X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

60 mld zł na modernizację i rozwój. MON złożył sprawozdanie nt. stanu Marynarki Wojennej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 21:50
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz zapowiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony, że w najbliższych latach Marynarka Wojenna będzie dofinansowana. Inwestycje w nowoczesne uzbrojenie przewiduje przyjęty dwa lata temu Plan Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego.
Holownik H-12 Semko w Porcie Wojennym w Świnoujściuzdj. ilustracyjne
Holownik H-12 "Semko" w Porcie Wojennym w Świnoujściu/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Bielecki
działo okrętowe marynarka free shut 1200.jpg
Plany zakupowe MON dla Marynarki Wojennej. Najpierw okręt Miecznik

- W latach 2021-2035 na realizację programów dla Marynarki Wojennej zaplanowano ok. 60 miliardów zł - powiedział posłom minister Wojciech Skurkiewicz. Wiceszef MON dodał, że dzięki takim środkom zostanie zrealizowanych kilkanaście dużych programów morskich.

Czytaj także:

Wśród najważniejszych kontraktów, jakie będą realizowane na potrzeby marynarki, są m.in.: zakup trzech okrętów obrony wybrzeża klasy fregata w ramach programu "Miecznik", dwa okręty podwodne w programie "Orka" do 2034 r. oraz zbudowanie dwóch kolejnych niszczycieli min i pozyskanie sześciu jednostek holowniczych.

Posłuchaj
00:23 10963703_3.mp3 Wojciech Skurkiewicz o stanie Marynarki Wojennej (IAR)

Do tego planowany jest zakup jednostek wsparcia dla marynarki, czyli okręty logistyczne, ratownicze, rozpoznania radioelektronicznego oraz okręty hydrograficzne i zbiornikowiec paliwa.

Wojciech Skurkiewicz przedstawił też aktualną sytuację Marynarki Wojennej. Przyznał, że zdolności tego rodzaju sił zbrojnych są niewystarczające i wymagają pilnego doinwestowania. Wiceszef MON powiedział, że zdolności operacyjne na poziomie zadowalającym są tylko w obszarze rozpoznania oraz zwalczania zagrożeń minowych. Pozostałe obszary Marynarki Wojennej takiej, jak zwalczanie celów nawodnych i podwodnych, a także obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa są znacząco ograniczone.

Aprobata BBN wobec planów modernizacyjnych

Obecny na komisji obrony szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch pochwalił plany modernizacyjne dotyczące przyszłości marynarki. Jako przykład wymienił ogłoszoną wczoraj przez szefa MON decyzję o zakupie trzech fregat z nowoczesnym wyposażeniem.

Soloch przypomniał, że jest to zgodne z oczekiwaniami prezydenta oraz z opracowanym przez BBN planem strategicznego rozwoju sił morskich polskiej armii. Plan te zakłada rozwój jednostek typu fregata, które będą zdolne do szybkiego przemieszczania się po morzu oraz będą w stanie samodzielnie bronić siebie i wyznaczonych celów strategicznych.

Część posłów opozycji krytycznie oceniła wystąpienie kierownictwa resortu obrony. Paweł Poncyliusz z Koalicji Obywatelskiej powiedział, że obecny rząd nie zrobił nic w kwestii naprawy sytuacji w marynarce. Poncyliusz stwierdził, że obecne kierownictwo MON poniosło porażkę, jeśli chodzi o modernizację tego rodzaju sił zbrojnych. Według posła opozycji Marynarka Wojenna została pozostawiona sama sobie ze starzejącym się sprzętem.

Aktualny stan Marynarki Wojennej

Obecnie Marynarka Wojenna dysponuje 35 okrętami bojowymi, 7 to okręty uderzeniowe, 26 to jednostki pomocnicze oraz 21 bazowych środków pływających. Poza okrętami MW ma też Morską Jednostkę Rakietową wyposażoną w rakiety do zwalczania okrętów nawodnych oraz dwa dywizjony przeciwlotnicze, dwa bataliony saperów dwie grupy nurków-minerów.

W trakcie postępowania jest m.in. zakup dwóch używanych okrętów podwodnych od Szwecji. Ma to być rozwiązanie pomostowe do czasu kupna nowych jednostek podwodnych.

***

Marynarka Wojenna (opr. Maciej Zieliński/PAP) Marynarka Wojenna (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Czytaj także

Okręty typu Miecznik będą budowane w Polsce. Jest zapowiedź szefa MON

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 09:57
Okręty obrony wybrzeża typu Miecznik będą budowane w polskich stoczniach - poinformował we wtorek w Polskim Radiu szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa fregat w polskich stoczniach. Szef MON: sądzę, że w tym roku podpiszemy kontrakt

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 23:23
Polski przemysł stoczniowy jest w stanie zbudować fregatę rakietową przewidzianą w programie okrętu obrony wybrzeża Miecznik, finansowanie jest zapewnione – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w TVP Info. Dodał, że umowa może zostać podpisana w tym roku.
rozwiń zwiń