X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister edukacji i nauki: zaszczepiono 81 proc. nauczycieli i pracowników oświaty

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 18:17
- Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowano 517 tys. nauczycieli pracujących w oświacie i pracowników oświaty. Zaszczepionych zostało 81 proc. z nich - poinformowała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, zaznaczając, że są to dane z 8 marca.
Audio
 • Marzena Machałek o szczepieniach nauczycieli (IAR)
Nauczycielka w trakcie szczepienia szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19,
Nauczycielka w trakcie szczepienia szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19,Foto: Piotr Goryjowski/Forum

Wiceminister edukacji wraz z wiceminister zdrowia Anna Goławską przedstawiała w środę na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych edukacji, nauki i młodzieży oraz zdrowia informację o szczepieniach przeciw COVID-19 nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w placówkach oświatowych.

Anna Kwiecień 1200.jpg
"Życie i zdrowie powinny być poza polityką". Poseł PiS o zawieszeniu dyrektora szpitala w Radomiu

Machałek przypomniała, że rejestracja na szczepienia nauczycieli przeprowadzona była w trzech turach – w lutym i na początku marca. Objęła nauczycieli pracujących w oświacie, nauczycieli akademickich i osoby prowadzące zajęcia ze studentami na uczelniach, do 69. roku życia.

Poinformowała, że łącznie w trzech turach zarejestrowało się 590 tys. osób. Wśród nich 452 tys. to nauczyciele pracujący w oświacie (czyli 66 proc. z nich), 65 tys. to osoby pracujące w oświacie niebędące nauczycielami (m.in. instruktorzy praktycznej nauki zawodów, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy) – łącznie 517 tys. osób. Podała, że zaszczepiono 81 proc. z nich, zaznaczając, że są to dane z 8 marca.

Machałek poinformowała, że wszystkich nauczycieli oświaty jest ok. 680 tys.

73 tys. zarejestrowanych na szczepienia to nauczyciele akademiccy i osoby prowadzące zajęcia ze studentami.

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 12 lutego. - Bardzo szybko, bardzo prawidłowo przebiegała rejestracja i bardzo rytmicznie przebiegają szczepienia – oceniła Machałek. Poinformowała, że dla nauczycieli, którzy nie mogli się zaszczepić, szczepienia będą w kolejnych dniach.

Dla nauczycieli AstraZeneca 

Nauczyciele otrzymują preparat AstryZeneki. We wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki podało, że zaszczepionych przeciw COVID-19 jest łącznie ponad 470 tys. nauczycieli oświaty i nauczycieli akademickich.

Wiceminister zapytano, dlaczego obecnie na liście uprawnionych do szczepień nie ma pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) przypomniała, że grupa ta została dołączona 22 lutego do pierwszej grupy szczepień.

- Środowisko oświatowe przyjęło tę informację z dużą ulgą, ucieszyło się, że ich apele zostały wysłuchane, dyrektorzy szkół rozpoczęli zbieranie danych pracowników niepedagogicznych: woźnych, kucharek, pracowników administracji, tworzenie list do szczepień i próbę rejestracji tych pracowników na szczepienia (...). 26 lutego Rada Ministrów uchyliła fragment przepisu dotyczący pracowników niepedagogicznych – mówiła.

- To jest sytuacja, która dobitnie pokazuje, że macie państwo za nic nie tylko takie kwestie czysto moralne, etyczne, uczciwość wobec tych pracowników, ale też konstytucyjną zasadę równości i pewności prawa. Obiecaliście państwo 100 tys. pracowników, którzy na co dzień dbają o to, żeby przestrzeń, w jakiej uczą się nasze dzieci, była czysta, higieniczna, zdezynfekowana, żeby uczniowie mogli się czuć bezpiecznie, żeby wszystkie kwestie biurokratyczne, proceduralne mogły być przeprowadzane. Obiecaliście ok. 100 tys. osób, że będą mogły się zaszczepić, że będą mogły bezpiecznie przychodzić każdego dnia do pracy, a potem wracać do swojej rodziny i nie bać się, że ze szkoły przyniosą wirusa. Obiecaliście to im, po czym tę obietnicę złamaliście – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

- To są pracownicy, którzy muszą być w szkole niezależnie od tego, ile oddziałów jest w danym momencie w szkole – zauważyła Krystyna Szumilas (KO).

- Na ten moment nie przewidujemy włączenia, ze względu chociażby na to, że jeszcze osoby starsze nie zostały zaszczepione – odpowiedziała wiceminister zdrowia.

Najpierw osoby starsze i przewlekle chore

- Rada Medyczna wyraźnie rekomenduje, żeby w pierwszej kolejności skupić się na szczepieniu osób starszych i na tym teraz koncentrujemy nasze działania. Został ogłoszony program szczepienia dla osób do 65. roku życia i całe siły będziemy koncentrować na tym procesie, plus na osobach z chorobami przewlekłymi, wskazanymi w rozporządzeniu – wyjaśniła Goławska.

- Nie planujemy w tym momencie rozszerzać grup zawodowych  o kolejne grupy priorytetowe – zaznaczyła.

Machałek podała, że pracowników administracji i obsługi jest nie 100 tys. tylko 220 tys. Jednocześnie wskazała, że część z nich – osoby pracujące, jako pomoc nauczyciela w przedszkolu, woźne oddziałowe zostały zakwalifikowane do szczepień wraz z nauczycielami i są szczepione.

- Jeśli będzie więcej szczepionek, jeśli będzie taka decyzja, to będą oczywiście szczepieni. Jesteśmy gotowi do rejestracji, podobnie jak dyrektorzy – powiedziała Machałek.


Posłuchaj
00:47 10952670_1.mp3 Marzena Machałek o szczepieniach nauczycieli (IAR)

 

Odniosła się też do pytań, dlaczego szczepieni są teraz nauczyciele akademiccy, w sytuacji gdy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedłużył naukę zdalną na uczelniach do końca obecnego roku akademickiego.

Machałek podała, że część zajęć odbywa się jednak na uczelniach w formie stacjonarnej, wskazała na zajęcia związane z praktycznymi umiejętnościami.

Czytaj także:

- Dlatego nie wykluczyliśmy ze szczepień nauczycieli akademickich – powiedziała. Zaznaczyła, że wśród nauczycieli akademickich jest mniejsze zainteresowanie szczepieniami niż wśród nauczycieli oświaty. 

  kmp

  Czytaj także

  Trzecia fala pandemii. Prof. Fedorowski: największym problemem jest liczba hospitalizowanych

  Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 18:20
  - Największym naszym zmartwieniem jest liczba osób hospitalizowanych. Ona oczywiście nie jest równoległa z liczbą nowych zakażeń. Mamy nadzieję, że będzie maleć w miarę wzrostu liczby osób zaszczepionych i odpornych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "To bardzo dobry krok". Stanisław Karczewski o produkcji szczepionki przeciwko COVID-19 w Polsce

  Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:56
  Aż 73 proc. badanych chce, aby Polska rozpoczęła produkcję szczepionek przeciwko COVID-19. Taki proces ma ruszyć dzięki 40 mln zł przekazanym przez PFR dla polskiej spółki biotechnologicznej Mabion. – To bardzo dobry krok – mówi Stanisław Karczewski, senator PiS i lekarz chirurg.
  rozwiń zwiń