X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Teresa Majchrzak. "Latami walczyła o prawdę o śmierci syna zakatowanego przez SB"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 10:00
Wskutek zakażenia COVID-19 zmarła Teresa Majchrzak, której syn, Piotr, zginął w czasie stanu wojennego. 19-letni uczeń poznańskiego technikum ogrodniczego został pobity i zmarł w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności.
Teresa Majchrzak składa kwiaty przed pomnikiem zabitego syna Piotra Majchrzaka w Poznaniu, w ramach obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Teresa Majchrzak składa kwiaty przed pomnikiem zabitego syna Piotra Majchrzaka w Poznaniu, w ramach obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Stan wojenny IPN 1200.jpg
"Rozmowy kontrolowane" - inwigilacja w stanie wojennym

O śmierci matki Piotra Majchrzaka poinformowała na Twitterze dziennikarka Polskiego Radia 24, "Gazety Polskiej" i TV Republika Dorota Kania. "Zmarła pokonana przez covid wyjątkowa kobieta, pani Teresa Majchrzak, niezłomna matka przez lata walczącą o prawdę o śmierci syna zakatowanego przez SB w stanie wojennym. R.I.P" - napisała Kania. 

Piotr Majchrzak, uczeń Technikum Ogrodniczego w Poznaniu został - według relacji rodziny - wylegitymowany, zaatakowany i pobity przez ZOMO w centrum miasta 11 maja 1982 r. Zmarł 18 maja w szpitalu, nie odzyskując przytomności. 

"Dostałam, telegram, że leży na intensywnej terapii"

- 11 maja pożegnał się ze mną rano i już go więcej nie zobaczyłam. Szukałam go całą noc. Potem dostałam telegram, że syn leży na intensywnej terapii. Miałam wielką nadzieję, że on jednak może wyjdzie z tego, ale dziś wiem z dokumentów, że było to niemożliwe, tak strasznie był pobity - opowiadała Teresa Majchrzak w rozmowie z PAP w 2019 roku. 

» Historię Piotra Majchrzaka przypomnieliśmy w reportażu Marii Blimel pt. "Zabiło go ZOMO" w 2002 roku «

Jak podaje TVP Info, sprawa została oficjalnie umorzona przez władze PRL z powodu niewykrycia sprawców. Złożony przez Teresę Majchrzak do Sądu Najwyższego wniosek o kasację  - został odrzucony. 

Czytaj także: 

W 2011 roku poznański Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił wysunięte przez rodziców Piotra Majchrzaka żądanie o odszkodowanie za śmierć syna. "Brak też kategorycznego potwierdzenia, że sprawcami pobicia byli funkcjonariusze ZOMO" - czytała w uzasadnieniu sędzia sprawozdawca. 

Twitter, PAP, TVP.Info/ mbl

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 08:02
- Twórcy stanu wojennego, aby utrzymać się przy władzy, zgodzili się na niszczenie Polski, wypowiedzieli wojnę społeczeństwu polskiemu, chcieli zniszczyć "Solidarność". Stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim - powiedział działacz opozycji w czasach PRL Krzysztof Wyszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był jednym z ważniejszych działaczy opozycji demokratycznej. IPN upamiętnił Wojciecha Ziembińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:50
W 20. rocznicę śmierci Wojciecha Ziembińskiego, uczestnika opozycji antykomunistycznej, działacza na rzecz upamiętnienia ofiar zbrodni sowieckich i komunistycznych, laureata nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", prezes IPN Jarosław Szarek złożył kwiaty na jego grobie na Powązkach. O wydarzeniu IPN poinformował na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Droga życia przepełniona lubieniem ludzi". W Warszawie pożegnano Jana Lityńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 16:32
Działacz opozycji w okresie PRL, poseł i doradca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Lityński spoczął w środę na Powązkach Wojskowych w Warszawie. - Jego droga życia była przepełniona lubieniem i szanowaniem ludzi - mówił podczas mszy św. pogrzebowej ks. Andrzej Luter. - Tak żył Jan, a my zostajemy tu jeszcze na jakiś czas. Do zobaczenia, Janku - dodał. 
rozwiń zwiń