X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ryzykowali, by ocalić tych, którzy nie mieli prawa żyć". Piotr Gliński oddał hołd Polakom ratującym Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 18:00
W Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej odsłonięto tablice poświęcone Polakom ratującym Żydów. W liście na uroczystość wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński napisał, że Muzeum jest symbolem bohaterskiej postawy Polaków, którzy ryzykowali życie swoje i swoich najbliższych, "by ocalić życie tych, którzy według nazistowskiej filozofii nie mieli prawa żyć".
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr GlińskiFoto: KANCELARIA PREMIERA/DOMENA PUBLICZNA

List odczytała wicewojewoda województwa podkarpackiego Jolanta Sawicka. "Motywacje mogły być różne: miłość bliźniego, nauka Kościoła, obywatelski obowiązek czy zwykła ludzka przyzwoitość. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy, każde działanie, każda wyciągnięta ręka w kierunku drugiego człowieka, zwłaszcza pochodzenia żydowskiego, była przejawem najwyższego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci" - napisał Piotr Gliński.

Jak przypomniał, wśród odznaczonych przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata największą grupę stanowią Polacy. "Wiktora i Józef Ulmowie są także odznaczeni tym tytułem, pozostając symbolem odwagi, męstwa, miłości i poświęcenia" - dodał wicepremier.

polska polscy sprawiedliwi wśród narodów świata yad vashem free shut 1200.jpg
Dr Joanna Nikel: tysięcy faktów indywidualnej pomocy Żydom z pewnością nie poznamy

Narodowy Dzień Pamięci Polaków

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony przez parlament w 2018 roku z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Ustanowiono go w 74. rocznicę śmierci patronów Muzeum - Rodziny Ulmów z Markowej zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów.

24 marca 1944 roku w miejscowości Markowa Niemcy zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów i ośmiu ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grunfeldów i Goldmanów.

Czytaj także: 

Na Ścianie Pamięci Muzeum odsłonięto osiem tablic upamiętniających Polaków ratujących Żydów: Katarzyny i Mikołaja Pernatów, księdza Aleksandra Pieca, Moniki Zmory, Michała Świętonia, Anny i Mieczysława Siwaków, siostry Zofii Szczygielskiej, Marii i Andrzeja Kuźniarów i Piotra Gonia.

Z okazji Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Polskie Radio na swoim portalu przygotowało specjalny serwis związany z tym dniem oraz rocznicą egzekucji rodziny Ulmów.

ks

Czytaj także

"Symbol polskiej historii XX wieku". Piotr Gliński wspomina rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 21:25
Rtm. Witold Pilecki jest symbolem polskiej historii XX w. Poświęcił swoje życie w walce z dwoma totalitaryzmami. Uosabiał w swoich działaniach etos polskiej inteligencji, polskiego patrioty - wspominał Pileckiego cytowany na Facebooku MKDNiS minister kultury prof. Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przywracamy im imię, miejsce w historii, pamięć o nich". Piotr Gliński o Polakach ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 10:25
Wspominamy dzisiaj Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji nieśli pomoc Żydom - i za to często ginęli - przypomniał w środę wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ich historie rzadko kończyły się dobrze". Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 11:41
"Wspominamy dzisiaj Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji nieśli pomoc Żydom. Ich historie rzadko kończyły się dobrze. Znacznie częściej ginęli - oni oraz Żydzi, których wspierali. Bez sądu, bez obrony, na miejscu" - napisał wicepremier Piotr Gliński. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 
rozwiń zwiń