Kto trafi do ośrodka w Gostyninie? Jest decyzja Sądu Najwyższego nt. "ustawy o bestiach"

2021-03-09, 16:17

Kto trafi do ośrodka w Gostyninie? Jest decyzja Sądu Najwyższego nt. "ustawy o bestiach"
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Foto: PAP/Piotr Augustyniak

Izba Cywilna Sądu Najwyższego uznała, że w sądowym ośrodku psychiatrycznym w Gostyninie nie można umieszczać podejrzanych osób, wobec których toczy się dane postępowanie, ale które nie są jeszcze skazane prawomocnym wyrokiem.

"Przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące zabezpieczenia postępowania nie mogą stanowić podstawy prawnej do pozbawienia wolności groźnego przestępcy do czasu prawomocnego umieszczenia go w ośrodku w Gostyninie" - wynika z wydanej we wtorek uchwały siedmiorga sędziów Sądu Najwyższego, którzy zajmowali się tym zagadnieniem na rozprawie niejawnej.

Wątpliwości RPO

Powiązany Artykuł

Starogard_Gdański_Aleja_Jana_Pawła_II_věznice 663.jpg
„Wampir z Bytowa” wyjdzie na wolność i zamieszka wśród nas?

Pytanie prawne zadał ponad rok temu Rzecznik Praw Obywatelskich sugerując, że nie może być przyzwolenia na osadzanie podejrzanych w ośrodku zamkniętym w Gostyninie na podstawie przepisów prawa cywilnego, gdy osadzenie jest traktowane jako forma zabezpieczenia danego postępowania. 

"Konstytucja pozwala bowiem na pozbawienie wolności człowieka tylko na podstawie ustawy, a nie może być nią przepis o cywilnym zabezpieczeniu" - podkreślał RPO w uzasadnieniu swego pytania. W pytaniu chodziło o stosowanie w praktyce ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, potocznie zwanej "ustawą o bestiach".

Tzw. ustawa o bestiach

Ustawa ta umożliwia na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie - na wniosek dyrektora zakładu karnego - wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w specjalnym ośrodku w Gostyninie, który działa od 2014 r. Postępowanie sądów obu instancji w sprawach o umieszczenie w ośrodku zajmuje jednak pewien czas. Problematyczne staje się więc uregulowanie statusu osoby, wobec której toczy się postępowanie, od zakończenia przez nią odbywania kary więzienia do prawomocnej decyzji ws. umieszczenia w ośrodku w Gostyninie.

Ponieważ ustawa odsyła do Kodeksu postępowania cywilnego, zdarza się, że sądy w takich przypadkach stosują instytucję "zabezpieczenia" i umieszczają osobę w ośrodku do rozstrzygnięcia sprawy "głównej". Decyzje takie zapadały nawet po styczniu 2019 r., kiedy SN w składzie trzech sędziów orzekł, że takie "zabezpieczenia" są niedopuszczalne. Tamta uchwała nie miała jednak charakteru wiążącego.

Czytaj także:

Kto trafi do Gostynina?

Powiązany Artykuł

Jakub A. Mrowiny 663 f.jpg
Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Dlaczego w Polsce niemożliwe jest wprowadzenie kary śmierci?

Problemem tym zajmował się już Sąd Najwyższy ponad rok temu. Wtedy 3-osobowy skład podjął uchwałę, która wskazywała, że w sprawach toczących się na podstawie ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, niedopuszczalne jest stosowanie środka zabezpieczającego, który polega na umieszczeniu takiej osoby w ośrodku w Gostyninie.

Uchwała 3-osobowego składu Sądu Najwyższego nie była jednak wiążąca dla sądów powszechnych i zdarzały się przypadki stosowania środka zapobiegawczego w postaci zamykania osób w Gostyninie. Dlatego dziś sprawą zajmował się 7-osobowy skład. Zgodnie z praktyką prawną, uchwała wydana przez takie grono sędziów ma duże znaczenie prawne i powinna wejść do orzecznictwa.

Ostatnio sprawa gostynińskiego ośrodka stała się głośna, gdyż w styczniu i lutym br. kierownictwo KOZZD miało odmówić przyjęcia dwóch osób mogących stwarzać zagrożenie. Prokuratura Rejonowa w Gostyninie prowadzi w związku z tym śledztwo w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo ośrodka. W obu przypadkach - jak informowała prokuratura - chodziło nie o ostateczne orzeczenia, lecz właśnie postanowienia sądu wydane "tytułem zabezpieczenia na czas trwania postępowań".

st

Polecane

Wróć do strony głównej