X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Rozważyłbym zostanie senatorem niezależnym". Libicki o ew. głosowaniu na Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:17
Senator Jan Filip Libicki stwierdził w czwartek, że gdyby kandydatem PiS na RPO został Bartłomiej Wróblewski, a on zdecydował się go poprzeć, to aby nie robić kłopotu PSL, rozważyłby zostanie senatorem niezależnym. Dodał, że z Wróblewskim łączy go wspólny pogląd na kwestię ochrony życia.
Jan Filip Libicki
Jan Filip LibickiFoto: Agencja FORUM

O tym, że kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich może być poseł tej partii Bartłomiej Wróblewski - jeden z autorów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji embriopatologicznej, informowało we wtorek radio RMF FM. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził w środę, że PiS przedstawi kandydaturę w najbliższym czasie i że "bardzo możliwe, że to będzie Wróblewski".

We wpisie na Twitterze Libicki stwierdził, że "skłania się do poparcia posła Wróblewskiego". W czwartkowej rozmowie w RMF FM senator oświadczył, że rozważa poparcie ewentualnej kandydatury Wróblewskiego. Zapytany, czy ewentualnym głosowaniem na Wróblewskiego w Senacie nie zawiedzie PSL, Libicki odpowiedział, że zdaje sobie sprawę, iż jego "ewentualne głosowanie za kandydaturą posła Wróblewskiego byłoby wielkim kłopotem politycznym dla PSL".

Ryszard Terlecki Forum 1200.jpg
Szef klubu PiS o kandydacie na RPO. "Bardzo możliwe, że będzie to Bartłomiej Wróblewski"

- Gdybym się zdecydował głosować na posła Wróblewskiego i nie chciałbym robić kłopotu PSL-owi, (...) to rozważam zostanie senatorem niezależnym, po raz kolejny w moim życiu. To dalsza możliwość, ale biorę ją w dłuższej perspektywie pod uwagę - powiedział Libicki. 

Ocenił jednak, że "pewnie Wróblewski nie uzyska wymaganej większości w Senacie, nawet w sytuacji", gdyby on opowiedział się za jego kandydaturą. 

Czytaj również:

"Dwie rzeczy przekonujące do kandydatury Wróblewskiego"

Libicki podkreślił zarazem, że musi rozważyć, czy za ewentualną kandydaturą Wróblewskiego "będzie stało zawłaszczenie kolejnej instytucji publicznej w stylu Julii Przyłębskiej w Trybunale Konstytucyjnym". - Jeśli tak by miało być, to nie głosowałbym na pana Wróblewskiego - czy też Wróblewski wykazałby się pewną niezależnością i broniłby na stanowisku RPO tych wartości, które mi są bliskie - powiedział senator.

Stwierdził, że do kandydatury Wróblewskiego przekonują go dwie rzeczy pokazujące, że "może być on niezależny od PiS": głosowanie Wróblewskiego w Sejmie przeciwko tzw. piątce dla zwierząt oraz kwestia ochrony życia. 

- Wróblewski był zawieszony za głosowanie przeciwko "piątce dla zwierząt", już kiedy było wiadomo, że będzie się starał o stanowisko RPO. A więc zaryzykował pójście pod prąd i głosował przeciwko projektowi, który firmował osobiście prezes PiS Jarosław Kaczyński - powiedział Libicki.

Z kolei w rozmowie w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma - Dziewiąta" oświadczył, że z posłem Wróblewskim "łączy go kwestia ochrony życia". "Za plus widzę to, za czym się zawsze opowiadałem, czyli możliwość wyeliminowania przesłanki eugenicznej do aborcji" - dodał. 

pap_20200812_0A5 (1).jpg
"Nie do zaakceptowania". Senator PO o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

Libicki zaznaczył jednocześnie, że "minusem Wróblewskiego jest używanie wiedzy prawniczej do uzasadniania ataku Kaczyńskiego na Trybunał Konstytucyjny".

Kto inny na RPO?

Pytany, czy poparłby ewentualną kandydaturę senator Lidii Staroń na RPO, odpowiedział, że "ceni panią Staroń, ale w tej sprawie podporządkowałby się sugestii PSL". Według "Gazety Wyborczej" ewentualność powołania niezależnej senator Lidii Staroń na stanowisko RPO powróciła po tym, jak PiS-owi nie udało się przeforsować kandydatury wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka; jej kandydaturę ma forsować Porozumienie.

Odnosząc się do deklaracji senatora Libickiego w sprawie ew. poparcia kandydatury Wróblewskiego na RPO prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że nie zdziwiła go ona. - Rozmawialiśmy o tym wcześniej" - powiedział. "Poglądy pana senatora Libickiego są znane. Ale czym innym jest skłanianie się, a czym innym zagłosowanie - zauważył lider ludowców.

- Uważam, że decyzja o wyborze Rzecznika nie jest decyzją światopoglądową, jest decyzją polityczną i tak będziemy tę dyskusję prowadzić w klubie - podkreślił. - Ja nigdy na senatorze Libickim się nie zawiodłem, zawsze gra po dobrej stronie mocy, po zielonej stronie mocy - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Kandydatów na RPO można ponownie zgłaszać w Sejmie do 19 marca. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

koz

Czytaj także

Jan Filip Libicki o ustawie ws. koronawirusa: PSL nie będzie zgłaszać poprawek

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 16:42
- Wydaje mi się - ja będę przynajmniej prezentował takie stanowisko - że nie warto wprowadzać poprawek, skoro udało się przyjąć tę ustawę ponad podziałami - mówił w Polskim Radiu 24 senator PSL Jan Filip Libicki.
rozwiń zwiń