X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prace nad projektem dot. likwidacji OFE będą kontynuowane. Posłowie zdecydowali

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:20
Sejm będzie kontynuował prace nad projektem dotyczącym przeniesienia środków z OFE na IKE. Podczas głosowania nie przeszły wnioski opozycji o odrzucenie rządowego projektu w pierwszym czytaniu. Wieczorem odbędzie się natomiast pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender".
Sala obrad Sejmu
Sala obrad SejmuFoto: twitter.com/@KancelariaSejmu
Waldemar Buda 1200.jpg
Wiceminister Buda: do sierpnia Polacy zdecydują o przekazaniu ich składek emerytalnych z OFE do ZUS lub IKE

TRANSMISJA:

Za odrzuceniem projektu o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne opowiedziało się 215 posłów, przeciw było 229, a czterech wstrzymało się od głosu.

Czytaj także:

Tym samym, jak poinformowała marszałek Elżbieta Witek, projekt został skierowany do rozpatrzenia przez sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny.

Zgodnie z projektem każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (opcja domyślna) lub złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. Od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Jednocześnie - jak dodano - w przypadku osób, które zdecydują o przejściu w całości do I filaru, środki przez nich zgromadzone w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

tęczowe flagi lgbt 1200.jpg
"Badania przeczą tej narracji". Dr Tymoteusz Zych o atakach na Polskę ws. LGBT

"Tak dla rodziny, nie dla gender"

Pod inicjatywą podpisało się ponad 150 tys. osób. Projekt dotyczy wyrażenia zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej oraz zobowiązania rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny.

Karolina Pawłowska z Ordo Iuris mówi, że koncepcja walki z przemocą zawarta w konwencji nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Podkreśla, że m.in. opublikowane tydzień temu badania Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że w państwach, które stosują zawartą w konwencji perspektywę gender based violence, odsetek przemocy wobec kobiet jest najwyższy.

Posłuchaj
00:27 10965153_1.mp3 Sejm zajmie się projektem "Tak dla rodziny, nie dla gender" (IAR)

Wskazuje na państwa skandynawskie, gdzie odsetek ten wynosi 50 proc. Dla porównania zdaniem Ordo Iuris, w Polsce wynosi on ok. 19 proc. Autorzy projektu liczą na to, że uzyska on poparcie przedstawicieli różnych partii i zostanie uchwalony przez Sejm.

W lipcu premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją. Według szefa rządu dokument nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.

Ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym

W Sejmie odbyło się również pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Projekt przedstawił posłom prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Jak mówił podczas sejmowego wystąpienia, zawarte w ustawie przepisy zwiększą ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.

Posłuchaj
00:28 10965459_4.mp3 W Sejmie ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (IAR)

- Ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo obrotów, zwiększyć pozycję konsumentów nabywających mieszkania i domy od deweloperów oraz zabezpieczyć ich tak w przypadku upadłości banku/developera, ale również nierealizowania przez bank/developera obowiązków wynikających z umowy - wyjaśniał.

Szef UOKiK powiedział, że jednym z kluczowych instrumentów, jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). - Zgodnie z projektem każdy deweloper, który rozpoczyna sprzedaż nieruchomości mieszkaniowej, ma obowiązek zawarcia umowy Otwartego lub Zamkniętego Rachunku Powierniczego oraz odprowadzenia składki na DFG - mówił.

Tomasz Chróstny powiedział, że w przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2 proc., natomiast w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2 proc.

PiS popiera, wątpliwości opozycji

Podczas debaty poparcie dla rządowego projektu ustawy zadeklarowała poseł Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówiła, obowiązujące od 9 lat przepisy dotyczące ochrony kupujących mieszkania lub domy od deweloperów były niewystarczające i należało je poprawić.

Polityk wymieniła m.in. kwestie związane z otoczeniem nabywanej nieruchomości, czy lokalu.

Za skierowaniem do dalszych prac omawianego projektu była też poseł Koalicji Obywatelskiej Krystyna Sibińska. Podczas debaty wyraziła wątpliwości dotyczące tworzonego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Jak mówiła, "tworzenie takiego instrumentu powinno być równoważne dla oby stron".

Poseł wyraziła też obawy, że koszty tworzonego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego będą przerzucane przez przedsiębiorców na kupujących. W czasie dyskusji posłowie PSL wnieśli o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten zostanie poddany pod głosowanie jeszcze dziś.

Krajowy Plan Odbudowy

Posłowie mają również wysłuchać informacji ws. prac prowadzonych nad Krajowym Planem Odbudowy i prowadzonych na ten temat konsultacji społecznych.

Sejm ma rozpatrzyć też rządowy projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Projekt zakłada powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który zwiększy ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi m.in. o eliminację ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.

koz/pb

Czytaj także

Projekt ustawy o przekształceniu OFE. Rząd dał zielone światło

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:46
Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE. Zakłada ona, że nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca. Od tego dnia do 2 sierpnia uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy przekazać te fundusze na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czy przenieść je na konto w ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wybrać IKE czy ZUS? Wkrótce każdy będzie musiał podjąć decyzję, w sprawie pieniędzy z OFE

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 20:01
Bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - taki wybór będą mieli oszczędzający w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Chodzi o 148 mld zł, oszczędności 15,5 mln osób. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: decyzję o przeniesieniu środków z OFE do ZUS lub na IKE każdy musi dobrze przemyśleć

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:20
Rząd, decydując o domyślnym skierowaniu środków z OFE do IKE, chyba wiedział, co robi i właśnie ten transfer uznał za korzystniejszy dla przyszłych emerytów. Ale wybór należy do każdego indywidualnie i trzeba się dobrze zastanowić – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW i Przemysław Ruchlicki z KIG.
rozwiń zwiń