X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Naruszenie prawa do tożsamości narodowej". Będzie kolejna rozprawa ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 16:36
23 marca odbędzie kolejna batalia sądowa z pozwu kpt. Zbigniewa Radłowskiego i ŚZŻAK przeciwko producentom serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" - informuje Reduta Dobrego Imienia. Jak przypomina, proces dotyczy m.in. "naruszenia dóbr osobistych w postaci prawa do tożsamości narodowej".
Poprzednia rozprawa w sprawie niemieckiego serialu odbyła się w grudniu 2020 roku
Poprzednia rozprawa w sprawie niemieckiego serialu odbyła się w grudniu 2020 rokuFoto: PAP/Art Service 2

 

proces AK 1200 pap.jpg
Wyrok ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" słuszny? Komentarze publicystów

"W najbliższym czasie tj. 23.03.2021 r. odbędzie kolejna batalia sądowa z pozwu Kapitana Zbigniewa Radłowskiego oraz ŚZŻAK przeciwko producentom serialu »Nasze matki, nasi ojcowie« - UFA Fiction oraz ZDF (II program niemieckiej telewizji). Proces wytoczył ponad 90-letni żołnierz Armii Krajowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, którzy wystąpili przeciwko producentom serialu »Nasze matki, nasi ojcowie« za naruszenie dóbr osobistych w postaci prawa do tożsamości narodowej, prawa do dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści" - podaje RDI w przesłanej informacji prasowej.

Czytaj także: 

Przytacza także słowa kpt. Radłowskiego: - Długo żyłem, wiele przeżyłem, ale żadne z moich dotychczasowych doświadczeń nie przygotowało mnie na tę sytuację, na konieczność walki o prawdę historyczną w sądach, kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej. - Ta prawda o wydarzeniach, które były udziałem wielu milionów Polaków, wydawała się tak oczywista, że niemożliwa do podważenia. Zrobiłem co mogłem dla moich poległych, umarłych już kolegów i koleżanek z Armii Krajowej - mówił cytowany kpt. Radłowski.

Wyrok I instancji i apelacja

Jak przypomina RDI, 18 grudnia 2018 r. w Krakowie Sąd Okręgowy "zobowiązał pozwanych do umieszczenia przeprosin, w siedem dni od uprawomocnienia się wyroku, pomiędzy godziną 20.00 a 20.30, o widocznym - pogrubionym - tytule »ZDF I UFA FICTION PRZEPRASZAJĄ Z. RADŁOWSKIEGO I ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ«". Sąd nakazał też, by tekst przeprosin ukazał się w TVP 1 w języku polskim, oraz telewizjach niemieckich: ZDF, kanał ZDF Neo, kanał Sat3 w języku niemieckim, a także na stronach internetowych pozwanych. Dodatkowo sąd zobowiązał pozwanych do wyświetlania przed każdą emisją tablicy informującej, że wszelkie postaci żołnierzy AK wskazane w filmie są fikcyjne i jakiekolwiek podobieństwo do postaci prawdziwych jest niezamierzone".

Józef_Franczak_663.jpg
Historia ostatniego Żołnierza Wyklętego. "Dla znajomych ojciec był bohaterem, dla ówczesnej władzy - bandytą"

"Sprawa dotyczyła filmu »Nasze matki, nasi ojcowie«, w którym żołnierze Armii Krajowej zostali przedstawieni jako antysemici, co najmniej godzący się na śmierć Żydów podczas II wojny światowej. Żołnierzy Armii Krajowej – zdaniem Powodów – przedstawiono jako nacjonalistów, współpracujących z Niemcami w Holokauście narodu żydowskiego. Powodowie upatrywali naruszenia swoich dóbr osobistych w nieuprawnionych ocenach – bardzo pejoratywnych (antysemityzm, nacjonalizm) oraz przedstawieniem nieprawdziwych faktów dotyczących żołnierzy Armii Krajowej (pomoc Niemcom w eksterminacji Żydów, chęć eliminowania Żydów z Armii Krajowej, głoszenie antysemickich haseł wcielanych następnie w życie)" - opisuje Reduta.

Jak podkreśla, sprawa ta ma ciąg dalszy. "Na skutek wniesionych apelacji, Sąd Apelacyjny w Krakowie ponownie zajął się sprawą ZDF. Ostatnia rozprawa apelacyjna miała miejsce w dniu 08.12.2020 r. i rozpoczęła się od wniosku strony pozwanej o wyłączenie nowego sędziego sprawozdawcy, bo: »zmiana jest zaskakująca«. Tymczasem zmiana ta – jak wyjaśnił przewodniczący składu – związana była z przejściem w stan spoczynku poprzedniego sędziego. W związku z tym wnioskiem, rozprawa co prawda odbyła się, ale wyrok nie mógł zapaść" - wyjaśnia.

RDI monitoruje sprawę

RDI przypomina także, że monitoruje sprawę od początku, a proces - pro publico bono - prowadzą mec. Monika Brzozowska-Pasieka i Jerzy Pasieka. "Będziemy Państwa na bieżąco informować o przebiegu postępowania w tej sprawie. Więcej na temat postępowania apelacyjnego na naszej stronie Reduty Dobrego imienia" - dodaje Reduta.


mbl

Czytaj także

Msza święta w 79. rocznicę powstania AK. Bp Guzdek: Wojsko Polskie jest dobrem całego narodu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 15:55
Z okazji 79. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczysta msza święta. W tym roku ze względów sanitarnych w nabożeństwie brała udział ograniczona liczba osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiątki po kpt. Białousie w Muzeum Historii Polski. Gliński: dzięki temu pokoleniu możemy decydować sami o sobie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:54
Do zbiorów Muzeum Historii Polski trafiły pamiątki po kapitanie Ryszardzie Białousie ps. Jerzy dowódcy legendarnego batalionu AK "Zośka". - To wzruszające, że pamięć o tym pokoleniu, tych ludziach, wartościach - która jest szalenie ważna, bo te wartości są ważne - przetrwa, będzie zinstytucjonalizowana w Muzeum Historii Polski - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
rozwiń zwiń