X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budka chce likwidować kierunki studiów. Czarnek: jeśli PO dojdzie do władzy, to oderwie Polaków od korzeni

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 20:28
- Szef PO Borys Budka powiedział Polakom, że jeśli PO z koalicjantami dojdzie kiedyś do władzy, to oderwie Polaków od korzeni historycznych i chrześcijańskich - wskazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że polskość to chrześcijaństwo.
Borys Budka i Przemysław Czarnek
Borys Budka i Przemysław CzarnekFoto: Twitter/Platforma Obywatelska, Twitter/Ministerstwo Edukacji Narodowej

We wtorek w TVP Info szef MEiN pytany był o wypowiedź szefa PO Borysa Budki na temat finansowania takich kierunków studiów jak historia i teologia.

- Powiedział to w przededniu 1055. rocznicy chrztu Polski, czyli tego absolutnie historycznego momentu, od którego datuje się państwowość polską i polskość jako taką - zauważył minister edukacji i nauki. Jak podkreślił "warto zrozumieć, co powiedział Borys Budka".

Czytaj więcej
czarzasty budka collage pap 1200 .jpg
Ruch Trzaskowskiego od początku był "ściemą"? Czarzasty kpi z wywiadu Budki

"Oderwanie od korzeni"

- Borys Budka powiedział tak: nie będziemy uczyć historii na Uniwersytetach, czyli nie będziemy kształcić nauczycieli historii, a zatem nie będziemy kształcić naszych dzieci i młodzieży z zakresu historii Polski, oderwiemy ich od korzeni, od historii ich przodków. I co powiedział jeszcze: nie będziemy kształcić teologów, nie będziemy kształcić katechetów, nie będziemy kształcić księży, w związku z powyższym oderwiemy ich od chrześcijaństwa - powiedział Przemysław Czarnek.

- Borys Budka mówiąc, że chce zlikwidować kierunek teologii i historii, tak naprawdę chce zlikwidować polskość, bo polskość jest oparta właśnie na historii przodków 1055-letniej historii przodków wielu, wielu pokoleń Polaków, którzy oddawali życie za ojczyznę po to, żebyśmy mogli żyć w wolnym państwie. Młodzież ma o tym nie wiedzieć w związku z tym, bo nie będzie historyków, którzy ją będą o tym uczyli. I ma oderwać w ten sposób również Polskę od chrześcijańskich korzeni, bo polskość to chrześcijaństwo. Rocznica chrztu nam to dokładnie uzmysławia - powiedział minister edukacji.

- W przededniu 1055. rocznicy chrztu Polski pan Borys Budka powiedział Polakom, że jeśli Platforma wraz z koalicjantami dojdzie kiedyś do władzy, to oderwie nas od korzeni historycznych i chrześcijańskich - podkreślił szef MEiN.

Czytaj także:

Wywiad Budki

W ubiegłym tygodniu szef PO Borys Budka w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", pytany o m.in. o to, co w Polsce należałoby zbudować od nowa, wskazał, że trzeba wykorzystać potencjał naukowców w gospodarce.

Czytaj więcej
Trzaskowski Budka 1200 Forum.jpg
"Rzuciliśmy hasło i potem trzeba się tłumaczyć". Zaskakujące słowa Budki o ruchu Trzaskowskiego

- Nauka musi mieć powiązanie z biznesem (...) My wciąż na naszych uniwersytetach mamy kierunki, które - mówiąc delikatnie - odbiegają od oczekiwań nowoczesnego państwa. No, nie bójmy się powiedzieć, że państwo finansuje naukę ludzi, którzy po tych studiach nie będą mieli zatrudnienia - powiedział Budka.

Dopytywany, o jakie kierunki chodzi, powiedział: "Chociażby wydziały teologiczne czy historyczne". Na stwierdzenie, że "historyczne chyba są ważne" szef PO odpowiedział: "Ale w odpowiedniej proporcji. Nie da się wyłącznie na studiach historycznych budować nowoczesnego państwa".

jp

Czytaj także

"8 świeczek dla ośmiolatka". Politycy PiS krytykują urodzinowy wpis lidera PO

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:30
"Ależ dowaliliście PIS-owi. Pewno długo się nie podniesiemy po tym »nokaucie«" " - tak urodzinowy wpis lidera PO Borysa Budki skomentował europoseł PiS Joachim Brudziński. "8 świeczek dla ośmiolatka. A mały Borysek cieszy się jak dziecko" - napisał z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
rozwiń zwiń