X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Będą nowe zasady organizacji szczepień. Szef KPRM zapowiedział zmiany

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 15:00
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział, że najprawdopodobniej w piątek zostaną przedstawione nowe zasady dotyczące organizacji szczepień w drugim kwartale.
Szef KPRM Michał Dworczyk
Szef KPRM Michał DworczykFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

Jak mówił Michał Dworczyk, rząd chce wprowadzić zmiany w Narodowym Programie Szczepień. - W piątek przedstawimy nowe zasady, na których będą odbywały się szczepienia - poinformował szef KPRM.

Czytaj więcej
1200_AstraZeneca_shutterstock.png
Wraca zaufanie do szczepionki AstraZeneca. Dworczyk: od wczoraj zapisało się ponad milion osób

- Chcemy wprowadzić zmiany, które spowodują, że system będzie jeszcze bardziej wydajny - podkreślił Michał Dworczyk.

Posłuchaj
00:20 10976663_1 (1).mp3 W piątek informacja o nowych zasadach dotyczących organizacji szczepień (IAR)

"Etap analizy"

Szef Kancelarii Premiera odniósł się również do kalendarza organizacji szczepień. - Cały czas jesteśmy na etapie analizy. To jest naprawdę niezwykle skomplikowany organizacyjny proces, organizacyjny i logistyczny - powiedział Michał Dworczyk, pytany o decyzję dot. włączenia do kalendarza szczepień osób chorujących na cukrzycę.

- Ponad 6,5 tysiąca punktów szczepi tych seniorów, którzy właśnie w tej chwili poddają się szczepieniu. Te punkty, w dużej części obsługują również pacjentów covidowych - myślę o szpitalach - natomiast personel medyczny pracujący w pozostałych punktach walczy też z COVID-em, pracując czy to w szpitalach, czy w innych miejscach. W konsekwencji, czasu na takie działania organizacyjne, które punkty muszą wykonać, jak wypełnianie kalendarza, jest coraz mniej - podkreślił minister.

- W związku z tym, teraz na przykład, punkty nie uzupełniły wszystkich terminów, mimo tego że zadeklarowały, ile szczepionek chcą na szczepienie pozyskać. Te wolumeny zostały zagwarantowane przez rządową agencję rezerw strategicznych. Mimo tego, że te punkty już niejako zabookowały sobie tę szczepionkę, to cały czas nie wystawiły wszystkich tych terminów - tłumaczył.

Czytaj więcej
1200_Morawiecki_TT.png
Premier wziął udział w wideokonferencji przed posiedzeniem RE. Wśród tematów szczepienia

- Terminy są sukcesywnie uzupełniane w kalendarzu, i dlatego prosimy o zrozumienie, i prosimy o to, aby się nie zniechęcać, tylko nawet jeżeli dziś nie ma terminu, żeby zadzwonić jutro, i takie terminy można powiedzieć na bieżąco się pojawiają, i są uzupełniane - mówił Michał Dworczyk.

We wtorek rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1957-1961. Nadal mogą się również rejestrować osoby z roczników 1952-1956, które dotychczas tego nie zrobiły. Rejestracja SMS i przez internet jest dostępna od północy, natomiast przez infolinię 989 od godziny 6 rano.

"Nie ma ograniczeń"

Michał Dworczyk poinformował też, że system centralnej rejestracji dla punktów szczepień został w ostatnim czasie przebudowany. - W tej chwili jest tak, że najpierw rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wystawia liczbę szczepionek, które dopiero poszczególne punkty sobie akceptują i po zaakceptowaniu wprowadzają terminy do kalendarza. I tych szczepionek, które mogą zaakceptować już w tej chwili jest o wiele więcej - tłumaczył szef KPRM.

Wskazywał, że szpitale węzłowe i tymczasowe - gdzie jest bardzo wiele zespołów szczepiennych - mają dostępne bardzo duże wolumeny szczepionki.

- Ale już nie ma w tej chwili tego ograniczenia - przypomnę, mówimy o szczepione firmy AstraZeneca - w mniejszych punktach szczepień i POZ-ach do 30 dawek - mówił Michał Dworczyk. - Teraz, jak będziemy zapisywać na Pfizera i AstręZenekę to też tych ograniczeń nie będzie. One zapewne będą ustawione, ale na dużo wyższym poziomie - dodał.

Początkowo na każdy punkt szczepień na COVID-19 przypadało 30 dawek tygodniowo.

Szczepionkowy bilans

W ciągu ostatniej doby wykonano 48 678 szczepień przeciw COVID-19. Najwięcej zrealizowano w województwie mazowieckim - ponad 7 tysięcy, a najmniej w województwie opolskim - nieco ponad 1 100.

Czytaj więcej
1200_szczepionka_shutterstock.png
12 mld dawek szczepionek w tym roku. Jest szansa na masowy wzrost dostaw

W sumie dotychczas w Polsce wykonano prawie 5 milionów 78 tysięcy szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało ponad 3 miliony 289 tysięcy osób, a drugą - ponad 1 milion 788 tysięcy.
Do Polski dostarczono dotychczas prawie 6 milionów 511 tysięcy dawek, z czego prawie 5 miliony 404 tysiące - do punktów szczepień.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że do tej pory odnotowano ponad 5 100 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zutylizowano ponad 6 300 dawek preparatu.

jp

Czytaj także

"Pomagają i chronią". Premier zaapelował do Polaków o szczepienie się

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:08
Premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym wpisie na Facebooku zaapelował do Polaków o szczepienie się. "Szczepienia pomagają i chronią! Wszystkie - również te przy użyciu preparatu AstraZeneca" - napisał szef rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże w czasie pandemii. Zostaną wprowadzone paszporty covidowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:17
Komisja Europejska przedstawiła propozycję przepisów dotyczących paszportów szczepionkowych, które będą zawierać informacje o przebyciu COVID-19, wyniku testu na koronawirusa oraz o zaszczepieniu i rodzaju przyjętego preparatu. Paszporty covidowe mają ułatwić przemieszczanie się po krajach Unii Europejskie w dobie pandemii, ale wiąże się z nimi także sporo kontrowersji.
rozwiń zwiń