X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes NBP: polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 14:44
- Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie - mówi w najnowszym numerze tygodnika "Sieci" prezes NBP Adam Glapiński. - Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie - dodał.
Prezes NBP Adam Glapiński.
Prezes NBP Adam Glapiński.Foto: Piotr Malecki, Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland)

W najnowszym numerze tygodnika "Sieci", który ukaże się w poniedziałek, będzie można przeczytać wywiad z prezesem NBP Adamem Glapińskim. Fragmenty rozmowy zostały opublikowane w niedzielę na stronie internetowej wPolityce.pl.

Czytaj także:
gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Nowy raport NBP o gospodarce: wrócimy na ścieżkę wzrostu w II kwartale tego roku

- Moim zadaniem jako prezesa NBP było uspokojenie ludzi, że każdy chętny będzie mógł wyjąć swoje pieniądze z banku, że oszczędności są bezpieczne i pewne. I to się udało (...). W żadnym momencie gotówki nie zabrakło, dostarczaliśmy ją na bieżąco, choć problem pojawił się z dnia na dzień. Byliśmy na każdy możliwy kryzys dobrze przygotowani. Choć oczywiście nie przewidzieliśmy pandemii - powiedział Glapiński.

Czytaj także:

Małe zadłużenie 

Zdaniem Glapińskiego, obecny stan finansów Polski, jest "najlepszy w historii".

- Polska jest bardzo mało zadłużona, wewnętrznie i zewnętrznie. W żadnym stopniu, wbrew temu, co się czasem wmawia, zadłużenie nie stanowi jakiegoś ryzyka (...). Polska prowadzi bardzo racjonalną, konserwatywną politykę finansową. Szybko rosną też nasze rezerwy walutowe, obecnie wynoszą prawie 135 mld euro (...). Wzrost zadłużenia w ubiegłym roku nastąpił na całym świecie, bo tego wymagały działania antykryzysowe. Przy rozwoju gospodarczym, jaki mamy, to zdarzenie bez większych konsekwencji - mówi Glapiński.

Czytaj także:
morawiecki free tt 663.jpg
Premier: w IV kwartale mamy szansę przebić wzrost gospodarczy sprzed pandemii

W opinii szefa NBP, "większość krajów rozwiniętych ma znacznie wyższe długi publiczne niż Polska".

- My mamy nadal relatywnie niski dług publiczny (...). Polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys, dynamicznych i prężnych w Europie, a może i na świecie. Z każdego kryzysu wychodzimy wzmocnieni, bez strat albo z małymi stratami, za każdym razem w efekcie zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów - podkreślił.

jbt

Czytaj także

Glapiński: system finansowy funkcjonuje i będzie funkcjonował stabilnie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 19:01
Wyniki naszych analiz pokazują, że mimo ogromnej skali szoku, strat z nim związanych i niepewności, system finansowy jako całość funkcjonuje i będzie funkcjonował stabilnie - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas wystąpienia na dorocznym spotkaniu środowiska bankowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKB wróci do trendu sprzed pandemii? Optymizm ekonomistów banku centralnego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 09:47
Ekonomiści NBP zaczęli wierzyć w powrót PKB do trendu sprzed pandemii, a wyższa ścieżka inflacji odzwierciedla ten bardziej optymistyczny scenariusz - napisali w analizie eksperci Banku Pekao, odnosząc się komunikatu NBP po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk o raporcie NBP: prognozowany wzrost to efekt sprawnej reakcji rządu na pandemię

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 19:42
NBP przewiduje, że w tym roku PKB wzrośnie o 4,1 proc., a w przyszłym i w 2023 roku o 5,4 proc. Oczekiwana inflacja w tym okresie nie powinna przekroczyć 3,1 proc. - Myślę, że to bardzo realistyczne prognozy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk z PiS. Polityk podkreśla, że wzrost PKB to zasługa skutecznych działań rządu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Nowy Ład. Marcin Roszkowski: dobrze, że powstał program jasno określający cel

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 13:33
- Mamy recesję, długą perspektywę finansową związaną z Planem Obudowy i polityków, którzy dostrzegają obie te sytuacje. Dobrze, że powstał program, który ma przedstawiać jasny cel - powiedział o zapowiedziach Nowego Ładu Marcin Roszkowski, ekonomista z Instytutu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń