X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Traktat ryski – przegrane zwycięstwo?". Zobacz debatę historyków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 18:57
100 lat temu, 18 marca 1921 r., w Rydze zawarto traktat pokojowy kończący wojnę polsko-bolszewicką. Z tej okazji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udostępniło zapis debaty historyków zatytułowanej "Traktat ryski – przegrane zwycięstwo?".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: niepodlega.gov.pl

Zapisy traktatu wyznaczały granice państwa polskiego na wschodzie. Porozumienie stanowiło o odszkodowaniach dla Polski i miało regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji sowieckiej.

akta free ipn dokumenty free shutt 1200.jpg
Mapy, notatki, korespondencje. Archiwum Akt Nowych prezentuje dokumenty związane z traktatem ryskim

Dla jednych był on porażką polskich elit politycznych, dla drugich zwycięstwem ich realizmu. Bez wątpienia granice, które wyznaczyło porozumienie, przetrwały do 17 września 1939 r. lub – zdaniem części historyków – formalnie aż do zakończenia II wojny światowej. Traktat zaowocował również zwrotem przynajmniej części polskich dóbr kultury.

Zobacz także:

Co takiego wydarzyło się jesienią 1920 roku i na przełomie lat 1920 i 1921, że niektórzy historycy mówią  o przegranym zwycięstwie? Czy można było kontynuować wojnę, stworzyć w granicach Rzeczpospolitej autonomiczną Białoruś i odbudować niezależne państwo ukraińskie? A może nawet utworzyć trwały blok państw 'międzymorza"? Czy można było osiągnąć lepsze warunki pokoju i korzystniejsze granice? Jakie były konsekwencje traktatu? Co zyskała Polska? Czy wykorzystała wszystkie dostępne wówczas możliwości?

Traktat ryski 1200 Polona.png
Traktat ryski. Prof. Kornat: prowadziliśmy dyplomację eksperymentalną

Na te wszystkie pytania szukali odpowiedzi w debacie, współorganizowanej przez Biuro Programu "Niepodległa", historycy: dr Sławomir Dębski (prowadzący) - Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, prof. Andrzej Chwalba - Uniwersytet Jagielloński, prof. Krzysztof Kawalec - Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, prof. Grzegorz Nowik - Zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, prof. Włodzimierz Suleja - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, prof. Mariusz Wołos - Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

fc

Czytaj także

14 lutego 1919. Wybuch wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 06:00
Podpisanie rozejmu w Compiegne po I wojnie światowej nie oznaczało pokoju w Europie. Niebawem Stary Kontynent mogła zalać fala bolszewizmu, która jednak opór znalazła już w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Romer - to on "wyrysował" odrodzoną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 05:55
- W każdym ośrodku geograficznym w Polsce jest coś z Romera – podkreślał geograf prof. Alfred Jahn na antenie Polskiego Radia. Dodać można, że w samej Polsce sporo jest Romera, bo to właśnie ten badacz miał znaczący wkład w kształt powracającego na mapę Europy państwa.
rozwiń zwiń