X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro: przygotowaliśmy projekt wprowadzający sędziów pokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:17
- Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy wprowadzający instytucję sędziów pokoju wybieranych w wyborach - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem proponowane zmiany odciążą sądy powszechne.
Ziobro wskazał, że propozycja MS zakłada wybór sędziów pokoju w demokratycznych wyborach połączonych z wyborami samorządowymi
Ziobro wskazał, że propozycja MS zakłada wybór sędziów pokoju w demokratycznych wyborach połączonych z wyborami samorządowymiFoto: PAP/Radek Pietruszka
sedziowie pokoju mid-21312031 1200.jpg
Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju

Resort przedstawił propozycje zmian podczas konferencji prasowej. Minister Zbigniew Ziobro powiedział, że instytucja sędziów pokoju ma pomóc w rozpoznawaniu drobnych spraw i przybliżyć sądy tak, by były blisko ludzi. - Ministerstwo Sprawiedliwości już w 2019 r. przygotowało taki projekt - poinformował szef MS.

Czytaj także:

Dodał, że przy opracowywaniu dużej części zmian resort pracował wspólnie z ruchem Pawła Kukiza. Ostatecznie ministerstwo przygotowało jednak swój własny projekt ustawy.

Minister wskazał, że propozycja MS zakłada wybór sędziów pokoju w demokratycznych wyborach połączonych z wyborami samorządowymi, które odbywałyby się w ramach powiatów.

Zdaniem Ziobro, istotne jest, aby lokalne społeczności mogły mieć realny wpływ na funkcjonowanie sądownictwa. Jak dodał, ważne jest też, aby część drobnych spraw "mogła być rozstrzygana przez osoby cieszące się powszechnym szacunkiem i autorytetem w ramach danej społeczności, przez osoby wybrane w demokratycznych wyborach".

Przyspieszenie spraw sądowych

Jak przekonywał, ważnym atutem proponowanych zmian jest ułatwienie dostępu do sądu, odformalizowanie drobnych spraw i odciążenie sądownictwa powszechnego od tego rodzaju spraw.

- Przyczyniłoby się to do przyspieszenia w ogóle prowadzonych spraw sądowych. Przecież sądy powszechne często są zawalone setkami tysięcy drobnych spraw, które nie pozwalają zająć się tymi najważniejszymi, jakie powinni rozstrzygać w pierwszej kolejności profesjonalni sędziowie - mówił Ziobro.

pb

Czytaj także

Poseł Kukiz'15: chcielibyśmy współpracować z PiS, nie umiemy być opozycją totalną

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 07:15
- Nie chcemy się przykleić do Prawa i Sprawiedliwości, tylko chcemy wdrożyć w życie nasz program; chcielibyśmy współpracować, nie umiemy być opozycją totalną - powiedział poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana". Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 13:22
- Pan prezydent podziela zdanie i te opinie, które mówią, że reforma polskiego systemu sprawiedliwości powinna być kontynuowana. Powołanie zespołu postrzega jako kolejny krok zmierzający do osiągnięcia tego celu - mówiła szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, która wręczyła dziś akty powołania członkom zespołu ds. sędziów pokoju.
rozwiń zwiń