"Dzwonią do nas nastolatki, które mierzą się z przeróżnymi problemami". Psycholog o kłopotach dzieci w izolacji

2021-03-13, 19:08

"Dzwonią do nas nastolatki, które mierzą się z przeróżnymi problemami". Psycholog o kłopotach dzieci w izolacji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: East News/Glow Images

- Dzieci mierzą się z przeróżnymi problemami. Najczęstszym tematem rozmów jest zdrowie psychiczne, kondycja psychiczna, samopoczucie i trudne emocje - podkreśliła w audycji Polskiego Radia 24 Katarzyna Łukasiuk-Kalska, psycholog i konsultantka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, a także ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W czwartek minister edukacji i nauki przedstawił drugi z czterech zapowiedzianych programów wsparcia uczniów i młodzieży, ale również nauczycieli po nauce zdalnej. Będzie to program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dotyczący kondycji psychicznej.

Powiązany Artykuł

pap_20210118_0D6 (1).jpg
Program wsparcia psychologicznego uczniów i nauczycieli. Szef MEiN pokazał jego filary i koszty

Wśród najczęściej wymienianych problemów znalazły się lęk, samotność i niechęć do powrotu do stacjonarnej nauki. Rośnie przy tym zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną spowodowaną izolacją.

Jak zaznaczyła w audycji Katarzyna Łukasik-Kalska, już przed pandemią w psychiatrii dziecięco-młodzieżowej i dostępie do psychologów były ogromne braki. - W pandemii coraz więcej dzieci tej pomocy potrzebuje i jest coraz mniej dostępnych specjalistów. Nie dzieje się najlepiej. Jeżeli do dzieci ta pomoc nie dotrze szybko, to będziemy się z problemami mierzyć przez dłuższy czas - powiedziała psycholog z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Posłuchaj

Katarzyna Łukasiuk-Kalska o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w izolacji spowodowanej pandemią (Temat dnia/Gość PR24) 24:36
+
Dodaj do playlisty

 

Kto dzwoni najczęściej?

- Dzwonią do nas nastolatki najczęściej w wieku 12-13 do 18 lat. Są to dzieci, które mierzą się z przeróżnymi problemami. Najczęstszym tematem jest temat zdrowia psychicznego, kondycji psychicznej, samopoczucia i trudnych emocji, z którymi się mierzą - wyjaśniła gość audycji. Dodała, że mimo wcześniejszych prognoz telefonów jest nawet mniej niż przed pandemii, ale za to więcej jest wysyłanych wiadomości przez stronę internetową.

Dopytywana, na co młodzi skarżą się najbardziej, zdradziła, że lęk przed tym, co może przynieść koronawirus pojawił się u nich jeszcze zanim zostały stwierdzone w Polsce pierwsze zakażenia. - Teraz ten lęk tylko narasta - jest go coraz więcej. W rozmowach z nami mówią o tym, że czują się odizolowane, osamotnione, nie mają dostępu do specjalistów, swoich kolegów, nauczycieli, nie mogą wyjść z domu, a nawet swobodnie rozwijać swoich zainteresowań - dodała.

Czytaj także:

Psycholog radziła również jak rodzice mogą wspomóc swoje dzieci w poprawie ich stanu, jak wychwycić pierwsze symptomy depresji u młodych osób, ale także co może dać uważna rozmowa.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Katarzyna Łukasiuk-Kalska (psycholog)

Data emisji: 13.03.2021

Godz. emisji: 18.33

Polskie Radio 24/IAR/st

Polecane

Wróć do strony głównej