X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: "Polski El Greco" to film o sile polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 20:58
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że film pt. "Polski El Greco", to opowieść o sile polskiej kultury. Dokumentalny obraz o niezwykłym odnalezieniu w Polsce płótna pędzla mistrza z Toledo ma dziś swoją premierę kinową. TVP pokaże film 31 marca w wieczornym paśmie dokumentalnym w Programie 1.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: gov.pl/Danuta Matloch

Zachęcając do jego obejrzenia, wicepremier Piotr Gliński podkreślał na konferencji, że jest to ważny film. Jak mówił, jest on hołdem złożonym dwóm wybitnym postaciom - Izabelli Galickiej i Hannie Sygietyńskiej, które odnalazły obraz.

El Greco Ekstaza Świętego Franciszka.jpg
"Ta historia powinna zainteresować każdego". Reżyserka o filmie "Polski El Greco"

Dodał, że opowieść o dwóch profesjonalnych badaczkach, historykach sztuki i ich poszukiwaniach prezentuje zarazem to, co najcenniejsze w polskiej kulturze. Jak mówił, przedstawiona jest w niej "synteza tego, co najbardziej wartościowe w polskiej kulturze: czyli praca, profesjonalizm, pasja, misja związana także z szerszym odniesieniem każdej pracy i każdego losu pojedynczego człowieka - czyli odniesieniem do wspólnoty" - bo misja - jak tłumaczył - jest zawsze "dla kogoś, dla wspólnoty".

Czytaj także:

Wicepremier dodał, że "w tym wszystkim jest także dobroć, pogoda ducha i miłość drugiego człowieka".

Obraz na plebanii 

Izabella Galicka pap 1200.jpg
"Wielka postać i osobowość". Wspomnienie o Izabelli Galickiej

Piotr Gliński dziękował twórcom filmu: Katarzynie Kowalskiej, Instytutowi Pileckiego i Telewizji Polskiej za przygotowanie tej produkcji i za profesjonalizm.

Posłuchaj
00:32 el glinski.mp3 Piotr Gliński o filmie "Polski El Greco" (IAR)

 

Film dokumentalny pt. "Polski El Greco" opowiada historię odkrycia w Polsce obrazu El Greca pt. "Ekstaza św. Franciszka". Obraz wisiał na plebanii kościoła w Kosowie Lackim. Na jego trop wpadły w latach 60. ubiegłego wieku dwie badaczki Polskiej Akademii Nauk - Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska.

Po kilkudziesięciu latach żmudnych prac i dyskusji naukowych między historykami sztuki potwierdzono autentyczność płótna.

fc

Czytaj także

Złoty medal Gloria Artis dla znalazczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 14:15
Dr Izabella Galicka została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dzięki wybitnej doktor historii sztuki zostały odnalezione i odrestaurowane wspaniałe skarby kultury, jak jedyny w Polsce obraz El Greca "Ekstaza św. Franciszka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Modzelewska: w 2020 roku udało się odzyskać 4 cenne dzieła utracone w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 21:11
Przyspieszyła akcja restytucji dóbr kultury, które - utracone w czasie II wojny światowej - wracają do Polski po dziesiątkach lat. - Pomimo tak trudnego roku udało się odzyskać dla Polski cztery bardzo ważne straty wojenne - mówiła w Polskim Radiu 24 naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Modzelewska.
rozwiń zwiń