby obywatele, konsumenci, mieli jak najwięcej pieniędzy w kieszeni, żeby mogli je wydawać, zwiększając zakupy konsumenckie - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń