X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Okno Życia działa w Polsce już 15 lat. Pierwsze powstało w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 11:59
Dokładnie 15 lat temu, 19 marca 2006 r. metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz poświęcił pierwsze w Polsce Okno Życia. Powstało ono z inicjatywy Caritas Archidiecezji Krakowskiej. W ślad za nią rozpoczęło się tworzenie podobnych miejsc w całym kraju. Efektem tych działań jest kilkadziesiąt takich miejsc, w których pomoc uzyskała ponad 100 dzieci.
Pierwsze Okno Życia otwarte w Krakowie w 2006 roku. Zdjęcie z dnia poświęcenia i inauguracji polskiej akcji pomocowej
Pierwsze Okno Życia otwarte w Krakowie w 2006 roku. Zdjęcie z dnia poświęcenia i inauguracji polskiej akcji pomocowejFoto: Forum/Bartosz Siedlik

Podczas poświęcenia ks. kard. Stanisław Dziwisz, modlił się "by było znakiem nadziei, że każdy przychodzący na świat człowiek, mimo zagubienia się rodziców, zostanie przyjęty z miłością przez życzliwych ludzi, którzy obdarzą go ciepłem życia rodzinnego". Otwierane od zewnątrz okno wieńczy papieski herb Jana Pawła II i logo Caritas.

dziecko noworodek 1200.jpg
Kutno: kilkudniowe niemowlę pozostawione w oknie życia

Pierwsze dzieci

Pomysł na Okna Życia przyszedł do Polski z Niemiec, gdzie takie rozwiązanie zostało wprowadzone w 1999 r. po serii doniesień o odnalezieniu ciał martwych noworodków. Z pomysłem do Krakowa przyjechali dwaj księża z krakowskiego Caritas - ks. Jan Kabziński i ks. Bogdan Kordula. Początkowo myślano, że polskie okno będzie jedynie symbolicznym zwróceniem uwagi na los porzuconych dzieci, jednak bardzo szybko okazało się, że jest realnie potrzebne. Już po trzech miesiącach od otwarcia została w nim umieszczona dziewczynka.

Czytaj także:

W towarzyszącej otwarciu kampanii informacyjnej tłumaczono, że najlepszym rozwiązaniem jest urodzenie dziecka w szpitalu, a okno jest ostatecznością, alternatywą dla porzucenia dziecka w przypadkowym miejscu. Rozdano tysiące ulotek wspólnie z ośrodkami pomocy społecznej i policją. Hucznie świętowane też były rocznice utworzenia Okna Życia, w nadziei, że informacja o tym miejscu dotrze do środowisk, gdzie kiedyś może być potrzebna… Z okazji 5-lecia Okna Życia wydana została gazeta, która trafiła do wszystkich parafii naszej diecezji.

st/KAI

Czytaj także

Trzymiesięczna Weronika znaleziona w oknie życia we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 09:12
W oknie życia w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi znaleziono dziewczynkę, przy której leżał list z informacją, że dziecko ma na imię Weronika, ma trzy miesiące i jest nakarmione. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laicyzacja polskiej młodzieży postępuje. Prof. Grabowska: nie tyle pełza, co przeszła w kłus

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 07:50
- Jest źle, ponieważ gwałtownie spadają odsetki młodych ludzi praktykujących regularnie, a jednocześnie szybko rosną odsetki młodych w ogóle niepraktykujących - oceniła prof. Mirosława Grabowska, szefowa CBOS w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".
rozwiń zwiń