X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ruszyły szczepienia dla osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 06:40
W poniedziałek (08.03.2021) ruszyły szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej szczepionki. Uodparniane będą dwudawkowym preparatem firmy AstraZeneca. Pierwszą dawkę powinny przyjąć do 21 marca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Yuganov Konstantin
mid-epa09050180 (1).jpg
Zmiany w programie szczepień. Nowy harmonogram oraz zalecenia ws. ozdrowieńców i dawkowania

Szczepienia grupy zero w Polsce rozpoczęły się w szpitalach węzłowych 27 grudnia. Przyjmowali oni dwudawkową szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech.

Czytaj także:

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że zaszczepiono już ponad 80 proc. lekarzy - ok. 120 tys. oraz ok. 150 tys. pielęgniarek.

Według zestawienia Naczelnej Izby Lekarskiej z lutego br. w Polsce jest 137,3 tys. lekarzy oraz 37,5 tys. lekarzy dentystów posiadających prawo wykonywania zawodu. Z kolei ze statystyki Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że na koniec 2020 r. w Polsce zatrudnionych było 230,4 tys. pielęgniarek i 28,2 tys. położnych.

Jak zapewnił w czwartek w czasie konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk w poniedziałek (8 marca) rozpoczną się dodatkowe szczepienia osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki szczepionki.

- Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które znajdują się w grupie zero, a jeszcze nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione. Wszystkie te osoby będą szczepione szczepionką firmy AstraZeneca - wytłumaczył.

covid szczepionka free shutt 1200 .jpg
Dłuższe odstępy między dawkami szczepionki przeciw COVID-19. Jest komunikat Ministerstwa Zdrowia

Kto kwalifikuje się do grupy zero?

W świetle obowiązujących przepisów do grupy zero zakwalifikowano personel medyczny, również prowadzący praktykę prywatną, czyli lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, farmaceutów i techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach, jak również personel niemedyczny.

To pracownicy administracji i personel pomocniczy (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariusze czy stażyści) podmiotów leczniczych m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony.

W grupie zero znajdują się również opiekunowie ustawowi dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży w przypadku, gdy przewidywany pobyt tych dzieci w szpitalu jest dłuższy niż przyjęty czas uodpornienia osoby na zakażenie SARS-CoV-2 w przypadku podania szczepionki.

Dodatkowo szczepieniu poddawani są nauczyciele akademiccy, jak również doktoranci i studenci kierunków medycznych, którzy uczestniczą w zajęciach z udziałem pacjentów lub mają kontakt z biologicznym materiałem zakaźnym. Ponadto pracownicy placówek opieki społecznej lub takie, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chory.

Dodatkowo w ramach etapu zero szczepieni mają być urzędowi lekarze weterynarii lub osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, które prowadzą kontrolę na fermach norek i zajmują się zwalczaniem występujących tam ognisk zakażenia SARS-CoV-2.

AstraZeneca - czym się charakteryzuje?

COVID-19 Vaccine AstraZeneca to szczepionka dopuszczona na unijny rynek 29 stycznia. Jest to monowalentna szczepionka składająca się z pojedynczego, rekombinowanego, pozbawionego możliwości replikacji szympansiego wektora adenowirusowego (ChAdOx1) kodującego glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2. Podawana jest domięśniowo, w dwóch dawkach.

Z informacji zamieszczonych w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, jednak "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 st. C.

W Polsce tym preparatem szczepieni byli na początku nauczyciele poniżej 60 lat (grupa pierwsza). Następnie, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze i nowymi wynikami badań naukowych, podniesiono ten wiek do 69 lat.

Równocześnie, od tego tygodnia, wydłużono czas pomiędzy dawkami. W przypadku AstraZeneki ma on wynieść 12 tygodni, czyli jest to maksymalny okres zalecany przez producenta.

***

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Czytaj także

Już niedługo ruszają zapisy na szczepienia dla osób przewlekle chorych. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:58
W grupie 1B znalazły się osoby urodzone po 1961 roku z chorobami, które niosą ze sobą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Są to między innymi pacjenci z chorobą onkologiczną, po przeszczepie oraz osoby dializowane. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram zapisów na szczepienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ozdrowieńcy będą otrzymywać tylko jedną dawkę szczepionki? Michał Dworczyk wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 21:15
- Nie ma na razie decyzji o tym, by ozdrowieńców z COVID-19 szczepić tylko jedną dawką szczepionki - powiedział szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Rząd czeka na dodatkową opinię Rady Wakcynologicznej przy ministrze zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy przygotowani na trzecią falę epidemii". Bartosz Kownacki o wzroście zachorowań

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 12:23
- Szpitale tymczasowe powstały, by być przygotowanym do sytuacji, gdy przyjdzie trzecia czy czwarta fala, by nie robić na ostatnią chwilę prowizorki. To kosztowało duże pieniądze (…) dziś możemy mieć jednak nadzieję, że sytuacja będzie lepsza niż w innych państwach - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Kownacki (PiS). W dyskusji wzięli również udział Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Artur Dziambor (Konfederacja).
rozwiń zwiń