X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bp Miziński w Dzień Świętości Życia: szukajmy sposobów chronienia każdego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 06:56
Pandemia uświadamia nam wartość ludzkiego życia. Szukajmy zatem sposobów, aby chronić każde życie, także dzieci nienarodzonych – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W przypadającą w Kościele katolickim 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w 1998 r. w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice "Evangelium vitae". Papież napisał w niej m.in., że "Człowiek i jego życie jawią się nam, jako jeden z najwspanialszych cudów stworzenia".

Bp Miziński wskazał, że "Dzień Świętości Życia jest wyjątkowym zaproszeniem do refleksji nad cennym darem Boga, jakim jest życie każdego człowieka".

shutterstock aborcja niemowle 1200.png
"Decydowanie o jego początku czy końcu to nie kompetencja człowieka". Tydzień modlitw o ochronę życia

- Jest też zachętą do namysłu nad życiem dzieci nienarodzonych – najsłabszych i bezbronnych, które często narażone są na arbitralną decyzję pozbawienia ich tego podstawowego prawa, jakim jest prawo do życia – zaznaczył.

Zwrócił także uwagę na potrzebę wsparcia "matek oczekujących potomstwa, które otrzymały bolesną diagnozę poważnej choroby noszonego pod sercem dziecka, oraz rodziców, którzy podjęli trudne zadanie wychowania dzieci niepełnosprawnych i chorych".

Ochrona każdego życia

W ocenie bpa Mizińskiego obecny czas zagrożenia własnego życia z powodu panującej od ponad roku pandemii jest przynagleniem do szukania sposobów chronienia każdego życia.
- Skorzystajmy z tego czasu i zaangażujmy się w krzewienie cywilizacji życia – zaapelował bp Miziński.


JP2 Jan Paweł II F.jpg
O wartości życia człowieka. Encyklika Jana Pawła II "Evangelium vitae"

- Wszyscy, wspólnym wysiłkiem, zarówno modlitewnym, jak i materialnym, możemy rozwiązać wiele trudności i z każdej, nawet najbardziej dramatycznej sytuacji, wyprowadzić dobro. Dobro, które będzie budować i umacniać nas, nasze wspólnoty, nasze społeczeństwo, które pozwoli z nadzieją i spokojem spojrzeć w przyszłość – wskazał hierarcha.


Posłuchaj
00:35 Bp A.Miziński Dzień Świętości Życia to zaproszenie do refleksji nad darem życia IAR.mp3 Bp Artur Miziński: Dzień Świętości Życia to zaproszenie do refleksji nad darem życia (IAR)

 

W tym roku z powodu ograniczeń epidemicznych nie będzie marszów dla życia. - Zaangażujmy się, więc w inne formy świętowania tego dnia, np. w podjęcie "Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego" – zaapelował bp Miziński.

- Na miarę naszych możliwości starajmy się zaangażować w pomoc organizacjom, które wspierają rodziny, które otaczają opieką matki będące w trudnej sytuacji – wskazał.

pg

Czytaj także

Całkowita depenalizacja aborcji. Nowa Zelandia zmienia prawo

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:11
Nowozelandzka ustawa o aborcji przeszła trzecie czytanie w parlamencie. Tym samym, jak podkreślają organizacje pro-life, posłowie z Nowej Zelandii wprowadzili najmniej restrykcyjne prawo aborcyjne na świecie. Przepisy zezwalają m.in. na aborcję w celu selekcji płci dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jest możliwe w czasach koronawirusowych?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 22:00
W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego temat zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony przed koronawirusem zdominował przestrzeń medialną. Dotknęło to również życia Kościoła. W Nocnych Czatach porozmawiamy o tym, co na świecie i w Kościele jest możliwe w czasach post koronawirusowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W południe dzwony będą wzywać do modlitwy. Episkopat odpowiada na prośbę papieża ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 10:44
O modlitwę w południe w środę 25 marca w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych prosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe tego dnia.
rozwiń zwiń