Rozpoczął się Wielki Post w Kościele prawosławnym. Jego wierni będą świętować Wielkanoc w maju

2021-03-15, 11:40

Rozpoczął się Wielki Post w Kościele prawosławnym. Jego wierni będą świętować Wielkanoc w maju
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Prawosławni, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, rozpoczęli w poniedziałek post poprzedzający Wielkanoc. W tym roku święta wielkanocne wypadają w Kościele prawosławnym 2 maja, czyli cztery tygodnie później, niż u katolików.

Okres wstrzemięźliwości i zadumy inauguruje czytanie w cerkwiach kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety, który żył na przełomie VII i VIII wieku. Pierwszym dniem prawosławnego Wielkiego Postu jest zawsze poniedziałek, a poprzedza go niedziela przebaczania win. Wtedy, podczas wieczornych nabożeństw, po raz pierwszy odbywały się też wielkopostne modlitwy. Zgodnie z prawosławną tradycją, wierni prosili siebie nawzajem o wybaczenie grzechów.

Powiązany Artykuł

ascez1200/forum
Wielki Post czasem ascezy? Paweł Milcarek wyjaśnia

Postu przed Wielkanocą prawosławni szczególnie ściśle przestrzegają podczas pierwszego tygodnia oraz w Wielkim Tygodniu. W niektórych rodzinach oznacza to rezygnację z jedzenia nie tylko mięsa, lecz także ryb i nabiału. Prawosławni duchowni podkreślają jednak, że prawdziwy post to nie tylko powstrzymywanie się od jedzenia, ale przede wszystkim od krzywdzących słów, gestów czy zachowań wobec innych ludzi.

Czytaj również:

"Czas pokory i pokuty"

Jak podkreśla ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, post ma służyć nie uzdrowieniu ciała, a duszy. - Jest narzędziem dla poskromienia naszego ciała i wygaszenia naszych namiętności, pomaga w walce z obojętnością i otwiera nas na wartości duchowe. (...) Zawsze musi iść w parze z modlitwą - mówił abp Jakub na antenie prawosławnego Radia Orthodoxia w Białymstoku.

"To czas pokory i pokuty. (...) Post oczyszcza ducha ludzkiego, przywraca siłę duchową nad słabościami ciała. (...) Prawosławny chrześcijanin wie, że nie ma takiego grzechu, który nie poddałby się w świetle pokuty" - napisał zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa w liście na początek Wielkiego Postu, skierowanym do wiernych i duchowieństwa.

Hierarcha podkreślił, że w złożonych, trudnych czasach "pełnych duchowych rozczarowań, wszelkiego rodzaju pokus i ograniczeń", Wielki Post ma ogromne znaczenie duchowe. - To czas specjalnych modlitw, oczyszczenia i wstrzemięźliwości. To one dają człowiekowi impuls w postaci nowych sił do zmagań z pokusami naszych czasów - napisał abp Sawa. Zaznaczył, że główną ideą postu jest "wyniesienie duszy ponad ciało, wzbudzenie do pokuty za grzechy i postanowienia, aby ich więcej nie popełniać".

Powiązany Artykuł

papież franciszek stock 1200.jpg
"Wielki Post to szczególna okazja, by otworzyć serca na miłość Boga". Papież z apelem o pokój w Syrii

Różny sposób liczenia daty Wielkanocy

Data Wielkanocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie (tak było np. w 2017 roku). Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa (było tak ostatnio w 2016 roku).

W minionych trzech latach Kościoły wschodnie Wielkanoc świętowały tydzień po katolikach, w tym roku różnica jest czterotygodniowa.

Różnica w ustalaniu daty tego święta wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane.

Dokładnych danych co do liczby osób prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej