X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bartłomiej Wróblewski: jeśli zostanę RPO, powołam dwóch zastępców o innych ode mnie poglądach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 12:11
- Zadeklarowałem, że jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, to powołam dwóch zastępców o innych ode mnie poglądach; chciałbym, by jeden zajmował się sprawami wsi, a drugi, by miał wrażliwość taką lewicowo-liberalną - powiedział kandydat PiS na RPO poseł Bartłomiej Wróblewski.
Bartłomiej Wróblewski
Bartłomiej WróblewskiFoto: facebook.com/wroblewski.bartlomiej

W połowie marca senator PSL Jan Filip Libicki podkreślił w rozmowie z PAP, że do podjęcia decyzji o poparciu kandydatury Wróblewskiego na RPO "przybliżyłaby" go deklaracja, że - jeśli zostanie rzecznikiem - powoła na swego zastępcę kogoś o innych poglądach, np. Zuzannę Rudzińską-Bluszcz. 

Bartłomiej Wróblewski Forum 1200.jpg
Bartłomiej Wróblewski: spraw, które uważam za ważne, będę bronił i je reprezentował

O możliwość powołania Rudzińskiej-Bluszcz na swojego zastępcę Wróblewski został zapytany w środę w radiu RMF-FM. - Zadeklarowałem już, że powołam dwóch zastępców o innych ode mnie poglądach. Chciałbym, żeby jeden zajmował się sprawami wsi, a drugi, żeby miał wrażliwość taką lewicowo-liberalną - odparł poseł PiS.
Natomiast - dodał - "dzisiaj nie podam żadnych nazwisk z dwóch powodów". - Po pierwsze nie uzgodniłem z osobami, o których myślę, tej sprawy, po drugie czekam na decyzję Sejmu. Jeśli ta decyzja Sejmu będzie, przedstawię dwie propozycje - podkreślił Wróblewski.

"Nie będę rzecznikiem żadnego stronnictwa"

Zapowiedział też, że jeśli zostanie wybrany na RPO, nie zamierza być rzecznikiem żadnego stronnictwa. - Tylko bardzo poważnie i wyłącznie brać pod uwagę to, co jest moim konstytucyjnym obowiązkiem - podkreślił.

- Jeśli zostanę wybrany, nie będę ani rzecznikiem rządu, ani rzecznikiem opozycji. Wszystkie osoby, które znają mnie osobiście, wiedzą, że tak będzie – zapewnił Wróblewski.

Czytaj także:

Na pytanie, jakie jest jego zdanie na temat legalizacji marihuany niemedycznej, legalizacji związków partnerskich, naukę religii w szkołach i wieszanie krzyży w urzędach poseł PiS odparł, że nie jest za legalizacją marihuany niemedycznej, nie opowiada się też za legalizacją związków partnerskich.

- Nie jestem za legalizacją związków partnerskich. Natomiast art. 47 (konstytucji), Prawo do ochrony prywatności, chroni sferę intymną człowieka. Jeśli zostałbym rzecznikiem, na pewno zabiegałbym o to, aby nikt nie miał żadnych przykrości, kłopotów, trudności związanych ze swoją orientacją seksualną czy sposobem życia - podkreślił Wróblewski. 

Kwestia religii w szkołach

Jego zdaniem skoro religia jest w szkołach, to powinna być nauczana w szkołach. Na pytanie o krzyże w urzędach kandydat na RPO odpowiedział: "Uważam, że krzyże powinny wisieć (w urzędach) dlatego, że po pierwsze jest to znak religijny, bardzo ważny dla wielu osób, po drugie dlatego, że jest to znak kulturowy, który odwołuje się do czegoś poza poglądami politycznymi". 

śniadanie w trójce 1200.jpg
Szczerski o wyborze RPO: Polacy chcą wzniesienia się ponad okopy partyjne

Dopytywany, czy jeśli burmistrzem jakiegoś miasta zostałby działacz LGBT, który wywiesiłby w urzędzie tęczę, czy będzie przeciw temu protestować, Wróblewski odparł: "Jeśli zostanie wywieszona tęcza, może mi się to nie podobać, jeśli będzie to jakaś ostra deklaracja światopoglądowa. Natomiast nie wiem, czy są przepisy, które by tego zabraniały".

Czytaj także:

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. Kandydatów na RPO można zgłaszać w Sejmie do 19 marca.

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę RPO Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ub. roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

koz

Czytaj także

Dr Bartłomiej Wróblewski: będę się starał trzymać urząd RPO z daleka od ideologii

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:50
- Jeśli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich, nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji. Będę się starał trzymać urząd rzecznika z daleka od ideologii - powiedział kandydat PiS na RPO dr Bartłomiej Wróblewski.
rozwiń zwiń