X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Skarga ws. "polskich obozów śmierci" trafi do TSUE? Wiceszef MS: nie może być zgody na fałszowanie historii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 19:00
Ministerstwo sprawiedliwości zwróciło się o skierowanie do Komisji Europejskiej sprawy Karola Tendery, więźnia Auchwitz, który pozwał niemiecką telewizję ZDF za użycie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne". ZDF nigdy nie wykonała wyroku krakowskiego sądu, który w 2016 roku uznał, iż określenie "polskie obozy" było kłamstwem, naruszającym dobra Karola Tendery i nakazał telewizji przeprosić byłego więźnia. Karol Tendera zmarł w 2019 roku.
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauFoto: gov.pl

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do resortu w tej sprawie zwróciło się stowarzyszenie Patria Nostra, zajmujące się obroną prawdy historycznej. Ministerstwo po przeanalizowaniu sprawy uznało, że są przesłanki do zastosowania artykułu 259. Traktatu o Funkcjonowaniu UE.

Posłuchaj
00:33 10977252_1.mp3 Marcin Romanowski: zdajemy sobie sprawę z tego, że skarga międzypaństwowa jest czymś wyjątkowym, ale w naszej ocenie sprawa Karola Tandery jest właśnie taką wyjątkową sprawą (IAR)

 

Wsparcie dyplomacji

sąd Kraków 1200.jpg
ZDF ma przeprosić za serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Jest wyrok sądu

Wiceminister Marcin Romanowski podkreślił, że decyzja Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Niemczech, który odmówił wykonania wyroku krakowskiego sądu, jest sprzeczna z prawem europejskim. Dlatego resort zwrócił się do ministra Szymańskiego z kancelarii premiera o rozważenie możliwości uruchomienia odpowiedniej procedury za pośrednictwem Komisji Europejskiej, która wydaje opinie w tej sprawie. Chodzi o procedurę skargi międzypaństwowej.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:33 10977252_2.mp3 Marcin Romanowski: Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech odmówił wykonania orzeczenia krakowskiego sądu, które nakazało przeproszenie Karola Tandery (IAR)

Walka z kłamstwem historycznym
Screen Netflix granica 1200.jpg
"Dbajmy o prawdę historyczną". Interwencja MSZ ws. serialu Netfliksa

Zmarły w 2019 roku Karol Tendera pozwał stację ZDF za określenie "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz", które pojawiło się na stronie internetowej telewizji. W 2016 roku, po trzyletnim procesie, Sąd Apelacyjny w Krakowie prawomocnie uznał, że takie sformułowanie jest historycznym kłamstwem oraz narusza indywidualne dobra Karola Tendery. Nakazał telewizji zamieścić przeprosiny na stronie głównej jej serwisu. Wyrok nie został jednak wykonany.

Czytaj także:

Sprawa trafiła potem do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości - BGH - w Karlsruhe. Ten latem ubiegłego roku orzekł, że wyrok krakowskiego sądu nie może być egzekwowany w Niemczech, gdyż byłoby to "oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów".

Mecenas Lech Obara w imieniu Stowarzyszenia Patria Nostra i Polskiego Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych złożył petycję do Komisji Petycji PE z prośbą o zajęcie się sprawą. Argumentował, że orzeczenie BGH jest złamaniem unijnego prawa. Komisja Petycji uznała, że sprawa powinna być procedowana w europarlamencie. Ten poinformuje też Komisję Europejską.

st/wpolityce.pl/PAP

Czytaj także

Rząd reaguje na wyrok TSUE. Premier skieruje wniosek do TK

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 18:15
"Premier Mateusz Morawiecki skieruje do TK wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń